Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yüksekdağ: ‘Bu direnişi asla silemezler’

13 Kasım 2015 - 620 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Yüksekdağ: ‘Bu direnişi asla silemezler’

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı 12’inci gününe girdi. Süren sokağa çıkma yasağı ve ablukanın kaldırılması için Silvan’a giden HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Silvan’a geldiğinde karşılaştığı manzarayı ve daha sonra yaşanan olayları değerlendirdi. DİHA’da yer alan habere göre, Silvan’a giriş yaptığı ilk anda bir işgal manzarasıyla karşılaştığını savundu. 11 gündür sokağa çıkma yasağıyla beraber Silvan halkının yaşam hakkının engellendiğini, yaşam alanlarının yasaklandığına dikkat çeken Yüksekdağ, sadece 3 mahallenin değil, tüm Silvan’ın işgal edildiğini ve halka zulüm yapıldığını ileri sürdü.

“MAĞRUR AMA DİMDİK AYAKTA OLAN BİR HALK”

Zulmün karşısında ise büyük bir direniş olduğunu ifade eden Yüksekdağ, “Halk, özyönetime bağlılığını koruyor. Tüm Türkiye, dünyaya saldırının, zulmün olduğu yerde direnişin de olacağının mesajını verdi. Silvan halkı evini, mahallesini koruyor. Ölümün, acının, gözyaşının içerisinde insanlar dimdik ayakta. Zulme teslim olmayan, zulme pabuç bırakmayan bir halk gerçeği var. Silvan’da bunu gördüm mağrur ama dimdik ayakta olan bir halk” dedi. Darbeci ve işgalci siyasete izin vermeyen bir halkın dimdik ayakta durduğunu belirten Yüksekdağ, insanlık değeri ve demokrasi sınavı için Silvan’da bir sınav verildiğine ve Silvan halkının direnişi, demokrasi mücadelesini kazanarak çıktığını dile getirdi.

“SİLVAN’DAKİ VAHŞETİN BİNDE BİRİ DEĞİL”

Sokağa çıkma yasağının yaşandığı mahallere yürümek isteyen çok sayıda kişiyle beraber yürüyüşe geçen HDP’lilere yapılan polis müdahalesini yorumlayan Yüksekdağ, “Silvan’da bize yapılan saldırı Silvan halkına uygulanan vahşetin binde biri değildir. Bize yapılan saldırının diğer bir anlamı Silvan halkının iradesiyle seçilmiş vekillerine yapılan bir saldırıdır. Silvan’a çocuklarımıza, annelerimize uygulanan şiddete ‘dur’ demek için geldik. Bize yapılan saldırı bizi yıldırmadı. Yapılan bu saldırı karşısında dimdik karşılayacak güçteyiz” diye konuştu. Halkın iradesine, vekiline dönük bu saldırıyla iktidarın meşrutiyetini yitirdiğini savunan Yüksekdağ, AKP iktidarının halka barışı sunamadığını, halkın önüne savaşı ve ölümü sunduklarını ileri sürdü.

“BİR ADIM BİLE GERİ ATMAYACAĞIZ”

Yüksekdağ, “Biz hayatımız boyunca böyle aşağılık saldırılarla karşılaştık. Ama yılmadık, direndik saldırılar karşısında. Bugün yapılan saldırı siyasi iktidarın içine düştüğü acizliği gösteriyor. Biz direne direne kazandık. Yine direneceğiz. Ta ki kazanana dek. Bir adım bile geri atmayacağız. Buralarda siyasi iktidar meşrutiyeti kalmamıştır. O saraylarda rahat oturmayacaklar” dedi. İktidarın tasfiye ve savaş politikalarına izin vermeyeceklerini ifade eden Yüksekdağ, her yerde halkların iradesine ve kazandıkları mevzilerine sahip çıkacaklarını söyledi. Yüksekdağ, “Halkımızın özyönetim ilanlarıyla ortaya koyduğu tutum demokratik olarak kazandığımız mevzilerden biridir. Örgütlü halkımızın kazandığı mevzilerin geri verilmesine izin vermeyeceğiz. Bu mevziler direnerek kazanılmıştır. Bu halkın alın teri emeği, kanı, gözyaşı ve değerleri var” şeklinde konuştu.

“DİKTATÖRLÜĞE KARŞI ÖZYÖNETİM İNŞA EDİLİYOR”

“Özyönetim” talebini görmezden gelen bir anlayışın Türkiye’de sorunu “hendek sorunu” olarak görmesinin sakat bir yaklaşım olduğunun altını çizen Yüksekdağ, hendeklerin sayısının bir elin parmağını geçmediğini ancak devlet terörünü saymakla bitmeyeceğini iddia etti. Yüksekdağ, şöyle devam etti:“Suruç’ta, Ankara’da, Yüksekova’da, Diyarbakır’da, Van’da, YÖK’ü protesto eden öğrenciler, grev yapan öğrenciler katledildi. Bunlar hendek olduğu için mi katledildi? Hendek sorunu değil, devlet terörü var. Türkiye’nin temel sorunu diktatörlük sorunudur. Özyönetim diktatörlüğün panzehiridir. Diktatörlük inşa etmek için savaş yürütüyor. Diğer bir yandan da halk çıkıp; ‘Senin diktatörlüğünü istemiyorum. Özyönetimlerimi inşa ediyorum’ dedi. Ve büyük bir adım atmış oldu.”

“ABLUKA KALDIRILANA KADAR BURADAYIZ”

Silvan’da sokağa çıkma yasağı kaldırana kadar ilçede olacaklarını söyleyen Yüksekdağ, “Silvan’da siviller Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla öldürüldü. Burada her şey onların talimatıyla oldu. Evleri yıkmaya, camileri bombalamaya gönderiyorlar. İçişleri Bakanı bizim vekillerimizi tehdit ederek, ‘Üç mahalleyi haritadan sileceğiz’ diyor. Bizleri, bu halkı asla yok edemezler. Bu direnişi silemezler. Yürüttükleri savaşı galibiyetle bitiremezler” dedi.  Türkiye halklarına çağrı yapan Yüksekdağ, “Her yer Silvan’dır. Her yerde Silvan için demokratik tepkimizi ortaya koyalım. Abluka kaldırılması için harekete geçelim. Demokrasi sadece Silvan’a değil herkese lazım. Onun için her yerde direnişi büyütme zamanı” diye konuştu.

6 MANŞET (1)

335 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..