Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7524 / Satış : 4.7609
Euro : Alış : 5.4833 / Satış : 5.4932
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Halepçe zihniyeti sürüyor”

16 Mart 2016 - 447 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»“Halepçe zihniyeti sürüyor”

Halepçe Katliamı’nın 28. yıldönümü ile ilgili basın açıklaması yapan Kürt siyasi partiler, Halepçe’de bebeğine sarılarak kimyasal gazlardan korumaya çalışan Kürt annesinin bugün de kızının bedeni çürümesin diye buzdolabına sakladığının vurgulayarak, “Kürtlere yönelik katliam uygulamalarına dünyanın sessizliği ve kirli pazarlık uygulamaları yine devrededir” ifadelerini kullandılar.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) 16 Mart 1988’de 5 bine yakın Kürdün öldüğü, on binlercesinin yaralandığı, yüz binlercesinin ise yerinden olduğu Halepçe Katliamı’nın yıldönümüne ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

DBP: 12 BİN KÜRT KATLEDİLDİ

Halepçe Katliamı’nın Kürtlerin tarihine kara bir gün olarak geçtiğinin belirtildiği açıklamada, “Diktatör Saddam ve Baas rejiminin Kürtlere yönelik katliamların en üst halkasıdır Halepçe Katliamı. 1988 yılında tüm dünyanın gözü önünde kimyasal silahlarla 12 bin Kürt katledildi. 14 bin 765 kişi de ağır yaralandı. Halepçe katliamının üzerinden 28 yıl geçmesine rağmen bugün de Kürtler kendi vatanlarında katliam uygulamalarına maruz kalıyorlar, şehirleri, ilçeleri köyleri bombalanmakta, gençleri, kadınları çocukları katledilmektedirler. Halepçe’de Kürtlere kimyasal gazlar ve biyolojik silahlarla saldıran barbar zihniyet, bugün de Rojava’da Şengal’de, Cizre’de varlığını sürdürmekte. Zaman geçse de Kürde düşman zihniyet değişmemiştir. Sömürgeci güçler Kürtlere yönelik katliam uygulamalarını sistemli bir biçimde ve dayanışma içinde sürdürüyorlar. Halepçe’de kimyasal gazlarla soykırıma maruz kalan Kürtler, bugün Türkiye’de yine bir katliamla karşı karşıyadır. Türkiye’de bugün Kürt kentleri, Kürt kasabaları, Kürt köyleri ablukaya alınmış, evler yerle bir edilmiş; kadın, çocuk, genç, yaşlı demeden öldürülmeye devam ediliyor” denildi.

“DÜNYA SESSİZLİĞİNİ KORUYOR’

Halepçe’de bebeğine sarılarak kimyasal gazlardan korumaya çalışan Kürt annesinin bugün de kızının bedeni çürümesin diye buzdolabına sakladığının vurgulandığı açıklamada, “Kürtlere yönelik katliam uygulamalarına dünyanın sessizliği ve kirli pazarlık uygulamaları yine devrededir. Kürt halkının özyönetim talebi en vahşi uygulamalarla karşılık buluyor olsa da Kürt Halkı özgürlük talebinde vazgeçmeyecek, ortaya koyduğu büyük direnişle amacına ulaşacaktır. Rojava’da nasıl ki barbar vahşilere karşı kadınıyla erkeğiyle dünyada eşine az rastlanan bir direniş destanı yazdıysa Kürtler, bugün de abluka altına alınan ilçelerde katliama karşı, yok edilmeye karşı direnecektir” ifadelerine yer verildi.

DTK: “KATLİAM POLİTİKALARI SÜRÜYOR”

Demokratik Toplum Kongresi (DTK)’da, yaptığı yazılı açıklamada, Kürdistan halkına faşist, sömürgeci diktatörlükler tarafından yüzyıldır yaşatılan jenosid ve katliam politikaları ve uygulamaları günümüzde de en acımasız, vahşi ve insanlık dışı yöntemlerle sürdürülmeye devam edildiğine işaret edildi.

“İNSANLIK TARİHİNE KARA BİR LEKE”

28 yıl önce insanlık tarihine kara bir leke ve insanlık suçu olarak kaydedilen Halepçe katliamının üzerinden tam 28 yıl geçtiğine değinilen açıklamada, “Kürt halkı şahsında insanlığa ve onun tüm değerlerine karşı  kimyasal ve biyolojik silahlarla işlenen ve 5 binin üzerinde insanımızın katledildiği bu insanlık suçunun yarattığı tahribatlar günümüzde de varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Halepçe katliamı Sömürgeci devletlerin Kürt halkına karşı uyguladıkları katliam politikalarının ne ilki ne de sonuncusu oldu. Koçgiri, Ağrı, Zilan, Dersim, Maraş ,Enfal ve daha bir çok katliam uygulamalarının bir devamı  olarak Kürt halkına karşı uygulanan stratejik bir  yoketme planının tarihin değişik zamanlarında hayata geçirilmesiydi. Bu soykırımcı politika Qamışlo’da, Roboski’de ve günümüzde de Şengal’de, Kobani’de, Cizre, Silopi, Sur, Nusaybin, Kerboran, Yüksekova ve daha bir çok Kürdistan İl’i, ve ilçesinde şehirlerin yakılıp yıkılması eşliğinde sürdürülmeye devam etmektedir” denildi.

PAK: HALEPÇE’NİN YARASI GÜNEY KÜRDİSTAN’IN BAĞIMSIZLIĞI İLE SARILACAKTIR.

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) tarafından yapılan yazılı açıklamada ise, Halepçe katliamının üzerinden 28 yıl geçtiği hatırlatılarak,” “Saddam Hüseyin rejiminin  kimyasal bombalarla yaptığı saldırı sonucunda, 16.03.1988’de, Güney Kürdistan’ın Halepçe şehrinde  bir kaç dakikada 5000’i aşkın kişi yaşamını yitirdi. Kimileri kapılarının eşiğinde, kimileri avlularında ve kimileri de iş yerlerinin önünde yaşamlarını yitirdiler. İşin en ilginç yanı Halepçe’nin jenoside maruz kaldığını dünya iki gün sonra öğrenebildi. Bu manzara o günkü dünya koşullarını da gözler önüne seriyor. Bu vahşet manzarası, komşu devletlerin vicdansızlığının da somut bir göstergesi olmuştur.  Komşu ülkeler ve Arap dünyası sus pus kesildi. Halepçe katliamının meydana geldiği dönemde dünya İslam ülkelerinin uluslararası konferansı sürüyordu, ama İslam ülkeleri kulaklarını kapattılar, gözlerini yumdular. Rusya, Japonya, Çin, Avrupa,  Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere tüm dünya  ülkeleri olayı ilk başlarda sessizce geçirdiler” denildi.

“HALEPÇE’DEN 28 YIL SONRA ÖLÜM VE YIKIM SÜRÜYOR”

“Halepçe soykırımından 28 yıl sonra, Kürdistan’ın dört parçasında da katliam, ölüm ve yıkım devam etmektedir” denilen açıklamada, şöyle denildi: “Açıktır ki, ne Halepçe soykırımıyla, ne ondan önceki, ne de sonraki soykırımlarla Kürdistan halkının özgürlük mücadelesinin ortadan kaldırılamayacağı yaşamda defalarca kanıtlanmıştır. Güney Kürdistan’da Halepçe ve Enfal’den kurtulan çocuklar bugün ellerinde Kürdistan bayrağı ile bağımsızlığa doğru yürüyorlar. Güneybatı (Rojava) Kürdistan’da halkımızın bir statü elde etmesinin yolu, ulusal birlik ve ortak bir ulusal yönetimden geçecektir. Doğu Kürdistan’da her zamankinden daha fazla ulusal birlik ihtiyacı öne çıkmıştır. Kuzey Kürdistan’da bugün en can alıcı ihtiyaçların başında süren bu savaşa son verilmesi gelmektedir. Bu savaşa karşı, ulusal, Kürdistani bir duruş sergilenmelidir. Türk devleti’nin artık şunu anlaması gerekmektedir: Nasıl ki 90 yıldır katliam ve yıkım siyasetiyle Kürdistan özgürlük mücadelesini ortadan kaldıramadıysanız, bundan böyle de bir sonuç alamayacaksınız. Bu sorun siyasal yollarla ve diyalogla çözümlenebilir. PKK’yi de bir kez daha bu yanlış ‘’silahlı özyönetim’’ ve ‘’hendek’’ siyasetinden derhal vazgeçmeye çağırıyoruz. Bu siyaset halkımıza ve ülkemize zarar vermektedir”

IMG_9814 halepçe

298 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika