Dolar : Alış : 6.1360 / Satış : 6.1471
Euro : Alış : 6.9501 / Satış : 6.9626
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir39°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14275 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Frassoni, Diyarbakır’da, Hükümet’e göndermede bulundu

24 Şubat 2016 - 489 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Frassoni, Diyarbakır’da, Hükümet’e göndermede bulundu

Diyarbakır’da Valilik, Belediye, siyasi partiler ve STK temsilcileriyle bir araya gelen Avrupa Parlamentosu Bağımsız Yeşiller Grubu Eş başkanı Rebecca Harms, Avrupa Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Monica Frassoni ve beraberindeki heyet şehirdeki görüşme ve gözlemleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nde (DİTAM) düzenlenen basın açıklamasında heyet adına konuşan Avrupa Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Monica Frassoni, Avrupa Birliği’nin (AB) mülteci sorunu karşılığında Türkiye’deki hukuksuzlukları görmezden geldiğini anlattı. Monica Frassoni,  “Biz AB politikalarında şunu görüyoruz. Türkiye’ye mülteci meselesinde açık çek verdi. Bu mülteci sorununu yönetmek karşılığında da bölgedeki bir takım hukuksuzluklara, adaletsizliklere, özgürlük kısıtlamalarına ve basın özgürlüğü konusunda (ihmallerle ilgili) izin verdiğini gözlemledik.” dedi.

DİTAM’DA STK’LARLA BİR ARAYA GELDİLER

Diyarbakır’a gelen Yeşiller/Özgür Avrupa Birliği Grubu Eş Başkanı Rebecca Harms, Avrupa Yeşiller Partisi Eş Başkanı Monica Frassoni, Finlandiya Milletvekili Ozan Yanar ve Avrupa Parlamentosu Vekilleri Ska Keller, Helga Trüpel, Josep Maria Terricapras ve Tatjana Zdanoka, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak’ı ziyaretlerinin ardından Dicle Toplumsal Araştırma Merkezi’nde (DİTAM) sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. Topluluk, bölgede yaşanan çatışmalı ortam konusunda görüş alışverişinde bulundular.

“TÜRKİYE’NİN HER ZAMAN İÇİN AB’YE KATILIM SÜRECİNİ DESTEKLEDİK”

Toplantının ardından DİTAM binasında basın toplantısı düzenleyen Avrupa Yeşiller Partisi Eş Başkanı Monica Frassoni, temaslarda bulunmalarının nedenlerinden birinin AB’nin bölgede yaşanan olaylara kayıtsız kalmasını protesto etmek olduğunu söyledi. Yeşiller Partisi olarak, Türkiye’nin AB’ye katılım sürecini desteklediklerini anlatan Frassoni, “Burada bulunmamızın birinci amacı, uzun süren diyalog sürecinden sonra yeniden başlayan çatışma süreci karşısında derin kaygı duyuyoruz. Avrupa Yeşiller Partisi olarak Türkiye’nin her zaman için AB’ye katılım sürecini destekledik. Bu destekleme boyutu Türkiye’de güçlü bir demokrasinin kurulması, tesis edilmesiyle mümkün olacağını özellikle altını çizdik. Bundan kaynaklı olarak şu an yeniden başlayan çatışma süreci bizi fazlasıyla kaygılandırıyor. Burada bulunmamızın ikinci amacı ise bölgede bütün bu çatışma sürecindeki siyasi aktörlerle görüşmeler yapmaktır. Mardin ve Diyarbakır valileriyle görüşmeler yaptık. Aynı zamanda Ak Parti temsilcileriyle de görüştük. Görüşmelerimiz sürüyor. Yeşiller Partisi olarak, AB’nin bu çatışma sürecinde, bölgedeki bütün hukuksuzluklara ve demokrasi sorununa ilgisiz kayıtsız kalmasıdır. Biz Yeşiller Partisi olarak, bu kayıtsızlığı bir biçimiyle protesto etmek için buradayız” dedi.

MÜLTECİ KARTI AĞIR BASTI

Frassoni, AB’nin Türkiye’yi mülteci konusunda desteklemesi gerektiğini ifade ederek, “AB’nin şu anda var olan bu çatışma sürecinde görünürdeki politikasını gözlemlediğimizde şunu görüyoruz, Türkiye’ye mülteci meselesiyle ilgili dışarıdan bakıldığında açık bir çek verilmiştir. Bu mülteci sorununu yönetmek karşılığında da bölgede bir takım hukuksuzluğu, adaletsizliğe, basın özgürlüğünün engellenmesine izin verildiği görülmektedir. Yeşiller Partisi olarak buna kesinlikle karşıyız. Türkiye’nin 2,5 milyondan fazla mülteci aldığını göz önünde bulundurarak, tabi ki AB’nin mülteci meselesini yönetmek konusunda Türkiye’ye destek olması gerektiğini düşünüyoruz. Ama bunun karşısında AB devletlerinin mülteci sorunu konusunda kendi sorumluluklarını ele almasının yanında aynı zamanda İtalya, Yunanistan ve Türkiye’nin çok büyük mülteci kampı haline gelmesine engel olmak gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

“DİYARBAKIR’DA BOMBA SESLERİ DUYMAK ŞOKE EDİCİ”

 Bölgede yaşanan çatışmalı ortamın kaygı verici olduğunu söyleyen Frassoni, Diyarbakır’da duydukları bomba seslerinin şoke edeci olduğunu ifade etti. Frassoni, “Diyarbakır gibi tarihi bir şehirde sürekli bomba sesleri duymak bizim için şoke edici oldu. Hem Mardin hem Diyarbakır’da yaptığımız görüşmelerde şunu gördük, karşılıklı çok ciddi bir güven sorunu var. Güven sorunu olduğu için de sağlıklı bir diyalogğun kurulması imkansız olduğunu görüyoruz. Taraflardan kimin daha fazla siyasi gücü varsa bu çatışma sürecinin sonlandırmakta onun sorumlu olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Frossoni (1) Frossoni (2)

295 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..