Dolar : Alış : 4.8365 / Satış : 4.8452
Euro : Alış : 5.6714 / Satış : 5.6816
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir37°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yüksel: “Yerel demokrasi güçlendirilmeli”

08 Şubat 2017 - 635 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Yüksel: “Yerel demokrasi güçlendirilmeli”

Referandum çalışmaları ile ilgili konuşan DBP Eşbaşkanı Kamuran Yüksek, yaşanan onca tutuklama ve baskılara rağmen ev ev referandum çalışması yürüteceklerini söyledi. CHP’nin statükosuna da AKP’nin getireceği sisteme de karşı olduklarını kaydeden Yüksek, demokrasinin yerelden güçlendirildiği ve tüm farklılıkların tanınarak kendini ifade ettiği bir sistemi savunduklarını söyledi

Anayasanın 18 maddesinin değiştirilerek başkanlık sistemini ön gören ve Nisan ayında yapılması beklenen referandum ile ilgili partilerin çalışmaları sürüyor. Bölgede çıkacak Kürt oylarının referandumda belirleyici olacağı belirtilirken, partilerin bölge illerinde çalışmalarına ağırlık vermesi bekleniyor. OHAL nedeniyle ilk kez bir seçim sürecini sessiz geçiren bölge illeri ise henüz referandum havasına girmedi. Bölgedeki güçlü partilerden olan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) çalışmalarının startını açıkladığı deklarasyonla verdi.

“DEĞİŞTİRİLMEK İSTENEN SİSTEMİ DEMOKRATİK GÖRMÜYORUZ”

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, anayasa değişikliği ile referandum sürecini değerlendirdi. Referandum ile ilgili açıkladıkları deklarasyonla tutumlarını ortaya koyduklarını hatırlatan Yüksek, “Hazırladıkları anayasada Kürt sorunu başta olmak üzere farlı etnik ve dini grupların hakları olmadığı için ‘Hayır’ diyeceğiz. Değiştirilmek istenen bu sistemi demokratik görmüyoruz. Bu içte daha büyük sorunları ortaya çıkaracaktır” dedi. Referandum öncesi DBP ve HDP’ye yönelik gözaltı ve tutuklamalara dikkat çeken Yüksek şunları söyledi: “Referandum öncesi eşbaşkanlar, milletvekilleri, belediye başkanları, parti üyeleri ve çalışanları olmak üzere çok sayıda kişi tutuklandı. Ama biz bir halk hareketiyiz ve gücümüzü kişilerden değil halktan alıyoruz. Nasıl ki HEP ve DEP zamanında gözaltılar, tutuklamalar hatta ölümler oldu ve her şeye rağmen daha güçlü bir şekilde bugünlere geldiyse yine öyle olacak. Çünkü halk bu gücü açığa çıkarıyor. Ne kadar gözaltı ve tutuklama olsada halk hemen kendini koordine edip çalışmalarına devam ediyor. Elbet bunun olumsuz etkileri de olacaktır. Çünkü bu kadar tutuklama az bir şey değil. Halkın üzerinde etkili olan binlerce arkadaşımız tutuklandı, etkisi olacaktır. Ama biz her şeye rağmen ev ev gezerek çalışmalarımızı yapmaya devam edeceğiz. Geçen hafta halk toplantılarımız başladı. Referanduma kadar ev ev gezip çalışmalarımıza devam edeceğiz. İnanıyorum ki bu çalışmalarımız referandumda iyi bir sonuç açığa çıkaracaktır.”

“CHP GİBİ VE AKP GİBİ BAKMIYORUZ”

CHP’den de AKP’den de farklı düşündüklerini ifade eden Yüksek, “CHP 90 yıllık statükoyu devam ettirmek istiyor. Biz bu statükoyu da doğru bulmuyoruz. Onun için CHP ile farklı bakıyoruz. Zaten yaşanan bu büyük sorunların kaynağı da CHP’nin statükosundan güç alıyor. CHP değişime karşıdır. Mutlaka bu sistemin deişmesi gerekir ama bu AKP’nin sözünü ettiği değişim ile olmaz. Tam da burada farkımız vardır. Biz CHP gibi de bakmıyoruz, AKP’nin sistemini de savunmuyoruz. Daha demokratik ve katılımcı bir sistem olması gerekir ki tüm halklar kendini ifade edebilsin ve yönetimde söz sahibi olabilsin. AKP’nin getireceği sistem bunun önünü kesiyor ve tek kişiyi öne çıkarıyor” diye konuştu.  Demokrasinin yerellerden güçlendirilmesi gerektiğini kaydeden Yüksek, “Demokrasi ilçelerden, illerden başlamalı. Eğer buralardan başlarsa merkezi hükümete kadar etki yaratacaktır. Merkezi hükümet sadece koordinasyon görevi görecek, esas yetki ilçelerde, illerde olacak ve halk kendi kendini yönetecek. Şimdi hükümet adına bir vali ile halkın adına da halkın oyları ile seçilmiş bir belediye başkanı var. Bu bir çelişkidir. İkisi bir arada olmaz. Ya belediye başkanı ya valinin kaldırılması gerekir. Bir seçim yapılıp hükümetin elindeki yetkilerin bazılarını yerele devretmesi gerekiyor. Baştan sona kadar demokratik bir sistem için proje sahibiyiz. Bunu tüm Türkiye halkları ile Kürt halkıyla paylaşacağız” şeklinde konuştu.

“HALKIN DESTEĞİ ESKİSİNDEN DAHA GÜÇLÜDÜR”

“Halkın DBP ve HDP’ye desteğinin azaldığı” yönündeki tartışmalara da dikkat çeken Yüksek, “Biz buna katılmıyoruz. Bu AKP eliyle yürütülen ve partimize karşı olumsuz algı yaratmaya yönelik bir manipülasyondur. Önümüzde referandum var ve hepimiz sonuçlarını göreceğiz. Şimdi OHAL süreci var ve kimsenin düşüncesini dile getirmesine izin verilmiyor. Üç kişinin bir araya gelip açıklama yapmasına dahi izin verilmiyor. Halkın üzerinde ciddi bir baskı var. Sonra da kalkıp ‘Halk DBP ve HDP’ye destek vermiyor’ diyorlar. Halkımızın bize desteği eskisinden daha güçlüdür ama hükümet bunu engellemeye çalışıyor” ifadelerini kullandı.

632 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..