Dolar : Alış : 3.9039 / Satış : 3.9110
Euro : Alış : 4.8103 / Satış : 4.8189
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14141 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Cezaevi’nde baskılar arttı”

09 Mart 2016 - 659 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»“Cezaevi’nde baskılar arttı”

Diyar TUHAD-DER, Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde 6 kişinin firar etmesinden sonra cezaevlerinde baskıların giderek artığını iddia ederek, Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde bulunan kadın tutukluların, koğuşlara arama bahanesiyle giren gardiyanların sözlü ve fiziki tacizine maruz kaldığını ileri sürdü.

Tutuklu ve Hükümlü Aileler ile Dayanışma Derneği (Diyar TUHAD-DER), Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde yaşanan nakilleri cezaevi önünde yapılan açıklama ile protesto etti. Eyleme dernek üyelerinin yanı sıra, tutuklu yakınları, HDP ve DBP yöneticileri katıldı. “Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan ve tüm siyasi tutsaklara özgürlük” ve ” Susmak ölüme ortak olmaktır” pankartlarının açıldığı eylemde konuşan Diyar TUHAD-DER Eşbaşkanı Saliha Bakır, yaşanan çatışmalı ortama dikkat çekerek,  savaşa rağmen çözüm ve diyalog kapısını aralamak isteyen Abdullah Öcalan’a yönelik tecridi uygulandığını iddia etti.  Öcalan’a yönelik tecride son verilmesini, Kürtlerin” özyönetim” taleplerinin kabul edilmesini ve Kürtlere karşı yürütülen kiri savaş politikalarına son verilmesi gerektiğini söyleyen Bakır, söz konusu taleplerle tutukluların açlık grevi başlattığını hatırlatarak, gerekli adımların atılmasını istedi.

“TUTUKLULAR AVUKATLARI İLE GÖRÜŞTÜRÜLMÜYOR”

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde 6 kişinin firar etmesinden sonra cezaevlerinde baskıların giderek artığını iddia eden Bakır, “Tutsakların çarşaflarına ve özel eşyalarına el konulmasının yanı sıra tutsaklara yemek verilmiyor, avukatları ile görüştürülmüyor. Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde ise gardiyanlar koğuşlarda ‘arama’ adı altında kadın tutsaklara sözlü ve fiziki tacizde bulunuyor” dedi.  Yaşanan firarın ardından 41 tutuklunun aile ve avukatlarına haber verilmeden sürgün edildiğini ileri süren Bakır, sürgün edilen 11 tutuklunun açlık grevindeki kişiler olduğunu ve Türkiye’nin bu uygulamalarıyla imzacısı olduğu sözleşmeleri ihlal ettiğini ifade etti. HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca ise 7 Haziran seçimleri ardından hükümetin seçilmiş HDP’li vekillerin cezaevi görüşlerine izin verilmediğini belirterek, bu uygulama ile vekillerin yaşanan ihlalleri raporlaştırmalarının engellendiğini ifade etti.

“Cezaevi’nde baskılar arttı”

417 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika