Dolar : Alış : 3.9356 / Satış : 3.9427
Euro : Alış : 4.8516 / Satış : 4.8604
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bakan Yılmaz: “Zararlar karşılanacaktır”

07 Mart 2016 - 464 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Bakan Yılmaz: “Zararlar karşılanacaktır”

Şırnak’ın Silopi ilçesinde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya gelen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, ilçede zarar gören ev ve iş yerleri ile ilgili tutanak tutulduğunu belirterek, zararların kısa sürede tazmin edileceğini söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Silopi’ye gerçekleştirdiği sürpriz ziyaretin ardından Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Silopi ilçesine geldi. İlçedeki bir otelde Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ile bir araya gelen Bakan  Yılmaz, burada yaptığı açıklamada, terörden en fazla zararı bölgede yaşayan insanların gördüğüne dikkat çekerek, terörün ortadan kalkmasını ve huzur ortamını en fazla bölge insanının arzu ettiğini vurguladı.

İNSANLARIMIZIN HİZMETİNİZDEYİZ

Bu nedenle insanların hizmetinde olduklarını kaydeden Yılmaz, “Biz taraftan terörle en etkili bir şekilde mücadele ederken, diğer taraftan da insanımıza hizmet etme konusunda gecemizi gündüzümüze katacağız inşallah. Geçtiğimiz ay Mardin’de Sayın Başbakanımız birlik, demokrasi ve Huzur Eylem Planını ilan etti. Burada da 10 madde halinde birçok husus ortaya konuldu. Nerede bir terör, bomba planı varsa onunla devletin güvenlik güçleri en iyi şekilde mücadele ediyorlar, etmeye de devam edecekler. Ancak biz her zaman şuna inanmış bir hükümetiz. Sadece güvenlik politikaları yeterli değildir. Buna ilave olarak bir taraftan demokratikleşme konusunda hükümet olarak, parti olarak çalışmalarımızı devam ettiriyoruz”  dedi.

TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLER NOKTASINDA NE GEREKİYORSA YAPTIK

Halkın temel hak ve özgürlükleri noktasında ne gerekiyorsa yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini vurgulayan Yılmaz, “Bundan da hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Demokrasinin yanı sıra sosyal konularda, ekonomik konularda, çoluk çocuğumuzu en iyi şekilde eğitmek durumundayız. Sağlık hizmetleri, altyapı hizmetleri, bütün bu konularda biz bölgemize çok önem veriyoruz. Bu bölgemizin gelişmesi, kalkınması için de her türlü çalışmayı yapmaya hazırız. Bir taraftan terörün verdiği zararı ortadan kaldıracağız, en kısa süre de yaraları saracağız. Silopi’de, Cizre’de, İdil’de Şırnak’ta ne gerekiyorsa hükümet olarak yapacağız. Ama bir taraftan da daha uzun vadeli olarak da bu bölgelerimizin kalkınması için kamu kurumları ve sizlerle istişare içinde yapılması gereken tüm çalışmalarımızı yapacağız.” diye konuştu.

“KİM YIKARSA YIKSIN, BİZ YENİDEN İNŞA EDECEĞİZ”

Bakan Yılmaz, şunları söyledi:

“Kim ne yaparsa yapsın, kim yıkarsa yıksın, biz yeniden inşa edeceğiz inşallah. Birileri ölümden, terörden, şiddetten medet umabilir, biz insanlarımız sağlıklı bir şekilde yaşasın, geleceğe  genç neslimiz hazırlansın diye çalışacağız. Bakın geçen geldiğimde de çok dikkatimi çekti. Hep yaşıyoruz bunu, genç nüfusumuz var. Sokaklara gittiğimiz zaman çocuklarımız cıvıl cıvıl. Bizim en büyük servetimiz bu çocuklar, gençler. Bizim bunları iyi yetiştirmemiz lazım. Onları geleceğe hazırlamamız lazım. Şiddetle değil, terörle değil, eğitimle bunların alt yapısının inceleyerek, geleceğe hazırlamamız lazım. Ailelerimize destek olmamız lazım. Bu kapsamda en iyi çalışmalarımıza başlamış durumdayız. Gereğini hızlı bir şekilde yapacağız inşallah. Bir süre rahatlatıcı adımlar atıldı, bunun devamı da gelecek. TOKİ ile bir taraftan çalışmalar yürütüyoruz. Daha kalıcı bir şekil de hasar görmüş durumda olan evler için yeni evler inşa edeceğiz. Belli düzeye daha az zarar görmüş evlerimizin de tamiratı için gerekli destekleri veriyoruz. Bunun ötesin e esnafımızın talepleri var. Bir taraftan normal sosyal hayat ile ilgili çalışmalar yaparken, şehrin alt yapısını belli düzeyde tamamen daha iyi işler hale getireceğiz. Belediyenin yapacağı iş ama belediye yapmayınca karayollarımızla yollarla ilgili çalışmalarımızı başlatacağız. Bütün bu fiziki çalışmalarımızı yapıyoruz. Esnafımız ile ilgili belli çalışmalar başlatıldı, talimatlar verildi. Zarar görmüş, tutanağı belli esnafımız var. Onunla ilgili önümüzdeki günlerde gerekli çalışmaları yapacağız. Hızlı bir şekilde zarar tazminatları ödenecek. Diğer taraftan yine ekonomik hayatı canlandırmak için ekonomik tedbirler alacağız.”

Bakan Yılmaz, ardından STK’lar ve Kurum amirleri ile basına kapalı olarak yaptığı toplantıdan sonra ilçeden ayrıldı.

Bakan Yılmaz

247 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika