Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DTK olağanüstü Kongreye gitti

26 Mart 2016 - 556 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»DTK olağanüstü Kongreye gitti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DTK Olağanüstü Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Bir AK Parti’li milletvekili bir YPG’linin taziyesine katıldı diye ana muhalefet partisi onun üzerinden cenaze eleştirisi yapıyor. Size düşen taziyelerin, cenazelerin oluşmasını engellemektir, çocukların ölmesini engellemektir” dedi.

DTK’nın Olağanüstü Kongresi Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi konferans salonunda başladı. Kongreye, DTK Eş Genel Başkanları Hatip Dicle ile Selma Irmak, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bölge milletvekilleri, belediye başkanları, delegeler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kongrenin açılış konuşmasını DTK Eş Genel Başkanları Selma Irmak ve Hatip Dicle gerçekleştirdi. Irmak ve Dicle’nin konuşmasının ardından kürsüye HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş çıktı.

“ANKARA’DA BRÜKSEL’DE İSTANBUL’DA NEREDE BİR TERÖR EYLEMİ VARSA KARŞISINDA DURDUK”

Kongre olarak temel hedeflerinden birinin, kendilerine dayatılan tekçi anlayışa karşı kurumsal, kalıcı ve hakiki bir demokrasi inşa etmek olduğunu söyledi. Demirtaş, “Çok merak ediyorum, bu tek millet dendiğinde heyecan duyan Türkler, bu sloganın Hitler’e ait olduğunu biliyor mu mesela. Kılıçdaroğlu, daha geçen yıl siz kendiniz YPG kendi topraklarını savunan dış saldırılara karşı kendi halkını koruyan bir örgüttür demediniz mi, dediniz. Geçen yılki ilkeniz neydi, bu yılki ne. Şimdi bir AK Parti’li milletvekili bir YPG’linin taziyesine katıldı diye ana muhalefet partisi onun üzerinden cenaze eleştirisi yapıyor, onun da dokunulmazlığını kaldıracak mısınız diyor. Böyle bir şey olabilir mi, size düşen şey bu mu, taziyelerin, cenazelerin oluşmasını engellemektir. Çocukların ölmesini engellemektir. Bu cenazeleri nasıl engelleyeceğiz bunu konuşmak yerine tabutlar, taziyeler taziye çadırı, mezarlıklar, şu şuna Fatiha okudu öbürü ona baş sağlığı diledi diye birbirine hakaretler hırla gidiyor. Savaş meşru bir şey değil. Savaşın meşruiyeti olamaz, zulme karşı direniş meşhurdur. Biz ne terörü ne teröristi, ne savaşı ne savaş araçlarını ne şiddeti hiçbir zaman desteklemedik. Ankara’da da Brüksel’de de İstanbul’da da nerede bir terör eylemi varsa da karşısında durduk net bir tutum koyduk” diye konuştu. Kongre daha sonra basına kapalı devam etti.

DEMİRTAŞ DTK’NIN OLAĞANÜSTÜ KONGRESİNE KATILDI HDP EŞ GENEL BAŞKANI SELAHATTİN DEMİRTAŞ: "BİR AK PARTİ’Lİ MİLLETVEKİLİ BİR YPG’LİNİN TAZİYESİNE KATILDI DİYE ANA MUHALEFET PARTİSİ ONUN ÜZERİNDEN CENAZE ELEŞTİRİSİ YAPIYOR. SİZE DÜŞEN TAZİYELERİN, CENAZELERİN OLUŞMASINI ENGELLEMEKTİR. ÇOCUKLARIN ÖLMESİNİ ENGELLEMEKTİR" "SAVAŞ MEŞRU BİR ŞEY DEĞİL. SAVAŞIN MEŞRUİYETİ OLAMAZ, ZULME KARŞI DİRENİŞ MEŞHURDUR" "BİZ NE TERÖRÜ NE TERÖRİSTİ, NE SAVAŞI NE SAVAŞ ARAÇLARINI NE ŞİDDETİ HİÇBİR ZAMAN DESTEKLEMEDİK" DEMİRTAŞ DTK’NIN OLAĞANÜSTÜ KONGRESİNE KATILDI HDP EŞ GENEL BAŞKANI SELAHATTİN DEMİRTAŞ: "BİR AK PARTİ’Lİ MİLLETVEKİLİ BİR YPG’LİNİN TAZİYESİNE KATILDI DİYE ANA MUHALEFET PARTİSİ ONUN ÜZERİNDEN CENAZE ELEŞTİRİSİ YAPIYOR. SİZE DÜŞEN TAZİYELERİN, CENAZELERİN OLUŞMASINI ENGELLEMEKTİR. ÇOCUKLARIN ÖLMESİNİ ENGELLEMEKTİR" "SAVAŞ MEŞRU BİR ŞEY DEĞİL. SAVAŞIN MEŞRUİYETİ OLAMAZ, ZULME KARŞI DİRENİŞ MEŞHURDUR" "BİZ NE TERÖRÜ NE TERÖRİSTİ, NE SAVAŞI NE SAVAŞ ARAÇLARINI NE ŞİDDETİ HİÇBİR ZAMAN DESTEKLEMEDİK"

330 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika