Dolar : Alış : 3.9356 / Satış : 3.9427
Euro : Alış : 4.8516 / Satış : 4.8604
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

150 mermi 3 çekirdek

20 Mart 2016 - 493 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»150 mermi 3 çekirdek

150 isabet 3 çekirdek. 2

Diyarbakır’da 28 Kasım 2015 tarihinde Baro Başkanı Tahir Elçi ‘nin yaşamını yitirdiği olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Daha önce 2 kez çatışmalar nedeniyle yarıda kesilen olay yeri incelemesi 4 ay aradan sonra kısa süre önce yeniden yapıldı. Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz ve Baro yetkililerinin katıldığı olay yeri incelemesini İl Jandarma Komutanlığı ekipleri ve Jandarma Genel Komutanlığı’ndan gelen kriminal uzmanları yaptı. 2 gün süren çalışmada özellikle Elçi’yi vuran mermi çekirdeğinin isabet ettiği düşünülen işyerinde yoğun inceleme yapıldı.

İŞYERİNDE 3 ÇEKİRDEK BULUNDU

Olay yeri incelemesinde Elçi’nin vurulduğu noktanın tam karşısında bulunan ve 150’ye yakın merminin isabet ettiği işyerinde 2 tabanca ve 1 uzun namlulu silaha ait çekirdek bulundu. Baro yetkilileri, 150’ye yakın isabetin bulunduğu işyerinde sadece 3 mermi çekirdeği bulunmasının şüpheli bir durum olduğunu ve bunu savcılığa bildirdiklerini söyledi. Elçi’yi vuran merminin isabet ettiği tahmin edilen işyerindeki mermi çekirdeklerinin Sur İlçesi’ndeki sokağa çıkma yasağının devam ettiği sırada toplanmış olabileceğini belirten avukatlar, suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Savcılık yetkilileri ise Tahir Elçi olayı ile ilgili olarak her bulgu ve iddianın titizlikle incelendiğini ifade etti.

3 MERMİ ÇEKİRDEĞİ ANKARA’DA

Elçi’nin tabanca mermisi ile vurulduğunun bilindiğini belirten savcılık kaynakları, bulunan 2 tabanca mermisi çekirdeğinin bu açıdan önemli olduğunu belirtti. Uzmanlar muhafaza altına alınan mermi çekirdeklerinin Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Laboratuvarı’na gönderildiğini ve burada inceleneceğini belirtti. Yetkililer, çamura bulanmış ve üzerinde bazı izler bulunan mermi çekirdeklerinin titiz bir teknik incelemeden geçirileceğini kaydetti. Savcılık kaynakları, kimyasal yöntemlerle yapılacak incelemede çekirdek üzerinde tespit edilecek bulguların Tahir Elçi’den alınan kan örnekleri ile DNA eşleştirmesine tabi tutulacağını belirtti. Uzmanlar, çekirdek üzerindeki bulgular ile Tahir Elçi’den alınan kan örneği arasında DNA eşleşmesi sağlanması halinde sonuçların şüphelilerin yere attığı silahlar ve olay yerinde polislerin ateş ettiği silahlar ile karşılaştırılacağını söyledi. Savcılık kaynakları olumlu sonuç alınması halinde Elçi’yi vuran merminin hangi silahtan atıldığının tespit edilebilmesinin mümkün olacağını vurguladı.

23 PARÇA DELİL BULUNDU

Olay yerinde geçtiğimiz gün yapılan incelemede toplam 23 parça kanıt bulunarak numaralandırıldığı ifade edildi. Savcılık kaynakları 23 parça delil arasında 2 tabanca mermisi çekirdeği, 1 otomatik silah mermisi çekirdeği, 14 deforme mermi çekirdeği ve mermi çekirdeği gömlek parçası ile bazı metaller bulunduğunu belirtti. Bölgede bulunan 23 parça delilin kilitli poşetlere konularak özel bir kurye ile Ankara’ya gönderildiği de belirtildi. Bölgede 2 gün süren incelemede elde edilen bulgular ve yapılan çalışmalar jandarma kriminal uzmanları tarafından tutanak altına alındı. Olay yeri inceleme ve keşif tutanağını hazırlayan jandarma birimleri yaşanan çatışmalar nedeniyle bölgenin zarar gördüğünü ve olay sırasındaki özelliklerini kaybettiğini belirtti. Tutanakta olay yerinde bulunan Cami’nin duvarının yıkıldığı ve çevredeki iş yerlerinin büyük oranda hasar gördüğü kaydedildi.

CANSIZ MANKEN VE LAZER İLE 8 AÇI TESPİT EDİLDİ

Geçtiğimiz gün yapılan olay yeri incelemesinde saldırı sırasında Elçi’nin bulunduğu noktaya cansız manken konularak lazer ışığı ile vurulma noktası tespiti yapıldığı kaydedildi. Savcılık kaynakları sokakta bulunan polislerin durduğu noktalardan Elçi’nin boy ölçüsüne uygun olan cansız mankene doğru lazer ışığı tutulduğunu ve bu şekilde 8 muhtemel açı tespit edildiğini belirtti.

“SORUŞTURMA TİTİZLİKLE YÜRÜTÜLÜYOR”

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, olayın olduğu ilk günden bu yana soruşturmayı büyük bir titizlikle sürdürdüklerini ifade etti. Elde edilen tüm bulguların münferit veya yanlış değerlendirme olasılığına karşı büyük bir dikkatle incelendiğini belirten Solmaz, soruşturmanın şeffaf yürütüldüğünü ve elde edilen dellilerin hiçbir şüpheye mahal vermeyecek şekilde değerlendirildiğini kaydetti. Dosyadaki en küçük ayrıntının bile farklı ihtimaller değerlendirilerek incelendiğini kaydeden Solmaz, soruşturmayı en sağlıklı şekilde yürüttüklerini belirtti.

245 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika