Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Davutoğlu Eylem planını açıkladı

05 Şubat 2016 - 547 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Davutoğlu Eylem planını açıkladı

Başbakan Davutoğlu,  10 maddelik Terörle Mücadele Eylem Planı’nı açıkladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mardin’de 10 maddelik Terörle Mücadele Eylem Planı’nı açıkladı.

Davutoğlu 10 maddelik eylem planını şu sözlerle anlattı:

* Psikolojik unsur:  İnsan vicdanı ile devlet aklını birleştireceğiz. İnsan odaklı devlet anlayışını hayata geçireceğiz. Pazartesi Bakanlar Kurulu sonrası bölgeden gelen temsilcilerle görüştüm. Meşru güç kullanma yetkisi ise sadece halktan yetki alandadır. Ama hesap da vermeliyiz. Her türlü hesabı vermeye hazırız.

* Kamu düzeni:  Bakın devlet düzeni demiyorum. Kamu düzeni diyorum. Birilerinin dikte ettiği bir düzen değil. Özyönetim gibi modern feodal düzenler istemiyoruz. Suriye’den ilk kaçanlar KDP yanlısı Kürtler’di. Kesinlikle 90’lı yıllara dönmesine izin vermeyiz. Ama Stalinist bir anlayışın buradaki halkı kendisine köle etmesine de izin vermeyiz.

* Kapsamlı demokratik reform süreci: Yeni anayasa için adım attık. Her partiye gitmek istedim. Bana dediler ki kaçak çayımızı içersin. Ben ki İsrail zulmüne isyan etmiş birisiyim ben Arakan’a esselamun aleyküm demişim. Yüzümdeki tebessümü yanlış anlamasınlar. Zalim karşısında en güçlü şekilde izzet etmesini de biliriz. Hendek kazacağınıza yeni anayasa için çalışın. Yeni anayasa kapsamlı demokratik reformları hayata geçireceğiz.

* Sosyal seferberlik: Bütün yaralar sarılacak. Biz ki Gazze’nin yarasını sarmışız, 2.5 milyon Suriyeli’nin yarasını sarmışız. Bölgeden göç etmiş insanların da yarasını sararız. Sur’dan çıkıp Sur’un dışında kalan bütün aziz kardeşlerime her ay düzenli kira yardımı yapılıyor, yapılacak. Onlar huzur içinde uyumadıkça Ankara’da uyumak bize haram.

Yakılan yıkılan okullarımızı imar edeceğiz. Sağlık tesislerimizi en iyi şekilde ihya edeceğiz. Yaralıların olduğu iddia edilen yere ambulans gönderdik ama hala bir yaralı gelmedi. Cizre Devlet Hastanesi’ne 20 roket atıldı. Valilerimize de Kaymakamımıza da talimat verdim. Tek bir vatandaşımız aç ve açıkta kalırsa hesap sorarım dedim. Gençlik kampları kuracağız.

* Ekonomik seferberlik: 13 yıl içinde ayağa kaldırdığımız bölge ekonomisini yeniden güçlendireceğiz. Bütün vatandaşlarımızın terörden kayıplarını telafi edeceğiz. Dinlediğim her talep yerine getirilecektir. Doğu ve güneydoğudaki işyerlerinin bütün prim borçları ertelenecek.

* Mekanın ihyası: Tarihi dokuyu koruyan yeni bir inşa hamlesi başlatacağız. Sur’u yeniden inşa edeceğiz ki bütün dünya gelip ilham alacak. Kentsel altyapı tümüyle elden geçirilecek. Yollar rehabilite edilecek. Bütün şehirlerimiz yaşanır hale getireceğiz.

* İletişim stratejisi: Etkin bir iletişim stratejisi uygulayacağız. Algı operasyonlarına karşı iletişim birimleri oluşturacağız.

* Yerel yönetimler: Yerel yönetimlerin yetkileri genişletilecek ama yapılan her harcama da etkin bir şekilde denetlenecek.

* İstişare meclisleri: Artık muhatap milletin ta kendisidir. Herkesin saygı duyduğu kişilerden istişare meclisleri kurma talimatını kaymakamlara verdim. Kendi aranızda örgütlenin biz sizi muhatap almak istiyoruz diyeceğiz.

* Birleştirici ruh hareketi: Tüm Ortadoğu’da kapsamlı birleştirici ruh hareketi başlatıyoruz. Bütün milletime ve kardeş halklara sesleniyorum, omuz omuza gelin ve birleşin, ayağa kalkın.

ahmet-davutoğlu-mardin

313 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika