Dolar : Alış : 4.0848 / Satış : 4.0922
Euro : Alış : 4.9862 / Satış : 4.9952
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yüksekdağ’dan Vekillere çağrı!

24 Mayıs 2016 - 609 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Yüksekdağ’dan Vekillere çağrı!

figen-yüksekdağ-2

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, “Bu darbe anayasasına hayır diyecek 110 milletvekili tarih yazacaktır. Bir kez daha bütün milletvekillerinin bu darbe yasasına hayır diyen milletvekillerinin demokratik bir tutum birliği oluşturmaya davet ediyorum” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, partisinin grup toplantısında konuştu.

Yüksekdağ’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

“HDP’Yİ TEK DEMOKRATİK SEÇENEK DURUMUNA GETİRMİŞLERDİR”

“3 Parti darbe koalisyonu kurarak, yasa teklifini onaylandı. Bu 3 partinin yaklaşımı HDP’nin tutarlı bir savunduğu demokratik siyasi iradenin karşısında geliştirilmiş anti demokratik bir tutumu yansıttı. Egemen siyaset geçmişte yaptığı hataları tekrar yaparak kendi siyasi anlayışını güçlendirmeyi düşünüyor. Sizin geçtiğiniz yollardan eski iktidarlarda geçti. Hiçbirisi o yollardan geçemedi ve tarihe gömüldü. HDP bu karanlık koalisyon karşısında demokratik siyasi temsilin tek gerçek temsilcisidir. Bunu ortaya koydukları darbe pratiğiyle HDP’yi tek demokratik seçenek durumuna getirmişlerdir. 3 yanlış bir araya gelince 1 doğruyu götüreceklerini sanıyorlar ama bir doğru onları yenecek. Bizler buna eminiz. Bütün Türkiye halkları da buna emin olsun. O 3 yanlışta tek bir doğru tarafından götürülecek. Onları tek yanlış götürecek. Tek yanlışta saraydaki darbe zihniyetidir.

“KARŞIMIZDA BİR SUÇ KOALİSYONU VARDIR”

“Türkiye’de demokratik siyasetin gelişebileceği en ufak kanalı dahi bertaraf etmeye çalışıyorlar. CHP anayasaya aykırı olduğu belirtmesine rağmen darbe teklifine evet dediler. Bu tarihsel suçun vebaline ortak oldular. Bugün karşımızda bir suç koalisyonu vardır. Meclis’te anayasa şartlarını yerine getirmekle hükümlü partiler bir suç organizasyonu oluşturdular. Halkın iradesine ve oylarına ihanet ederek, demokratik hakları darbeleyen yasayı geçirdiler. Ama bizler bu suça ortak olmadık olmayacağız. Ancak milletvekillerinin halen bu suça ortak olmama durumu vardır. Parti yönetimleri suç ortaklığı yapmakta hiçbir sakınca görmezler ama bu Meclis’in çatısı altında seçilerek, gelen milletvekilleri bu suça ortak olmamak için son bir şansa sahiptir.

VEKİLLERE ÇAĞRI

“Ben bir kez daha bu suça ortak olmamaya davet ediyorum. Bu darbe anayasasına hayır diyecek 110 milletvekili tarih yazacaktır. Türkiye’nin geleceğine inanan halklarımız bu tarihin yazılmasını istiyor. Bir kez daha bütün milletvekillerinin bu darbe yasasına hayır diyen milletvekillerinin demokratik bir tutum birliği oluşturmaya davet ediyorum. Her şeyden önce bu darbe seçilmiş milletvekillerinin temsilyetine yapılmış bir darbedir. Bizler bu süreç içerisinde hukuki zeminde hayır demeye mücadele etmeye ve direnmeye devam edeceğiz. Perşembe günü bireysel başvurular yoluyla Anayasa Mahkemesi’ne başvurumuzu yapacağız.

283 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika