Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.6484 / Satış : 4.6568
Euro : Alış : 5.4621 / Satış : 5.4720
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Gıyabi cenaze namazına izin verilmedi!

11 Ocak 2016 - 545 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Gıyabi cenaze namazına izin verilmedi!

Sur, Cizre ve Silopi’de yaşamını yitirenler için Diyarbakır’da Demokratik İslam Kongresi üyesi din alimlerince Seyh Sait Meydanı’nda kılınmak istenen gıyabi cenaze namazına polis izin vermedi. Bölgede uygulanan zulmün farklı yansıtıldığını belirtip, vicdanı olanlardan gelip buradaki zulme şahitlik yapmasını isteyen HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, “Yoksa bu dünyada da öbür dünyada da hesap veremeyecekler” dedi

Demokratik İslam Kongresi (DİK) üyeleri Cizre, Silopi ve Sur’da yaşamlarını yitirenler için Diyarbakır’da yasağın sürdüğü Sur ilçesinin yanı başında yer alan Şeyh Sait Meydanı’na kadar yürüyüp gıyabi cenaze namazı kılmak istedi. Kılınacak cenaze için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan din alimleri, buradan meydana doğru yürüyüşe geçti. HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, HDP Diyarbakır Milletvekili Nimettullah Erdoğmuş, DİK üyeleri ve çok sayıda din aliminin yer aldığı yürüyüş sırasında ilahiler okudu. Meydana yaklaşan grubun önü TOMA araçları ile çevik kuvvet polisleri tarafından kesildi. Meydana girişlerin yasak olduğunu belirten emniyet yetkilileri bu yüzden girişe izin vermeyeceklerini belirtti. Yapılan görüşmelerden de sonuç alınamaması üzerine polis barikatı önünde basın açıklaması yapıldı.

“TÜRKİYE’DE BU KADAR ÖZGÜRÜZ!”

İlk sözü alan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, ölüm yasaklarının kaldırılması için Siirt’e gidenlerin önünün kesilmesi gibi kendilerinin de gençlerin vurulduğu, ölülerin alınamadığı, cami ve okullarda cenazelerin bekletildiği Sur’un dibinde engellendiklerini savundu. Din alimleri, kadın ve gençlerle yasak ile infazlara karşı durmak için buraya geldiklerini söyleyen Kaya, engellenmelerine “İşte Türkiye’de bu kadar özgürüz, mahallelere giremiyoruz” sözleriyle tepki gösterdi.

‘KİMİN KİMİ ÖLDÜRDÜĞÜNÜ BİLİYORUZ’

Bugün yaşananları 28 Şubat döneminin bir fıkrası ile anlatan Kaya, şunları söyledi:

“İmamın keçisi çalınmıştı ama manşetlere ‘İmam keçi çaldı’ diye çıkmıştı. Yıllardır bildiğimiz bir gerçektir aynı zamanda. Bugün bekleriyle, çocuklarıyla namaz başındaki yaşlılarıyla katledilen Kürt halkı, bu ölümlere ve infazlara karşı özgürlük, adalet mücadelesi veriyor. Türkiye medyası, bütün siyasiler, yazarlar, her gün TV’lerde konuşanlar ise halkımızın zihnini uyuşturmaya devam ediyor. Kürt halkı burada 7’den 70’e değil, anne karnında katledilirken, bütün dünyaya ve Türkiye halkları ‘teröristlerle savaş veriliyor’ denilerek kandırılıyor. Burada yaşanan katliamı çok iyi biliyoruz. Kimin kimi öldürdüğünü çok iyi biliyoruz. İşte bunun içindir ki TV’de telefonla bağlanarak ‘Burada çocuklar öldürülüyor’ bir kadın hain ilan edilebiliyor.”

“BARIŞ İÇİN MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Bu sözleri sarf eden Kaya, her ne olursa olsun barışı yükseltemeye devam edeceklerini de vurguladı. “Biz inanıyoruz ki barışa hizmet etmek, Allaha hizmet etmektir. Herkese çağrı yapıyoruz. Herkes gelsin burada yaşananları yerinde görsün. Adalete şahitlik yapsınlar. Batıya, kamuoyuna duysunlar. Yoksa bu dünyada da öbür dünyada da hesap veremeyecekler” diyen Kaya, vicdanı olanların gelip buradaki zulme şahitlik yapmasını istedi.

“SOKAK ORTASINDA İNSANLAR KATLEDİLİYOR”

Kaya’nın konuşması sonrası DİK adına Hebun Aslan basın açıklamasında bulundu. Uzun bir süredir Cizre, Silopi, Sur ve daha önce Silvan, Dargeçit, Yüksekova, Nusaybin’de günlerce büyük bir yasağın ve korkunç bir katliamın yaşandığını ileri süren Aslan, “Kendi topraklarında, sokaklarında, evlerinde onlarca insan katlediliyor. Cenazeleri sokak ortasında bekletiliyor. Toprağa verilmelerine bile izin verilmiyor. Yaralılara yardım eden sağlık çalışanları dahil hedef gözetilerek katlediliyor ve terörist damgası yapıştırılıyor. Bir insanlık faciası olan tüm bunlar, Türkiye ve dünyanın gözü önünde oluyorken, maalesef bunlara karşı ne dünyadan ne de Türkiye’den ne de İslami çevreden tepki gösterilmiyor” dedi.

“SESSİZ KALMAYIN”

Aslan, DİK ve bileşenleri olarak hem dinen hem de insanlık açısından yaşananları kabul etmediklerini ifade etti. Yaşanan tüm katliamları nefretle kınadıklarını belirten Aslan, Türkiye’de yaşayan herkese, başta Diyanet olmak üzere tüm İslami çevrelere sessizliklerini bozmalarını ve Allah’ın emri olan barışı ses vermeleri yönünde çağrı yaptı. Yapılan açıklamanın ardından kitle dağıldı.

DİK

332 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika