Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.6484 / Satış : 4.6568
Euro : Alış : 5.4621 / Satış : 5.4720
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir34°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Cenazelerini istiyorlar

11 Ocak 2016 - 984 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Cenazelerini istiyorlar

Diyarbakır Sur’da sokağa çıkma yasağının 38’inci gününde Fatihpaşa Mahallesi’ndeki Süleyman Nazif İlkokulu yakınlarında yaşamını yitiren 17 yaşındaki Rozerin Çukur’un cenazesinin verilmesi için aile tarafından İHD Diyarbakır Şubesi’nde basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Sur’da 23 Aralık 2015 tarihinde yaşamını yitiren İsa Oran, Mesut Seviktek ve 30 Aralık’ta hayatını kaybeden 16 yaşındaki Ramazan Öğüt’ün aileleri ve MEYADER yöneticileri de katıldı.

257 İMZA VE 20 DİLEKÇE HAZIRLANDI

Rozerin’in akrabası Abdurrahman Karakoç, aile ve köylüleri olarak cenazenin verilmesi için 257 imza ve 20 dilekçeyle Diyarbakır Valiliği ve Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’na başvuruda bulunacaklarını söyledi. Diyarbakır’da derin acıların yaşandığını dile getiren Karakoç, zulümkarların hepsinin yenildiğini söyledi ve “Kürt halkı beraber direnip beraber yaşamak istiyor. Şimdi devlet eski zihniyet olan ‘Temizleyeceğiz’ diyor. Bu 1915 yılında Ermenileri, 1925’te Şeyh Sait isyanında Kürtleri, 1938’de Alevileri katlettiniz. Ama bugünkü Kürtler farklı, halkın iradesi, direnişi var. Yok edemezsiniz” dedi.

“BU KATLİAM NE ZAMANA KADAR SÜRER”

Rozerin’in babası Mustafa Çukur ise Sur’daki sokağa çıkma yasağının 17 saatliğine kaldırıldığı sırada kızının Sur’a gittiğini söyledi. Konuşmakta zorlanan baba Çukur, “Kızımın elinde kalemden başka bir şey yoktu. Ne zamana kadar bu katliam devam edecek” diye konuştu. Medyaya da tepki gösteren Çukur, burada yaşananları gerçekleriyle yazılmasını istedi. Çukur, “Eğer helal ekmek yemek istiyorsanız kameranızı, fotoğraf makinenizi bırakın. Burada yaşananları doğru yansıtın. Katledilen çocuklarımızı terörist ilan etmeyin” çağrısı yaptı.

“20 GÜNDÜR BU ACIYI YAŞIYORUZ”

Çocuklarının cenazelerinin verilmesi için İHD’de açlık grevinde bulunan aileler adına konuşan İhsan Seviktek ise, “20 gündür bu acıyı yaşıyoruz. 4 gün önce Rozerin’in şahadet haberiyle bir kez daha aynı acıyı yaşadık. Bu katliam planlarının saray tarafından verildiğini biliyoruz. Saray söylüyor, havuz medyası yalanları manşet yapıyor. Çocuklarımızı, kardeşlerimizi terörist ilan ediyorlar. Sabah gazetesi attığı manşetle kardeşim Mesut için ‘Yılın en tehlikeli bombacısı’ olarak yansıtıyor. Benim kardeşim geçen yıl cezaevindeydi, nasıl olur bombacı olur. Bu yalan haberlerini Taybet Ana’nın, 3 aylık bebek için yazdıklarından biliyoruz” vurgusu yaptı.

EYLEM 11’İNCİ GÜNÜNDE

Çocuklarının cenazelerini alamayan ailelerin İHD Diyarbakır Şubesi’nde başlattığı açlık grevi eylemi ise, 11’inci gününe girdi. İlk günden bu yana kayda değer bir gelişmenin yaşanmadığını belirten aileler, hiçbir dinde ve hukukta yeri olmayan bu vahşetin bir an evvel son bulmasını istedi.

 “BUGÜN İNSANLIK YERİN ALTINDADIR”

İsa Oran’ın amcası Abdulhamid Oran, “Cadde ortasında ya da sokakta, cenazelerin bekletilmesi hiçbir din ve vicdanda yeri yoktur.Bu Türkiye’ye has bir durumdur. Kürtlerin cenazesi sokaklarda kaldığı için kimse buna yönelik bir eylem geliştirmiyor. Bir cevap olmuyor. Bugün insanlık yerin altındadır. İnsanım diyen herkesin bu cenazeleri kaldırıp bu cenazelerin altında kalan insanlığı çıkarması gerekiyor. Çıkarmazsa eğer insanlık orada boğulup gider” dedi.

“CENAZELERİMİZ YERDE ÇÜRÜMEYE BAŞLADI”

Devletin ölüleri ile kendilerini tehdit ettiğini iddia eden Oran, şöyle devam etti: “Cenazelerimiz yerde çürümeye başladı. Bu insanlığın bittiği noktadır. Buradan sesleniyorum bu insanlık değil. Bize kardeşlikten bahsedenler bu kardeşliği çoktan bitirdiler. Bizim cenazelerimiz sokaktayken asla ve asla kardeşlerimiz olamazlar. Ancak ve ancak bizim kinimizi yükseltirler ve içimizde çok az kalan o kardeşliği de yok ederler.”

cenazelerini istiyorlar cenazelerini istiyorlar (1) cenazelerini istiyorlar (2) cenazelerini istiyorlar (3)

619 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika