Dolar : Alış : 3.9608 / Satış : 3.9679
Euro : Alış : 4.8853 / Satış : 4.8941
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14162 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bilici: “Karar kültürel bir soykırım”

29 Mart 2016 - 364 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Bilici: “Karar kültürel bir soykırım”

bilici

Bakanlar Kurulu’nun Sur için aldığı “acele kamulaştırma” kararına ilişkin İHD Diyarbakır Şubesi tarafından basın toplantısı düzenledi. Dernek binasında düzenlenen toplantıda konuşan Şubesi Başkanı Raci Bilici, Sur’da 2015 yılının Ağustos ayından başlayarak 2016 Mart ayına kadar halen devam eden sokağa çıkma yasağı uygulamalarında yüzlerce sivilin yaşamını yitirdiğini, binlerce ev ve işyerinin kullanılamaz hale getirildiğini söyledi. Bilici, “bu süre zarfında Sur’da sıkıyönetim uygulamalarını aratmayan hukuk dışı ve insanlık suçu niteliğindeki görüntülere şahit olduklarını” savundu.

“KAMULAŞTIRMA KARARI HUKUKSUZDUR”

Bakanlar Kurulu’nun 21 Mart 2016 tarih ve 2016/8659 sayılı kararıyla, Sur ilçesinin neredeyse tamamı hakkında “acele kamulaştırma” kararı aldığını belirten Bilici, alınan kararın ise Kamulaştırma Kanunu’nun 27. Maddesine dayandırıldığına işaret etti. Bilici, “Söz konusu hukuksuz uygulamaların ‘yasallık kılıfına’ uydurulması, uluslararası mevzuatın ve evrensel hukuk değerlerinin ayaklar altına alınması sonucunu değiştirmemektedir. Evrensel hukuk bir tarafa, ulusal mevzuat dahi, idareye temel hak ve hürriyetleri keyfi bir şekilde ihlal etmeyi yasaklamıştır. Sur’un kamulaştırılması kararı açık bir şekilde ‘mülkiyet hakkı’ ” ve “ayrımcılık yasağının” ihlalidir” diye konuştu.

“SUR’DA SAĞLAM YERLER BİLE YIKILIYOR”

Sur’a ilişkin alınan bu kararın adeta Şark Islahat Planı’nın günümüzde uygulanan hali olduğunu savunan Bilici, “Sur’daki yurttaşlar bir kez daha tedip, tenkil ve tehcir politikası ile karşı karşıya kaldığını” ileri sürdü. Operasyonların devam ettiği süreçte, Hükümet’e yakın yayın organlarıyla bu projenin psikolojik zemini yaratıldığını ileri süren Bilici, Başbakan Davutoğlu’nun açıklamış olduğu “Terörle Mücadele Master Planı” ile teorisi ortaya konduğunu, çatışmaların sona ermesiyle birlikte ise projenin uygulanmaya başlandığını söyledi. Bilici, “Çatışmaların sona ermesiyle birlikte, yasak ilanının devam ettiği ilçede görülebilen tek faaliyet, güvenlik güçlerinin kontrolünde ilçede sağlam olan evlerin dahi yıkılarak kepçe ve kamyonlarla hafriyatların taşınmasıdır. Büyük bir bölümü köy yakma ve boşaltmaların yaşandığı 90’lı yıllarda yerinden göçertilmiş olan yurttaşlardır” şeklinde konuştu.

“KENTİN BELEĞİ SİLİNMEK İSTENİYOR”

Kamulaştırma kararıyla, Sur ilçesinde ikamet eden binlerce yurttaşın zorla yerinden edildiğini, kültürel bir soykırımla kentin belleğinin silinmeye çalışıldığını iddia eden Bilici, tarihi dokuların tehdit altında bırakıldığını dile getirdi. Bilici, alınan bu kararın derhal iptal edilmesini istediklerini söyledi.

(Sait BAYRAM’ın haberi)

257 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika