Dolar : Alış : 4.0848 / Satış : 4.0922
Euro : Alış : 4.9862 / Satış : 4.9952
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yüksekdağ: “Yalanınız kül olsun!

28 Haziran 2016 - 632 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Yüksekdağ: “Yalanınız kül olsun!

yüksekdag

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, “Lice’de orman yakma operasyonu yürütüyorlar. Lice’de 50 bin dönüm orman yakıldı. Haberleri açıp baktığınızda da “güvenlik güçleri kenevir tarlalarını yaktı” diyorlar. Yalanınız yansın. Yalanınız kül olsun” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, partisinin kadın grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yüksekdağ’ın konuşmasında satır başları şöyle:

YALANINIZ KÜL OLSUN!

“Siz önce evinizde kendi halkınızla barışmayı bileceksiniz ki dışarıdaki size güvensin. Ölüm ve gözyaşı yaşattıkları yetmedi, şimdi de ormanları yakıyorlar. Lice’de orman yakma operasyonu yürütüyorlar. Lice’de 50 bin dönüm orman yakıldı. Haberleri açıp baktığınızda da “güvenlik güçleri kenevir tarlalarını yaktı” diyorlar. Yalanınız yansın. Yalanınız kül olsun. Kenevir tarlaları mı? O kenevir tarlaları karakola kaç metre yakındaymış? Bunun da bilgisini verin? Şeyh Sait’ten bu yana görmediği zulüm, ahlaksızlık kalmamış halka kara çalmayın, utanın biraz. Sizin yalanınızın mumu yatsıya kadar da yanmayacak. Lice halkına yine ateşle, yangınla, zulümle operasyon düzenliyorlar. Ama o halkı 1925’ten bu yana dize getiremediniz. Şimdi ise bir sürgün ve göç ettirme politikası uygulanıyor. Ormanların yakılmasının, köylerin yaşanamaz hale getirilmesinin nedeni budur. Lice’de çatışma yoktu. Ormanları yakıp kendilerine yeni üslenme alanları oluşturmaya çalışıyorlar. İşte 4 yıl önce Medeni Yıldırım bunu gördüğü için katıldığı karakol inşaatı protesto eden sivil bir yürüyüşte katledildi. Saygıyla anıyorum. Lice-Dicle hattında 90’lı yıllarda üç kontrol noktası varken, bugün dokuz kontrol noktası var. 90’lardaki zulmün iki-üç katını yaptınız, teslim alamadınız. Teslim alamayacaksınız. Çünkü teslim almaya çalıştıklarınız Şeyh Sait’in torunlarıdır. Şeyh Sait’in, onunla birlikte yürüyen onurlu Kürtlerin davası ilerlemesin diye onların direndiği yerleri yıkmak istediler. 1925’ten bu yana başaramadınız. Çünkü Şeyh Sait’in idam sehpasındaki sözlerini unutmadılar. “Ben halkım için feda oluyorum. Feda olduğum için üzülmüyorum. Yeter ki torunlarım beni utandırmasın.” Şeyh Sait’i utandırmayan torunlarını saygıyla sevgiyle selamlıyorum

“ASLA BİAT ETMEYECEĞİZ”

“Diyorlardı ki, dokunulmazlıkların kaldırılması gündeme getirildiğinde, o görüntüler bir daha yaşanmayacak, evet daha büyük, daha çaplı saldırılar geliştiriyorlar. Dün Meclis’te irademizi kelepçeleyenler, bugün her yerde halklarımızı kelepçelemeye çalışıyor. Yarınımızı görmek istiyorsanız dünümüze bakacaksınız. Halklarımıza verdiğimiz sözümüzdür, sözümüzü her koşulda tutacağız. Şimdi istedikleri hızla bizi kelepçeleyip hapse atmayı başaramadılar ama niyetleri bu.  Bizi ‘ifade vermeye’ çağırıyorlar. Nereye? Saray tarafından atanmış savcılara. Gitmeyiz. Çünkü karşımızda bağımsız bir yargı mekanizması yok. Anayasa’nın temel bir kriterini, haksız çoğunluğa dayanarak ucube bir yasayla değiştiriyorlar, bizim de biat etmemizi bekliyorlar. Asla biat etmeyeceğiz. Yargıya güven, Türkiye’de yüzde 30’lara düşmüş. Yargıtay Başkanı söylüyor. Yüzde 70’in güvenmediği, Saray tarafında atanmış savcılara gidip ifade vermemizi istiyorlar. Bizim hesap vereceğimiz tek güç halklarımızdır. Bizim böyle bir operasyon karşısında geri adım atmamız asla düşünülemez. Yargı Saray’ın oyuncağı olmuş, adeta bir Saray tiyatrosu oynanıyor. Yüksek yargı başkanları çay toplamaya koşa koşa gidiyorlar. Ayağa kalkıp düğmelerini ilikliyorlar, “Otur” diyorlar, oturuyorlar, “kalk” diyorlar kalkıyorlar. Durumları içler acısı. Bağımsız bir yargı sistematiği yok. Dün de yargı siyasallaştırılmıştı ama bugün oyuncak edilme düzeyini yaşıyor yargı mekanizması. Saray’ın kadılarına dönüşmüş bir yargı ile adalet sağlanacağına inanmıyoruz. Türkiye’de adalet isteyen hiçbir toplumsal kesime adalet sunabilecekleri bir durumları yok”

YARGI İKTİDARIN PRİNCİNİ AYIKLAMA MERKEZİDİR

“Yargı reformu diye de bir şey getiriyorlar. Bakan, “ayıklama hareketi” olarak tanımlıyor. Bu gerçek anlamda yargıyı reforme eden değil, tam tersine iktidarın pirincin taşını ayıklama mekanizmasıdır. En kritik yasalar, baskın yapar gibi “el kaldırdım indirdim” sistemiyle bu Meclis’ten çıkarılıyor. Türkiye’de çok karanlık bir dönem yaşanıyor. Bu karanlığı yaratan da tekçi bir iktidarı inşa etmek için hiçbir sınır tanımayanlardır. Yargıyı yap-boz tahtasına çevirdiler. Tam dört kez değişiklik yapmışlar. Bu düzeniniz dikiş tutmayacak. Yargıda son ve esas düzenlemeyi yaptıklarını sanıyorlar ama bu son düzenleme onların sonu olacak. Bu dikiş tutmaz iktidarlarını ayakta tutmayı başaramayacaklar. Bizler her yerde, halkımızdan aldığımız meşruiyetle mücadeleye devam edeceğiz. Bizim atanmış hakimlerimiz, savcılarımız olmadı. Satın alınmış bürokratlarımız olmadı. Sadece haklılığımız ve meşruiyetimizle var olduk, var olacağız. Meclis’te ve her yerde.

“SARAY-KIŞLA REJİMİNİ İNŞA ETMEYE ÇALIŞIYORLAR”

“İktidarlarının cicim yıllarında kaldırdıkları darbe kurumlarını yine getiriyorlar: DGM’ler geri geliyor. DGM’leri, o İstiklal Mahkemeleri dönemindeki kıyım mahkemelerini yeniden getirdiler. Bugün bir Saray-kışla rejimini inşa etmeye çalışıyorlar. AKP-Saray iktidarı için sandıklar sadece bir enstrüman. Sandığın olması darbenin olmadığı anlamına gelmiyor ki. Sandıktan çıkan sonucu beğenirse tanıyor, beğenmiyorsa tanımıyor.  İşte bu eşikte biz direnen ve demokrasiye inanan kadınlar, o karanlığa gömülmemek için dimdik duracağız.

BELEDİYELERE KAYYUM ATANMASI

“İnşa etmeye çalıştıkları despotizm sınır tanımıyor. Belediyeleri de devre dışı bırakmaya çalışıyorlar. Kayyum atama yöntemi. Başbakanlık kurumu da ortadan kaldırıldı. Saray’daki ve etrafındaki avanesi “tak” diyor, yürütme yani Başbakan “şak” diye yapıyor. Bir Saray var, bir muhtarlar var, bir de kayyumlar. Yasama, yürütme, yargı, Meclis, Hükümet… Bunlar artık olağan mekanizmalar olmaktan çıktı. ”Belediyelere kayyum atayacağım” diyor. Oyla alamadığını zorla almaya çalışıyorlar. Utanmıyorlar. Kendi adaylarının yüzde 10 oy aldığı belediyeyi kayyumla almaya çalışıyorlar. Kendini yitirmiş her türlü rezilliği yapmayı göze almış bir iktidar var. ”Devletten pay alıyorsunuz, burnunuzdan fitil fitil getireceğiz” diyor. Kimin payından söz ediyorsun? Asıl bu halk, sizin çaldıklarınızı burnunuzdan fitil fitil getirecek. Esas, sizin burnunuzdan gelecek çaldıklarınız, çırptıklarınız. Van, Mardin. Gözünüz dikmiş, sizi düşüreceğim, büyükşehir olmayacaksınız diyor. Sizin sofrada zıkkımlandığınızın yarısı kadar bütçe almıyor bu belediyeler. Aldıkları, bu halkın vergisindendir. Kimin hakkını kime vermiyorsunuz? Bunlar tam anlamıyla yol kesen deli Dumrul olmuşlar. Deli Dumrul sendromu yaşıyorlar. Demokratik yoldan alamadıklarını, yol keserek, gasp ederek çalmaya çalışıyorlar. Ama asla izin vermeyeceğiz. Teklifimiz net: Halka gölge etmeyin yeter. Tankınızı topunuzu çekin. Bütçe de vermenize gerek yok. Tankınız, topunuz olmasa, çalmasanız o belediyeler kendi olanaklarıyla gani gani halka hizmet götürür.

412 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika