Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7151 / Satış : 4.7236
Euro : Alış : 5.4667 / Satış : 5.4765
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Asılsız iddialara sert tepki!

11 Ocak 2016 - 686 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Asılsız iddialara sert tepki!

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın da üyesi bulunduğu DBP’li belediyeler, Bağlar Belediyesi Konferans Salonu’nda bir araya gelerek, süreci, belediyelere yönelik tehditleri, bazı basın yayın organlarında ortaya atılan iddiaları ele aldı. Toplantının ardından 107 DBP’li belediye adına açıklamayı yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, 7 Haziran seçimlerinden bu yana yaşanan çatışmalı ortama, insan hak ve ihlallerine, belediyelere yönelik tehditlere dikkat çekti.

7 Haziran’dan bu yana 100’e yakın belediye eş başkanı, meclis üyesi, il genel meclis üyesi ve belediye çalışanının gözaltına alındığını, tutuklandığını ve görevden uzaklaştırıldığını hatırlatan Anlı, son iki haftadır bazı medya organlarında birçok belediyenin açıkça hedef gösterildiğine dikkat çekti. Anlı, belediyelerin asılsız iddialarla itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını, yetkilerinin ise valilere ve kaymakamlara devredilmesinin planlandığını ifade etti. Öz yönetimi desteklediklerini, DTK’nin çözüm deklarasyonunun arkasında olduklarını belirten Anlı, şöyle konuştu: “Tehditler, asılsız manşetler ve zalimane yönelimler bizleri yıldıramaz, sindiremez. Bizler bu göreve atanmadık, halk tarafından seçildik. Dolayısıyla yerimiz, yönümüz, bizi seçen, bize bu görevi veren halkımızın yanıdır.”

TBB, TKB VE AB YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER KONGRESİ’NE ÇAĞRI

Türkiye Belediyeler Birliği ve Tarihi Kentler Birliği’ni duyarlı olmaya, AB Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’ni belediyeleri sahiplenmeye çağıran Anlı, “Şehirler, tarihi ve kültürel miras tahrip edilirken sessiz kalmamaya ve heyetler oluşturarak buralarda incelemeye davet ediyoruz. Aksi halde bu birliklerin var oluş sebepleri ortadan kalkacaktır.” dedi.

İtibarsızlaştırma ve hedef göstermeye dönük iddiaların asılsız olduğunu vurgulayan Anlı, şunları söyledi: “İddia ediyoruz ki bizler en demokratik, katılımcı ve açık yerel yönetim pratiklerinin sahibiyiz. Aksini iddia edenler, ispatı için bütün mekanizmaların açık olduğunu ellerinde yetkilerin ve mekanizmaların açık olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.”

STANDARTLARIN ÜZERİNDE KAMU HİZMETİ ÜRETİLİYOR

Bugün DBP’li belediyelere yapılanın yarın başka partiden belediyelere de yapılacağının altını çizen Anlı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu bağlamda ortaya atılan tüm iddiaların doğruluğunu incelemek üzere tarafsız tüm kurum ve kişilere kapılarımızın açık olduğunu belirtmek isteriz. Aynı heyetler AKP’li belediyeleri de incelesinler. Yolsuzluğun, rantın, imar uygulamalarının bu ülkede hangi şehirlerde hangi insanların cebini, kasasını şişirdiğini ve geliştirdiğini bu ülkede yaşayan herkes son derece yakından biliyor. Bizlerin bugüne kadar yapmaya çalıştığı temel ilke ekolojik, kadın özgürlükçü, yoksulu, dar gelirliyi, kimsesi olmayanı önceleyen ve orada yaşayan yurttaşların temel haklarını çıkarlarını öne alan, ona dair hizmeti esas alan bir yaklaşımdır. Ve bugün şehirlerimizde temel altyapı hizmetleri çözülmüş, Avrupa standartlarında şehirlerde yaşamaktayız. Bakmayın siz bu ülkeyi yöneten siyasi iktidarın iki de bir şehirlerimizde çöplüğe, şehirlerimizde su akmadığına, şehirlerimizde kanalizasyonumuzun açıktan aktığına dair hiç gerçekle bağı olmayan söylemlerine. Bugün başta Amed olmak üzere bütün şehirlerimizde Türkiye standartlarının üzerinde bir kamu hizmeti üretilmekte ve halkımıza sunulmaktadır. En makul rakamlarla, insanımızın maddi gelirini göz önüne alan rakamlarla yürütülmektedir.”

‘BU ÇABALAR BEYHUDEDİR’

UNESCO Kültürel Miras Listesi’nde yer alan Suriçi için TOKİ ve Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın projelerini basından takip ettiklerini belirten Anlı, “Buna karşı da biz demokratik, sivil ve meşru tüm yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Bu kentte yaşayan yurttaşların iradesinin aksine bir iş ve işler yapılmasına izin vermeyeceğiz. Buradan da çağrıda bulunuyoruz, bu çabalar beyhudedir.” şeklinde konuştu.

‘EKSİK VE YETERSİZLİKLERİMİZE RAĞMEN HİZMET ÜRETİYORUZ’

“17 yıldır eksik ve yetersizliklerimizle birlikte halkımıza hizmet etmeye çalıştık. Eksik ve aksayan yönlerimizin hesabını ancak ve ancak halkımıza veririz. Kaldı ki 90 yıldır yapılamayan birçok hizmeti, sadece bir yıla sığdıran yerel yönetim pratiklerimiz ortadadır.” diyen Anlı, buna rağmen kendilerini yeterli görmediklerini, yaşamın her alanında sorun teşkil eden sorunları çözmek için çalıştıklarını, toplumcu belediyecilik anlayışıyla hizmet ürettiklerini kaydetti.

‘TOPLUM BELEDİYECİLİĞİ YAPIYORUZ’

Anlı, “Devlet belediyeciliğini değil, toplum belediyeciliğini savunuyoruz. Ancak devlet, yönelimlerle halkımızın bu kazanımlarına saygı göstermemekte meşru olmayan yöntemlerle yetkilerimizi gasp etmek istemektedir. Bundan sonra da yerel yönetimler olarak halkımıza karşı sorumluluğumuz gereği demokratik, özgürlükçü, eşit ve temel hizmetleri yürütülebilir, insani yaşamın sağlandığı yeni şehirler inşa etmek, yaşamı inşa etmek bizim temel önceliğimiz ve görevimizdir. Buradan tüm halkımızı ve demokratik kamuoyunu çok geç olmadan duyarlı olmaya davet ediyoruz.” diye konuştu.

belediye2 belediye1

330 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika