“Çocuklarımızın cenazesini verin”

Haber 2 (1)

Sur’da yaşamını yitiren çocuklarının cenazelerini alamayan aileler, “Hiçbir dinde yeri olmayan bir mağduriyeti yaşıyoruz. Çocuklarımızın cenazeleri yanı başımızda, yüz metre ötemizde. Neredeyse o naaşların kokusunu duyar gibiyiz. Çocuklarımızın cenazelerini almamıza herkes yardımcı olsun” dedi

Diyarbakır’daki Newroz’da sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı yerlerde çocuklarını kaybeden ailelerin adına hazırlanan metin okundu. Okunan metinde şu ifadeler yer aldı; “Yaklaşık 5 aydır başta kadim şehrimiz Amed, Cizre, Silopi, Nusaybin, Gewer, Şırnak ve tüm Kürdistan’da başlatılan baskı ve operasyonlar bitmek bilmedi. Bugün Sur’da yaklaşık 110 gündür devam eden abluka var. Adını bile bilmediğimiz bir savaş yürütülüyor. Halk yaşam alanlarından edilmiş, adeta kendi öz yurdundan göç ettirilmiş. Tıpkı 90’lı yıllarda köy yakarak, yıkarak insanlar katledildi. Bugün aynısı yapılmak isteniyor. İlçeler boşaltılıyor evler yıkılıyor. Bu kirli ve kuralsız savaşı sadece uzaktan sessizleri oynayan çıkarları gereği Cizre’de bodrumlarda canlı canlı yakılarak can veren insanların ölümleri adeta seyirci kaldı Avrupa, BM, AİHM. Bu coğrafyada katledilen onlarca insanın katledilmelerinden bilin ki siz de sorumlusunuz.

“CENAZELER YANI BAŞIMIZDA AMA ALAMIYORUZ”

Sur’da katledilen ve yaklaşık 3 aydır cenazeleri hala Sur’da olan aileler olarak bu cenazelerimizin alınması için birçok girişimimiz oldu ancak bir sonuç alamadık. 20 gün açlık grevine girdik, hala oturma eylemimiz ise hala devam ediyor. Hiçbir dinde yeri olmayan bir mağduriyeti yaşıyoruz. Çocuklarımızın cenazeleri yanı başımızda, yüz metre ötemizde. Neredeyse o naaşların kokusunu duyar gibiyiz. Çocuklarımızın cenazelerini almamıza herkes yardımcı olsun.”

272 Total Views 1 Views Today
admin

admin

Haber Diyarbakır, Son dakika Diyarbakır haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • RSS
  • Facebook
↑ Back To Top ↑