Dolar : Alış : 3.9276 / Satış : 3.9347
Euro : Alış : 4.8223 / Satış : 4.8309
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ezidi Mültecilere Mayın eğitimi

24 Ekim 2015 - 437 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Ezidi Mültecilere Mayın eğitimi

Mayınsız Bir Türkiye Girişimi tarafından, ülkelerindeki IŞİD saldırısından kaçarak, Türkiye’ye sığınan ve Diyarbakır Yenişehir İlçe Belediyesi Piknik Alanı’na yerleştirilen Ezidi mültecilerin çocuklarına, “Mayın riski” eğitimi verildi. Eğitimlerde, çocuklar yaşlarına göre kategorilere ayrılarak, Türkçe, Kürtçe ve Arapça mayınların riski anlatıldı. Mayınsız Bir Türkiye Girişimi Koordinatörü Muteber Öğreten, her yıl dünyada yaklaşık 4 bin insanın mayın yüzünden yaşamını yitirdiğini veya sakat kaldığını belirterek, Türkiye’deki araştırmalara göre, her 3 gün günde 1 mayın mağdurunun karşılarına çıktığını söyledi.

“TÜRKİYE 3 MİLYON MAYINI İMHA ETTİ”

Türkiye’nin kara mayınlarından en çok etkilenen ülkelerden biri olduğuna dikkat çeken Öğreten, “Türkiye uluslararası sözleşmeye taraf olan bir ülkedir. Sözleşmenin yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekiyor. Bunlardan biri stoktaki mayınların imhasıydı. Türkiye bunu 2011 yılında gerçekleştirdi. 3 milyon mayın imha edildi. Bunun bizim gözümüzdeki anlamı 3 milyon canın kurtarılmasıdır. Ama halen topraklarda 1 milyon mayın mevcuttur. Türkiye, Suriye ve Irak sınırlarında 80 binin üzerinde kara mayını kurbanlarının kendisine gelmesini bekliyor” dedi.

“MAYINLARIN TAMAMEN TEMİZLENMESİ GEREKİYORDU”

Suriye’deki savaş ve Irak’taki gelişmelerden dolayı Türkiye’ye hızlı bir geçiş yaşandığına da dikkat çeken Öğreten, “İnsanlar ne yazık ki kara mayınlarına basarak, yaşamları ya kaybettiler ya da yaralandılar. Geçen yıl yapılan araştırmada 19 insan bu nedenle yaralandı. Bunların büyük bir kısmını ise çocuklar oluşturuyor. Türkiye’nin toprağa döşenen mayınları geçtiğimiz yıl 1 Mayıs’ta imha etmiş olmalıydı. Topraklar artık kara mayınlarından kurtarılmalıydı. Ne yazık ki Türkiye bunu gerçekleştiremedi. Üzerine de 8 yıl daha süre ekledi. Bu verilen 8 yıllık sürenin 1 yılı da geçti. Kara mayınları ile ilgili herhangi bir faaliyet Türkiye’de söz konusu değildir” diye konuştu.

“MAYIN RİSKİ EĞİTİMİNİN İLK AYAĞI DİYARBAKIR’DA”

Kocaeli Üniversitesi Çocuk Koruma Merkezi’nde görevli psikolog Nesligül Olgun ise, mayın riski eğitimi projesinin 3 aşamadan oluştuğuna dikkat çekerek, şunları kaydetti: “İlk aşamasında çocuklara barış içinde bir ortamda yaşamaları gerektiği şeklinde mesajlar vereceklerini anlattık. Eğitimin ikinci aşamasında mayının ve patlayıcıların neye benzediği nasıl olduğunu hatta bunların en çok nerelerde olabilecekleriyle ilgili bilgi aktaracağız. Üçüncü oturumda ise çocukların mayın ve patlayıcılardan nasıl korunacaklarını anlatacağız. Bunlara yönelik nasıl önlemler alacaklar? Bu çocukların yaş ve gelişim sevilerine göre planlandı. O yüzden bunları oyun oynayarak, ve resim çizerek yapıyoruz. Soru-cevap halinde bunları konuşuyoruz. Aralarında bunları duymayan ve bilmeyenlerde var. Bu konuya değindiğimizde pür dikkat sessizlik ile dinliyorlar. Konunun ciddiyetinin farkına varıyorlar. Bu kavramları dikkatle dinlediklerini gözlemliyoruz. Aralarında bu cisimleri bilenler ve tanıyanlar var. İlerleyen zamanlarda daha iyi anlayacağız. Çocuklar sürekli bir çatışma ortamında yaşadı, sonra göç ederek başka bir ortama geldi. Hayatta kalma savaşı vermek çocukların hayatında kalıcı izler bırakıyor. Süregelen travmaların kalıcı izlerinin olduğunu biliyoruz.”

1314686

266 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika