Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7488 / Satış : 4.7573
Euro : Alış : 5.4929 / Satış : 5.5028
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14271 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Cenaze sayısı 145’i buldu”

15 Şubat 2016 - 527 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»“Cenaze sayısı 145’i buldu”

Diyarbakır’da DBP, MEYA-DER ve Mezopotamya Hukukçular Derneği’nin (MHD), Cizre’de yaşamını yitirenlerin kimlik tespiti ve otopsi işlemlerinin sağlıklı yürütülebilmesi için oluşturduğu kriz masası, Cizre’de otopsi işlemleri konusunda elde edilen verileri DBP Genel Merkezi’nde yaptıkları basın toplantısı ile açıkladı. Toplantıda kriz masası adına konuşan MEYA-DER Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Ayşe Dicle, Cizre’de hayatını kaybedenlerin sayısının 145’i bulduğunu savunarak, cenazelerin otopsi işlemleri için Mardin, Urfa, Şırnak, Silopi ve Antep’e gönderildiğini hatırlattı. Dicle, ailelerin bir kısmının, Cizre’deki yasak nedeniyle DNA örneğini veremediğini aktardı.

“VAHŞETİ SAKLAMA NİYETİNDELER”

Mardin Cumhuriyet Savcılığı’nın cenazelerin teşhise elverişli olmadığını gerekçe göstererek otopsi raporlarını beklenmeden cenazeleri defnedilmelerini istediğini belirten Dicle, “Bu talep Cizre’de uygulanan vahşi katliamın üstünü örtme ve sonrasında yapılması planlanan muhtemel katliamlara da zemin hazırlamaktadır” dedi. Ankara katliamında onlarca cenazenin bir günde DNA örnekleri alınarak teşhis edildiğini hatırlatan Dicle, “Ancak Cizre’de yapılan katliamda Saray ve AKP hükümeti DNA eşleştirmelerinin ayları bulacağı gerekçesiyle yapılan vahşi katliamın boyutunu kamuoyundan saklama niyetinde” şeklinde konuştu.  Yapılanlara karşı tüm Türkiye ve dünya kamuoyuna seslenen Dicle, “Bu katliamlar karşısında kimse üç maymunu oynamasın. Yeter artık. Yapılan katliama karşı herkes ses çıkartarak, ‘dur’ desin” çağrısında bulundu.

“DNA ÖRNEKLERİ MARDİN VE SİLOPİ’DE ALINIYOR”

Dicle, kendilerine cenazeler için başvuran aile sayısının 200’e yakın olduğunu belirterek, “bu başvuru sayısına bakıldığında katliamın boyutlarının tahmin edilenden çok daha vahim olabileceğini” ifade etti. DNA örneklerinin Mardin ve Silopi’de alındığına işaret eden Dicle, ailelere cenaze ve DNA örnekleri için kriz masasına başvurması çağrısını yineledi.  Kriz Masası irtibat numarası: 0507 960 86 66

Kriz Masası’nın verilerine göre;

“* Mardin’de otopsi işlemleri tamamlanan 17 cenazeden 3’ü Cizre’ye, biri Batman Gercüş’e, bir diğeri Nusaybin’e olmak üzere 5 cenaze alındı.

* Urfa’ya gönderilmiş olan 28 cenazeden otopsisi sonuçlanan Mesut Karşin’in cenazesi Van’a, Fehmi Fekah Dinç’in Batman’a, Sultan Irmak’ın cenazesi ise Silvan’a gönderildi.

* Şırnak’ta bulunan 13 cenazenin otopsi işlemleri devam etmektedir.

* Silopi’de bulunan 51 cenazeden Abdulselam Turgut Van’a, Murat Kazıcı ise Viranşehir’e gönderilmiştir.

* Bazı cenazelerin teşhisi mümkün değildir. Yapılan otopsiler sırasında bulunması gereken doktorlar ve avukatlar alınmamıştır.

* Urfa’da 25, Silopi’de 49, Şırnak’ta 13, Mardin’de 12, Cizre’de 16, Antep’te 20 cenaze otopsi işlemleri için halen bekletilmektedir. Bu gün itibari ile hastanelere ulaştırılan cenaze sayısı 145’i bulmuştur.”

“Cenaze sayısı 145’i buldu” 2

327 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika