Dolar : Alış : 4.0848 / Satış : 4.0922
Euro : Alış : 4.9862 / Satış : 4.9952
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

‘Cenaze yasağı’ resmi gazetede!

17 Ocak 2016 - 518 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»‘Cenaze yasağı’ resmi gazetede!

Ailesine veya yakınlarına ya da belediyeye teslim edilen cenazeler, en geç yirmi dört saat içinde defnedilecek. Süresi içerisinde defnedilmezse şayet, cenazeler, mülki idare amirinin kararıyla bulunduğu yerden alınarak valilik ya da kaymakamlık tarafında gömülecek.

24 SAAT İÇİNDE DEFNEDİLMEYEN CENAZELERİ VALİLİK DEFNEDECEK

Mezarlık Yerlerinin İnşası ile Cenaze Nakil Defin İşlemleri Hakkında Yönetmelik’te değişiklik yapıldı. yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı.  Değişiklikle bundan sonra, gömülmek üzere ailesine veya yakınlarına ya da belediyeye teslim edilen cenazeler, en geç yirmi dört saat içinde defnedilecek. Süresi içerisinde defnedilmezse şayet, cenazeler, mülki idare amirinin kararıyla bulunduğu yerden alınarak valilik ya da kaymakamlık tarafında gömülecek. Yönetmelik, ”Halkın sağlığı, huzur ve esenliği ile kamu düzeni ve güvenliğinin olumsuz etkilendiğinin düşünüldüğü” durumlarda uygulanacak denildi.

Yayınlanan yönetmelik değişikliği şöyle:

İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığından:

MEZARLIK YERLERİNİN İNŞAASI İLE CENAZE NAKİL VE DEFİN

İŞLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 19/1/2010 tarihli ve 27467 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Mezarlık Yerlerinin İnşaası ile Cenaze Nakil ve Defin İşlemleri Hakkında Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin dördüncü fıkrasına “önlenmesi” ibaresinden sonra gelmek üzere “mülki idare amirleri,” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 39 uncu maddesine aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.

“(5) 31/7/2004 tarihli ve 25539 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Adlî Tıp Kurumu Kanunu Uygulama Yönetmeliğinin 10 uncu maddesinin üçüncü fıkrasının (c) bendi uyarınca gömülmek üzere ailesine veya yakınlarına ya da belediyeye teslim edilen cenazeler, yirmi dört saat içinde defnedilir. Zorunlu hallerde mülki idare amiri tarafından bu süre uzatılabilir. Süresi içinde defin işlemi yapılmayan cenazeler, mülki idare amirinin kararıyla bulunduğu yerden alınarak gömülür.

(6) Mevzuatta defin görevinin mülki idare amirlerine verildiği durumlarda, defin işleminin yerine getirilmesi amacıyla mülki idare amirleri tarafından kamu kurum ve kuruluşlarına görev verilir.”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin Çeşitli ve Son Hükümler Bölümüne 43 üncü maddeden önce gelmek üzere aşağıdaki madde eklenmiştir.

“MÜLKİ İDARE AMİRİ TARAFINDAN ALINACAK TEDBİRLER

MADDE 42/A – (1) Halkın sağlığı, huzur ve esenliği ile kamu düzeni ve güvenliğinin olumsuz etkilendiğinin mülki idare amiri tarafından tespit edilmesi durumunda bu Yönetmelikteki iş ve işlemlerin yapılması için mülki idare amirince gerekli tedbirler alınabilir.”

MADDE 4 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 5 – Bu Yönetmelik hükümlerini İçişleri Bakanı ile Sağlık Bakanı birlikte yürütür.

Katledilen kadınların mezarı ziyaret edildi

244 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika