Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Elçi soruşturmasında çarpıcı gelişme!

12 Ocak 2016 - 557 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Elçi soruşturmasında çarpıcı gelişme!

Diyarbakır’ın Sur İlçesi’ndeki Dört Ayaklı Minare önünde 28 Kasım 2015 tarihinde yapmış olduğu basın açıklaması sonrası çıkan çatışmada katledilmesinin üzerinden 1,5 ay geçen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin cinayet zanlısı yada zanlıları ortaya çıkarılmış değil. DİHA’da yer alan habere göre, işlenen cinayetle ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada ise neredeyse hemen her gün yeni bir skandal ortaya çıkıyor. Elçi’nin öldürüldüğü noktayı da kapsayan Sur bölgesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı ile birlikte 30 Kasım günü olay yerinde yapılan incelemelerde 83 delil belirlenmiş, ancak yaşanan çatışmalardan kaynaklı sadece 43’ünün toplanabilindiği ileri sürülen bu delillerden de ikisinin ‘kaybedildiği’ ortaya çıkmıştı.

YENİ BİR SKANDAL DAHA

Hazırlanan raporlarda, herhangi bir bilgi verilmediği için ne oldukları bilinmeyen delilleri soruşturmayı yürüten savcıya soran Diyarbakır Barosu avukatları, yeni bir skandalı daha ortaya çıkardı. Elçi’nin öldürülmesi sonrası yapılan olay yeri incelemesine dair görüntüleri inceleyen Baro avukatları, 80 numaralı delilin olay yerinden alınmadığını fark etti. Sözkonusu görüntülerde Elçi’nin vurulduğu yerde 80 sayı numarası ile numaralandırılan ve asli delil niteliğindeki bir mermi çekirdeğinin bulunduğu, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcı Vekili Vural Balcı ile TEM Şube Müdürü Ertan Özyiğit’in de bu mermi çekirdeğinin üzerine doğru eğildikleri görülüyor. Ancak görüntülerde yer alan bu mermi çekirdeği olay yerinden toplanabilindiği iddia edilen deliller arasında yer almadı.

BARO OLAYI SAVCILIĞA SORDU

Görüntülerden fark edilen bu durum üzerine Baro tarafından oluşturulan dava takip komisyonu tarafından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na konuya ilişkin dilekçe sunuldu. Görüntülerde yer alan bu anlara dair fotoğraflara da yer verilen dilekçelerinde avukatlar, Başsavcılığa “Olay yerinde bulunan ve olayın aydınlatılmasında asli delil niteliği taşıyan bu mermi çekirdeğinin olay yerinden alınmamasında ihmali/kastı olan kişi/kişilerle ilgili başsavcılığınızca resen bir soruşturma açılıp, açılmadığı” sorusunu sordu.

Başsavcılığa sundukları dilekçelerinde avukatlar şunları kaydetti:

“1. 30.11.2015 tarihli Olay Yeri İnceleme çalışması sırasında yapılan görüntü kayıtlarının incelenmesinde maktul Tahir ELÇİ’nin vurulduğu yerde bir adet mermi çekirdeğinin yerde görüldüğü, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcı Vekili Vural BALCI ile Tem Şube Müdürü Ertan ÖZYİĞİT’in bu mermi çekirdeğinin üzerine doğru eğirek izlerlerken görüldüğü ve yerdeki bu mermi çekirdeğinin 80 sayı numarası ile numaralandırıldığı anlaşılmaktadır. Maktul Tahir ELÇİ’nin vurulduğu yerde bulunan ve maktulün ölümüne neden olan mermi çekirdeği olma olasılığı yüksek olan bu mermi çekirdeğinin olay yerinden alınmadığı anlaşılmakla; Olay yerinde bulunan ve olayın aydınlatılmasında asli delil niteliği taşıyan bu mermi çekirdeğinin olay yerinden alınmamasında ihmali/kastı olan kişi/kişilerle ilgili başsavcılığınızca resen bir soruşturma açılıp açılmadığının tarafımıza bildirilmesini, Görüntü kayıtlarına göre Olay Yeri İnceleme çalışmasına son verildiği an ve sonrasında, bir zırhlı aracın personeliyle birlikte maktul Tahir ELÇİ’nin vurulduğu yerde, 80 nolu mermi çekirdeğinin hemen yanında, bulunduğu ve bulunmaya devam ettiği görülmekle: Zırhlı araç içerisinde ve yanında bulunan bu personele anılan delili muhafaza altına alma hususunda bir talimat verilip verilmediğinin araştırılarak, verilmiş ise gereğini yapmayan personel hakkında, verilmemiş ise bu konuda ihmal ve kastı bulunan sıralı amirler hakkında soruşturma açılmasını, Görüntü kaydı bulunan bu mermi çekirdeği ile ilgili görsel incelemeye dayalı bir kriminal inceleme yapılıp yapılamayacağı hususunda Başsavcılığınızın bir çalışmasının olup olmadığı konusunda tarafımıza bilgi verilmesini talep ederiz.”Dosyada yok!

259 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika