Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

HDP’den Musa Çitil hakkında soru önergesi

12 Ağustos 2015 - 526 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»HDP’den Musa Çitil hakkında soru önergesi

HDP milletvekili Sancar, 13 köylünün öldürülmesinden yargılanıp beraat etikten sonra tümgeneralliğe terfi eden Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Musa Çitil’le ilgili soru önergesi verdi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Mardin’in Derik ilçesinde 1993-1994 yıllları arasında İlçe Jandarma Komutanı olduğu dönemde 13 köylünün öldürülmesinden yargılanıp beraat etikten sonra tümgeneralliğe terfi eden Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Musa Çitil’le ilgili soru önergesi verdi. İçişleri Bakanlığı’nın yanıtlaması istemiyle verilen önergede, “Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısından hemen önce kesinleşen ve henüz avukatlara bile tebliğ edilmemiş olan kesinleşen beraat kararının, Musa Çitil’in terfiini hukuken mümkün kıldığı” ifade edildi.

‘MUSA ÇİTİL NEDEN TERFİ ETTİRİLMİŞTİR?’

“Çitil’in Diyarbakır, Mardin ve Urfa İl Jandarma Komutanlıklarının bağlı olduğu Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı’na atandığını” belirten Sancar’ın İçişleri Bakanlığınca yanıtlanmasını istediği sorular şöyle:

* Musa Çitil neden terfi ettirilmiştir?

* Musa Çitil terfi ettirildikten sonra Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı’na hangi gerekçelerle atandı?

* Bölge halkına yaptığı iddia edilen işkenceler, tecavüz ettiği kadınlar, öldürdüğü sivil ve silahsız kişiler ortadayken ve bu nedenlerle açılan davalarda etkili yargı sürecinin işlemediği AİHM kararlarıyla sabitken, Musa Çitil görevine nasıl devam edebilmekte ve hatta terfi alabilmektedir? Bu zatı terfi ettirerek taltif eden mercilerin bu fiillere ortak olduğunu düşünüyor musunuz?

* Bu atamanın yeni savaş politikalarıyla nasıl bir ilgisi vardır?

* Musa Çitil’in, devletin karanlık uygulamalarının açtığı yaraların hala taze olduğu Diyarbakır, Mardin ve Urfa illerini kapsayan Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı’na atanması sizce bölgede yaşayanlar üzerinde nasıl bir etki yaratacaktır? Yaratacağı bu etkinin barışın tesisi için olumlu herhangi bir etkisinin olacağını düşünüyor musunuz?

* Daha önce haklarında insan öldürme, işkence, kötü muamele, tecavüz ve benzeri suçlarla dava açılmış kaç jandarma mensubu vardır? İçişleri Bakanlığı bu kişilerle ilgili hangi hukuki ve idari işlemleri yapmıştır?

musa-çitil2

361 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika