Dolar : Alış : 4.7028 / Satış : 4.7112
Euro : Alış : 5.5133 / Satış : 5.5233
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir30°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ebedinoğlu: “Bölge afet kapsamına alınsın”

28 Ocak 2016 - 1.322 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Ebedinoğlu: “Bölge afet kapsamına alınsın”

DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, bölgeye ayrımcılık uygulandığını belirterek, “Reyhanlı’da bir bomba patladı afet kapsamına alındı ancak burada her gün patlıyor, siviller artık evlerinde ölüyor. Bizim tablomuz daha ağır. Neden afet kapsamına alınmıyor? Bunun yanıtı yok”

Yaklaşık iki aydır aralıksız sokağa çıkma yasağının uygulandığı ve çatışmaların yaşandığı Diyarbakır’da ticaret de durma noktasına geldi. DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, “Ankara’da bir yangın çıktı. 250 işyeri yandı. Başbakan hemen ertesi gün çıktı ve işletme başına 30 bin TL’lik hibe talimatı verdi. rçekten belki ağır gelecek ama bir ayrımcılık yapılıyor” dedi.

İHRACATTA 120 MİLYON TL KAYIP

Aylık Türkçe ve Kürtçe yayınlanan Abori Dergisi, bu ayki sayısında sokağa çıkma yasakları ve çatışmaların ekonomiye yansımasını elealdı. Abori’ye konuşan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, son iki yılda kurulan dış kaynaklı 50 firmanın ticaretten çekildiğini, on binlerce kişinin işini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Sayar, inşaat sektörünün durduğunu, işletmelerin maaş, vergi, sigorta primlerini ödeyemez noktaya geldiğini vurguladı. Sayar, “GÖÇ- DER rakamlarına göre sokağa çıkma yasağı olan bölgelerde 200 bin, Sur’dan 20 bin kişi göç etti. İhracatı 120 milyon TL’lik kayıpla kapatıyoruz” dedi.

“DOMİNO ETKİSİ YAŞANACAK”

Diyarbakır ve bölge genelindeki esnaf odalarını temsil eden Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı (DESOB) ve TESK Yönetim Kurulu Üyesi Alican Ebedinoğlu’nun verdiği bilgiler de içler acısı tabloyu gözler önüne seriyor. Çatışmalı sürecin bölge ekonomisinde domino etkisi yaratacağını ifade eden Ebedinoğlu, “Örneğin Sur’daki Vakıflar Hanı’nı örnek vereyim. Toptancılarımız var. Bunların yüzde 90’ı Mardin ve Şırnakla çalışıyor. Diyarbakır bir lojistik merkezidir. Dolayısıyla çatışmalardan hepsi etkileniyor. Çatışmalar bölge ekonomisinde domino etkisi yaratacak. Bu nedenle sadece sokağa çıkma yasağının uygulandığı yerler değil bölgenin tamamı afet kapsamına alınmalıdır” dedi.

“AYRIMCILIK YAPILIYOR”

Yaşanan ölüm ve yıkımlar nedeniyle temsil ettikleri kesimin sorunlarını gündeme getiremediklerini anlatan Ebedinoğlu, “Bu konu önceliğimiz de değildir. Çünkü şunu çok iyi biliyoruz ki barış olmadan huzur ve istikrar olamaz. Bankalarla görüşmeler yaptık. Ankara’da ilgili bakanlıklarla görüştük. Çözüm sürecine geri dönüldükten sonra savaşın yaşadığı yerlerin afet kapsamına alınmasını istedik. Reyhanlı’daki bombalı saldırı, Soma’daki maden faciası, Karadeniz’deki sel felaketi sonrası esnafa ve küçük işletmelere çeşitli kolaylıklar getirildi. En son Ankara’da bir yangın çıktı. 250 işyeri yandı. Başbakan hemen ertesi gün çıktı ve işletme başına 30 bin TL’lik hibe talimatı verdi. Bu noktada kaygımız şu; Biz de bu ülkenin vatandaşları olarak aynı şartlarda bir yaşam standardı istiyoruz. Gerçekten belki ağır gelecek ama bir ayrımcılık yapılıyor. Reyhanlı’da bir bomba patladı afet kapsamına alındı ancak burada her gün patlıyor, siviller artık evlerinde ölüyor. Bizim tablomuz daha ağır. Neden afet kapsamına alınmıyor? Bunun yanıtı yok…”

(ÖZEL HABER) DÝYARBAKIR'DA STK’LARDAN AKÝL ÝNSANLAR KOMÝSYONU’NA DESTEK DESOB BAÞKANI ALÝCAN EBEDÝNOÐLU: “MECLÝS’TE DE BÜTÜN SÝYASÝ PARTÝLERÝN TABANLARINA ÞU MESAJI VERMESÝ GEREKÝYOR; EVET BU SÜREÇTE BÜTÜN SÝYASÝ PARTÝLERÝN EMEÐÝ VAR, ÇÜNKÜ HÝÇ KÝMSENÝN K DTSO BAŞKANI AHMET SAYAR, SUR'DA 10 BİNDEN FAZLA KİŞİNİN İŞSİZ KALMA TEHDİDİ İLE KARŞI KARŞIYA OLDUĞUNU SÖYLEDİ. (AYDIN YORAT/DİYARBAKIR-İHA)

652 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika