Dolar : Alış : 4.0848 / Satış : 4.0922
Euro : Alış : 4.9862 / Satış : 4.9952
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CAçık

Barış gruplarından Sur için çağrı | Diyarbakır Haber - Haber Diyarbakır -
Dolar : Alış : 4.0848 / Satış : 4.0922
Euro : Alış : 4.9862 / Satış : 4.9952
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

Barış gruplarından Sur için çağrı

27 Şubat 2016 - 542 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Barış gruplarından Sur için çağrı

Sur’da mahsur kaldıkları iddia edilen sivillerin bir an önce güvenli bir şekilde tahliye edilmesi çağrısının yapıldığı toplantıda konuşan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “5 bin yılda birçok savaşın yıkamadığı kenti, 85 günde tanklar ve toplarla yerle bir ettiler 21. yüzyılda. Tarihi bir daha geri getiremeyiz ama en azından çocukları ve gençleri kurtarabiliriz. Eğer bu çocukları, kadınları ve sivilleri kurtaramazsak, onları göz göre göre ölüme mahkum edersek, buna seyirci kalırsak, bir daha bir araya gelişimiz çok daha zorlaşacak” dedi.

Barış grupları, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde mahsur kaldıkları iddia edilen 200’e yakın sivilin bir an önce güvenli olarak tahliye edilmesi talebiyle İstanbul’da Cezayir Toplantı Salonu’nda basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda ilk konuşan modern dans sanatçısı Zeynep Tanbay, Cizre’de yaşanan vahşeti hatırlatarak, Sur’da da aynı katliamların yaşanmaması için tüm sivil toplum örgütlerinin harekete geçmesi için acil çağrı yaptı. Tanbay, “Acil olarak harekete geçmemiz gerekiyor. Sur’da kadınlar, bebekler, sivil insanlar var. İnsanların güvenli bir şekilde tahliye olması için Valiliğe sesleniyoruz. Sur’daki sivil insanların bizim aracılığımızla çıkılmasını öneriyoruz. Çünkü insanlar oradaki devletin silahlı güçlerine güvenmiyor. İnsanları acilen oradan sağ salim çıkarmamamız gerekiyor” dedi.

SİVİLLER İÇİN ACİLEN GÜVENLİ TAHLİYE KOŞULLARI OLUŞTURULSUN

Ardından ortak çağrı metnini ise Barış İçin Kadın Girişimi’nden Nükhet Sirman okudu. “Çağrımızdır Diyarbakır Sur’da mahsur kaldıkları iddia edilen siviller için acilen güvenli tahliye koşulları yaratılsın” başlıklı çağrının tam metni şöyle: “Ülkemize ateş düştü. Düştüğü her ocağı yakıyor. Artık tek bir can kaybetmek istemiyoruz. Diyarbakır Sur’da 85 gündür sokağa çıkma yasağı sürüyor. Sur’un üç ayrı mahallesinde on beşi on yaşın altında bebek, çocuk ve yaralılar da dahil olmak üzere 200’e yakın yurttaşımızın mahsur kaldığını biliyoruz. Bu mahallelerde, evlerde ve sokaklarda çok sayıda cenaze bulunmakta. Yeni ölümler olmadan bu durumun insani koşullarda çözüme ulaştırılması ve mahsur kalanların güvenli şekilde tahliye olabilmesi için sokağa çıkma yasağına 24 saat süreyle ara verilmesini talep ediyoruz. Tahliye süresinin makul olması kadar, mahsur kalanların bir sivil gözetim heyetinin ve donanımlı sağlık ekiplerinin eşliğinde çıkarılması da hayati önem taşımaktadır. Umudumuz odur ki, bugün Sur’da ve Diyarbakır’da atılacak adım, yarın tüm ülkede kalıcı ve adil barışın sağlanmasına katkıda bulunacaktır. Çocuklarımızın ve ülkenin geleceği için bütün tarafları bu çözümü değerlendirmeye ve bu insani adım süresince ellerini silahtan çekmeye sağduyuya soğukkanlılığa davet ediyoruz.”

 “ÇOCUKLARI ÖLÜME MAHKUM EDERSEK, BİR DAHA BİR ARAYA GELMEMİZ ZOR”

Açıklanan bildiri ardından konuşan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Sur’da devam eden saldırının tarihi, insanlığı ve çocukları katlettiğini belirterek, “Çocukların geleceğini kurtarabiliriz. Sivilleri göz göre göre ölüme terk edersek, bir daha bir araya gelişimiz zorlaşacak. 5 bin yılda birçok savaşın yıkamadığı kenti, 85 günde, tanklar ve toplarla yerle bir ettiler 21. yüzyılda. Tarihi bir daha geri getiremeyiz ama en azından çocukları ve gençleri kurtarabiliriz. Eğer bu çocukları, kadınları ve sivilleri kurtaramazsak, onları göz göre göre ölüme mahkum edersek, buna seyirci kalırsak, korkuyorum ki bir daha bir araya gelişimiz çok daha zorlaşacak” diye konuştu.

“SAVAŞIN AZMETTİRİCİSİ ERDOĞAN YARGILANACAK”

Avukat Ercan Kanar ise devletin uluslararası sözleşmeleri ihlal ederek, tamamen insanlığa karşı suç işlediğini söyledi. Kanar, bu sözleşmelere göre insanlığa karşı işlenen suçların savaş suçlarından daha ağır bir suç teşkil ettiğini vurgulayarak, savaşın azmettiricisi Erdoğan’ın ve diğer bütün yetkililerin bu suçtan yargılanacağını söyledi.

“TÜRKİYE CENEVRE SÖZLEŞMESİ’Nİ İHLAL EDİYOR”

Kanar, Türkiye’nin Cenevre Sözleşmesi’ni de ihlal ettiğini belirterek, “İnsancıl hukuk olarak kabul edilen Cenevre Sözleşmeleri protokolünde iç çatışmalarda direnenlere dahi, ölçülülüğü aşan silah kullanılmaması gerektiğini söylüyor. Türkiye buna taraf, ama ihlal ediyor” dedi.

Barış gruplarından Sur için çağrı 2

367 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika