Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Cizre’de yaralılar yine alınmadı

31 Ocak 2016 - 586 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Cizre’de yaralılar yine alınmadı

Cizre’de bir binanın bodrumunda mahsur kaldıkları belirtilen 19 yaralı 9’uncu günde de hastaneye kaldırılamadı. Yaralıları almak üzere yola çıkan gönüllü 14 sağlıkçının Cizre’yi girişine güvenlik güçlerince izin verilmedi. Aralarında yaralıların annelerinin de olduğu 11 kadın ise söz konusu binaya yürümek gitmek istedi ancak gözaltına alındılar. Şırnak Valiliği 10 ambulansın bina yakınında olduğunu, şu ana kadar yaralılardan gelen olmadığını bildirdi. Valilik, bugünkü çatışmalarda 5 güvenlik görevlisinin de yaralandığını açıkladı.

Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde Cudi Mahallesi Bostancı Sokak’taki 23 numaralı apartmanın bodrumun katında 9 günden bu yana çıkamadıkları söylenen yaralıları almak için ilçeye gitmek isteyen Türk Tabipler Birliği (TTB) ve Sağlık ve Sosyal Hizmetler Emekçileri Sendikası’nın (SES) ekibinin ilçeye gitmesine izin verilmedi. 9 doktor, 4 hemşire ve 1 ambulans şoföründen oluşan gönüllü ekip, İdil İlçesi’nden döndü.

Sokağa çıkma yasağı ve operasyonların sürdüğü Cizre’de, Cudi Mahallesi Bostancı Sokak 23 numaralı apartmanın bodrumunda bulunduğu söylenen 6 ceset ve 19 yaralıyla ilgili 9 gün önce başlayan kriz yeni boyut kazandı. Resmi makamların gönderilen ambulanslara ateş açıldığını, HDP’lilerin de yaralıların ölüme terk edildiğini söyleyerek eylem yaptığı olayın çözümü için sivil toplum kuruluşları devreye girdi.

 GÖNÜLLÜ 14 SAĞLIKÇI GİTMEK İSTEDİ

Türk Tabipler Birliği (TTB) ve Sağlık ve Sosyal Hizmetler Emekçileri Sendikası’nın (SES) Cizre’ye gönderdiği gönüllü sağlıkçılardan oluşan heyet, Cizre’de bodrum katında bulunduğu söylenen yaralıları almak üzere dün Diyarbakır’dan yola çıktı. Yaralıları bulundukları bodrumdan çıkarıp Devlet Hastanesi’ne nakledeceklerini söyleyen 14 kişinin bulunduğu ekip, Şırnak’ın İdil İlçesi’ne 10 kilometre uzaklıkta askerler tarafından durduruldu. Şırnak Valiliği’nin talimatı olduğunu söyleyen güvenlik görevlileri, sokağa çıkma yasağı uygulanan Cizre’ye gidişlerine izin verilmeyeceğini söyledi. Yapılan görüşmelere karşın Cizre’ye gidiş izni verilmediğini söyleyen TTB ve SES üyesi sağlıkçılardan oluşan ekip, Mardin’in Midyat İlçesi’ne döndü.

 “GİRİŞİMİZ ENGELLENDİ”

Ekipte bulunan Dr. Vahhac Alp, amaçlarının Cizre’deki yaralıları bulundukları yerden alıp hastaneye nakletmek olduğunu ancak, askerlerin hiç bir resmi yazı olmadan kendilerini engellediğini söyledi. Dr. Alp, şöyle dedi: “Bizi durdurdukları gibi normal şartlarda geçişleri serbest olan sivillerin geçişine de izin verilmedi. Biz kendilerine Türkiye’nin altında imzası olan Cenevre Sözleşmesini ihlal ettiklerini söylememize, Kızılhaç sembolü taşıyan söz konusu araç ve gönüllü personelin çatışma alanlarına girmeleri gerektiğine belirtmemize rağmen bize izin verilmedi. HDP, CHP, TTB, SES, İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı nezdinde görüşmelerimiz sürüyor. Sivil vatandaşların mağdur olmaması için Midyat ilçesine geri dönüyoruz. Görüşmelerin seyrine göre hareket edeceğiz.”

11 KADIN GÖZALTINDA

Aralarında yaralıların annelerinin de bulunduğu 11 Cizreli kadın ise beyaz bayraklarla Cizre Belediyesi’nden Cudi Mahallesi’ne doğru yürümek istedi. Yaralıların bulunduğu sokağa açılan Nusaybin Caddesi’ne ulaşan kadınlar özel harekat polisleri tarafından gözaltına alınarak Cizre Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Cizre’de bulunan HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız, kadınların binaya 100 metre kala gözaltına alındıklarını söyledi.

VALİLİK: 10 AMBULANS HAZIR BEKLİYOR

Şırnak Valiliği, Cizre’de yaralıların bulunduğu evin yakınlarına 10 ambulans ile hasta nakil araçları gönderildiğini açıkladı. “Saatlerce beklenmesine rağmen iddia edilen yaralılardan olumlu bir cevap alınamamıştır” denilen valilik açıklamasında, şöyle denildi: “İlimiz Cizre ilçesinde vatandaşlarımıza yönelik sağlık hizmetleri 112 acil servis ve diğer sağlık birimlerince özenle ve aralıksız yürütülmektedir. Bölgede terör örgütü ile mücadele esnasında bölücü terör örgütünün yaptığı patlayıcı tuzaklı barikatlar, hendekler ile ambulanslarımız ve sağlık görevlilerimize yönelik silahlı saldırılar, sağlık hizmetlerinde personel ve ekipmanımıza büyük zorluklar yaşatmasına rağmen, sağlık ekiplerimiz büyük bir gayretle görevlerini yerine getirmektedirler. Bu bağlamda; güvenlik kuvvetlerimizin terörle mücadeleye yoğun bir şekilde devam etmesine rağmen, bölgede bir evin bodrumunda bulunduğu iddia edilen yaralılarla ilgili olarak, yaralıların yanından aradığını iddia eden ve ambulansların gelmesi halinde bulundukları bodrumdan çıkarak ambulanslara geleceklerini ifade eden kişinin talebi üzerine, bahse konu yerin yakınına kadar 10 ambulansın yanı sıra Cizre ve Şırnak Belediyelerine ait 2 hasta nakil aracı gönderilmiş, gelmeleri halinde kendilerinin sağlıklı bir şekilde hastaneye intikal ettirilecekleri söylenmiş ancak önceki günlerde olduğu gibi saatlerce beklenmesine rağmen gelmemişlerdir. Konu ile ilgili her türlü çalışma yapılmış ancak iddia edilen yaralılardan olumlu bir cevap alınamamıştır.”

CİZRE’DE ÇATIŞMA

Şırnak Valiliği, Cizre’de bugün 5 güvenlik görevlisinin çatışmalar sırasında yaralandığını açıkladı. Valilik açıklamasında, çatışmaya ilişkin şu açıklama yapıldı: “İlimiz Cizre İlçesi’nde bölücü terör örgütü mensuplarının yakalanmasına, açılan çukurların kapatılmasına, patlayıcı tuzaklı barikatların kaldırılmasına ve bölgede bulunduğu iddia edilen yaralıların varsa alınarak hastaneye sevk edilmesine yönelik yapılan operasyon sırasında, 5 güvenlik görevlimiz yaralanmıştır. Güvenlik kuvvetlerimiz bölgedeki çalışmaları büyük bir titizlik ile sürdürmektedir.”

cizreee cizre cizre1 cizre2

399 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika