Dolar : Alış : 4.7207 / Satış : 4.7292
Euro : Alış : 5.5240 / Satış : 5.5339
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir31°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Demirtaş: “Felaketin içindeyiz”

11 Şubat 2016 - 479 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Demirtaş: “Felaketin içindeyiz”

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cizre’de hayatını kaybedenlerin cenazelerinin, hukuki delil bırakmamak için farklı yerlere taşındığını savundu, “Elimizdeki tek ve en sağlam bilgi; orada toplu bir katliam yapıldığı ve savaş suçu işlendiğidir,” dedi. Demirtaş, “Felaketin eşiğinde değil içindeyiz” diye konuştu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Parti Meclisi toplantısının açılış konuşmasında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Cizre’de yaşananlara dikkati çeken Demirtaş, ilçede savaş suçu işlendiğini ifade etti. “Savaş suçları zaman aşımına dahil değil” diyen Demirtaş, ‘olup bitenler karşısında bu katliamların üstünü örtenlerin hepsinin günü geldiğinde yargılanacağını’ ifade etti. Hükümetin Suriye politikasını da eleştiren Demirtaş, “’Suudi ve Katar’la Suriye’yi birlikte dizayn edelim’ diyorlar. Bir yandan da PYD’yi ‘terör örgütü’ ilan etmeye çalışıyorlar. Bu fotoğraf bile bu zihniyetin ne kadar gerici olduğunu gösteriyor,” diye konuştu.

Selahattin Demirtaş’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

CİZRE’DE YAŞANANLAR

“Kürt sorunun çözüm masanın devrilmesi nedeniyle bunca ölüm varken partimizin bun duyarsız kalmaması düşünülemez. Daha öncede hep ifade ettik, temel hedefimiz savaşsız bir çözüm ortamıdır. Bunun için çalışan bir partiyiz. Geldiğimiz noktada AKP’nin savaştaki ısrarı ve ‘Ben savaşla sonuç alacağım’ inadı nedeniyle savaş devam ediyor. Bunu durduramadık. Her şeye rağmen savaşı durduramadık diye savaş hukukunun ahlakın ayaklar altına alınmasına da izin veremeyiz. Şu saatlerde Cizre’de yaşandığı gibi. İki haftadır binalarda sıkıştırılmış yüze yakın genç, kadın çocuktan bahsediyoruz. Birçok değişik rakamlar açıklandı. Ben Cizre’deki durumu istatistiklerle açıklayacak değilim. Elimizdeki tek ve en sağlam bilgi; orada toplu bir katliam yapıldığı ve savaş suçu işlendiğidir. O insanların nasıl öldürüldüğünü, ne zaman öldürüldüğünü oradaki katledenler ve emri verenler dışında kimse bilmiyor. Savcı oraya giremiyor, olay yeri incelemesi yapılamıyor. Katledilenler geride delil kalmayacak şekilde cenazeler çürümeye terk ediliyor. Cizre’de katledilenlere ait cenazeler Urfa, Mardin, Şırnak ve Malatya’ya bu büyük savaş suçunu örtmek amacıyla gönderildi. Bizim karşımızda merhamet dileyeceğimiz bir siyasi anlayış yok. Bunu bilmemiz lazım. 60-100 kişiyi bu şekilde katledenler, 100 bin kişiyi de katledeceğine dair hiçbir şüphemiz yok. Bunu durdurmanın yolu AKP’nin kanatlarının altına sığınmak değil, faşizmin kanatlarını koparmaktır. Tek bir Cizreli faşizme teslim olmuyorsa, doğru çizgi budur. Cizre teslim olmuş olsaydı, başlarına bu felaket gelmeyebilirdi. Bize dayatılan tekçiliği, bakın artık tek millet, tek bayrak, tek devleti geçtik artık tek parti ve tek adam dayatması var. Bizler toplumun direnen tek odağıyız. Bütün bu zulme karşı örgütlü durabilen tek muhalefet odağıyız. Toplumun tek umuduyuz. Oyu nasıl aldıkların biliyorlar ve bunun suyun üzerine yazılmış bir yazı olduğunun çok farkındalar. Baskıyla korkutarak, toplumda güvenlik kaygısıyla aldıkları oyların bir anda eriyeceğinin biliyorlar. Bu yanılsamayı dağıtmamız gerekiyor.

‘SAVAŞ BLOKU’

“Ülkemizde iktidar bir yandan ulusal bir dikta rejimi örmeye çalışırken, öte taraftan iş birliği yapabileceği gerici odaklarla ittifak yaparak arkasına 90’lardaki ne kadar operasyon birimi varsa hepsiyle irtibat kurup yeni bir iktidar merkezi kurmaya çalışıyor. Saray’daki kişi bir dava adamı değil, eski partisi de bunun farkındadır. Dava söylemini bir tarafa bırakıp bütün gerici odaklarla en gerici koalisyonu geliştirmiştir. Artık AKP’nin ortada bir davası yoktur. Artık devletin bekası altında tam bir gerici ittifak oluşturdular. Bir savaş bloğunu örmüş durumdalar. Bu gerici blok karşısında ilerici cephenin, demokrasi bloğunun Türkiye’nin aydınlık geleceğini temsil eden bloğun güçlendirilmesi gerekir. O bloğun hayata geçmesi için her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız.

HÜKÜMETİN SURİYE POLİTİKASI

“İçeride nasıl gerici bir ittifak oluşturdularsa, dışarıda da ‘Suudi ve Katar’la Suriye’yi birlikte dizayn edelim’ diyorlar. Bir yandan da PYD’yi ‘terör örgütü’ ilan etmeye çalışıyorlar. Bu fotoğraf bile bu zihniyetin ne kadar gerici olduğunu gösteriyor. Bin yıllık kardeşlik diye şiirler dizdikleri Kürtlere karşı altın tuvaletler de bilmem ne yapan Suudi kral bunların ittifakı olacak. Bunların hepsi sinsi tehlikeli bir Saray politikasıdır. Türkiye artık bir iç savaşa sürüklensin diye habire körüklüyorlar. Sessiz kalanlar, korktuğu için susanlara bir şey diyemeyiz. Ama AKP’yi iktidara taşıyanlar neden sessizsiniz. AKP’nin hışmından mı korkuyorsunuz daha çok yoksa Allah’tan mı korkuyorsunuz. Onları iktidara taşıyan çok sayıda İslam yazarı var ama ortalıkta yoklar. Başbakan sivil katliamları savunuyor, üstünü örtüyor buna karşı tek bir cümle kuran AKP çevresi Müslüman görmedik. İslam’da milliyetçiliğin yeri yoktur ama siz boğazınıza kadar faşizme bulaşmış İslam’ı da buna örtü olarak kullanıyorsunuz. Allah sizi ıslah etsin diyorum.

SAVAŞ SUÇLARI

“Eğer ki ‘Bütün suçlar işleniyor biz sessiz kalalım nasıl olsa devletimiz PKK’nin belini kırıyor bunları da görmezden gelelim’ diyorsanız, -ki Başbakan bunu söylüyor- buradan Başbakan’a çağrı yapıyorum. 15 gün sonra ya da bir ay sonra. Biz sana bir ay süre verelim. Bir ay sonra PKK’nin belini kıramazsan, PKK daha da güçlenirse istifa edecek misiniz? ‘Biz büyük bir hata yaptık, bu kadar suç işledik’ deyip toplumdan özür dileyecek misiniz? Çünkü bütün olup bitenleri ‘terörü bitiyoruz’ vaadiyle yapıyor. Yarın bir gün bunun hesabı sorulmayacaksa bu insanlar neden ölüyor? 15 gün değil 1 ay sonra bu savaş bitmemişse ‘Özür dileyip yanlış yaptık, ülkemizi felakete sürükledik’ deyip istifa edecek misin?

 ‘SES ÇIKARMA’ EYLEMLERİ

Demirtaş, son olarak yaşanılanlar karşısında “Barış için ses ver” eylemlerini de sürdürme ve yükseltme çağrısı yaptı.

Demirtaş

243 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika