Dolar : Alış : 3.9087 / Satış : 3.9157
Euro : Alış : 4.8245 / Satış : 4.8332
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14159 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ÇHD: ‘Direnenlerin yanında olacağız’

15 Ocak 2016 - 505 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»ÇHD: ‘Direnenlerin yanında olacağız’

Bölge kentlerindeki yasak ve operasyonlara birçok kesimden tepkiler gelmeye devam ediyor. Operasasyonları ve sokağa çıkma yasaklarını protesto etmek için Türkiye’nin birçok kentinden Diyarbakır’a gelen Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) avukatları Diyarbakır Adliyesi önünde açıklama yaptı. “Kürt halkına karşı işlenen suçların hesabını soracağız” pankartı ve “Susmak ortak olmaktır” dövizlerinin taşındığı açıklamaya Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD), Diyarbakır Barosu’na bağlı çok sayıda avukat da destek verdi. ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, 10 kentten temsilcilikle Diyarbakır’da olduklarını ve her zaman halkla birlikte dövüşeceklerini söylemeye geldiklerini dile getirdi. Son dönemde yaşananların rutin avukatlık mesleği sınırını aştığına dikkat çeken Kozağaçlı, bundan sonra sokakta olacaklarını açıkladı.

“YILMADIK YILMAYACAĞIZ”

Kozağaçlı, “Mahalle ve kentlerin boşaltılması tek yol değildir. Bu halk kendi kendini yönetebilecek kapasitededir. Halklara istemedikleri çözümü dayatamazlar. Akademisyenlerin, sendikacıların, Alevilerin yanındayız” diyerek, Türkiye’nin tüm illerinde mücadele edenlerin avukatlığını yapacaklarını belirtti. Direnenler gibi demokratik, meşru ve yasal tüm haklarını kullanacaklarını kaydeden Kozağaçlı, daha önce de Türkiye halkları olarak askeri darbeler, OHAL dönemleri, sıkıyönetim uygulamaları gördüklerini kaydetti. Kozağaçlı, “Yılmadık, yılmayacağız. Aramızda katledilenler, gözaltına alınanlar, tutuklananlar olabilir. Ama bu bizi korkutamayacak” dedi.

“YASAKLAR HUKUKA AYKIRI”

Sur’da ilan edilen sokağa çıkma yasaklarının hukuka aykırı olduğunu ve “Sokağa çıkma yasağı” kavramını kabul etmediklerini ifade eden Kozağaçlı,” Sur’daki yasağın kentsel dönüşüme yönelik bir abluka olduğunu” belirtti ve ekledi: “Biz savaş ortamında gayrimenkul rantı düşünen siyasal iktidarla yaşamak istemiyoruz. Armutlu, Gazi, Okmeydanı mahallelerinde ablukalarla benzer uygulamalarla karşı karşıyayız. İstanbul, Ankara, İzmir gibi illerde de ablukalar söz konusu olacak, bunlara izin vermeyeceğiz.”

“MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

MHD Eşbaşkanı Serhat Eren ise, “saldırı ve sıkıyönetim uygulamalarıyla insanların bir arada yaşama umutlarının yok edildiğinin” altını çizerek, “Barış talep eden tüm kesimlerin yanında olacağız bedeli ne olursa olsun mücadele edeceğiz. Daha fazla ölüm olmaması için bir an önce çözüm masasına dönülmesi gerekiyor” diye konuştu. Açıklamaların ardından ÇHD avukatları sağlık emekçilerinin 24 gündür Sur için tuttukları nöbet eylemeni ziyaret etti.

AİHM CENAZE BAŞVURUSUNU REDDETTİ

Öte yandan Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) üyesi Avukat Yunus Muratakan, 10 Ocak tarihinde sokağa çıkma yasağının uygulandığı Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 24 gün önce yaşamını yitiren ve cenazeleri hala alınamayan Mesut Seviktek ile İsa Oran için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) tedbir başvurusunda bulunmuştu. Cenazelerin verilmesi için aileler adına yapılan başvuruya ilişkin ara kararını veren AİHM, tedbir talebini reddetti. Kararda esasa ilişkin ileri tarihlerde karar verileceği belirtildi. Konuya ilişkin MHD’den yapılan açıklamada, “AİHM’ in bu kararının; toplumsal adaletin tesisi ve insancıl hukuk normları ile bağdaşmadığını belirttir, ileri tarihlerde geniş açıklama yapacağımızı bildiririz” denildi.

ÇHD

316 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika