Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir36°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Herkes Sur’a ulaşmalı”

01 Mart 2016 - 687 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»“Herkes Sur’a ulaşmalı”

DTK, HDK, KJA, HDP ve DBP eşbaşkanları ile sözcüleri, 92 gündür sokağa çıkma yasağının sürdüğü Diyarbakır Sur’dan önceki gün seslendi. “Sur’da abluka, yasaklar kalkana kadar herkes Çarşamba günü saat 16.00’da bulunduğu yerden Sur’a yürümeli” çağrısında bulunan eşbaşkanlar, Dicle Fırat Kültür Merkezi’nde günlerdir süren nöbet eylemine oturdu. Eşbaşkanların Sur’da nöbet eylemi sürerken, bugünkü Sur yürüyüşü için kentteki tüm dinamikler de harekete geçti.

 HERKES EVİNDEN BAŞLAYACAK

DTK, HDK, KJA, HDP ve DBP’nin tüm yöneticileri, bileşenleri ve destekçileri, açıklamanın ardından Diyarbakır mahallelerine dağılarak, bugünkü yürüyüşün hazırlıklarına başladı. Bugün Sur’a tıpkı Newroz alanına gider gibi herkes bulunduğu evden, sokaktan ve mahalleden yürüyüşe geçecek. Yürüyüş kitlesi ve korteji de merkezi olarak Diyarbakır’ın 13 noktasında buluşup, Sur’a hareket edecek. Diyarbakır’ın merkez ilçeleri olan Kayapınar, Yenişehir ve Bağlar’da belirlenen 13 noktada kitlesel yürüyüş olacak. Toplanma yerleri şöyle:

Kayapınar ilçesinde Huzurevleri, Rojava Parkı, Dicle Kent, Gaziler ve Mezopotamya Özgür Yurttaş Derneği; Yenişehir ilçesinde İplik, Seyrantepe, Şehitlik ve DTK binası önü; Bağlar ilçesinde Mevlana Halit, 5 Nisan, Körhat, HDP ve DBP ilçe binaları. Evlerinden yürüyüşe geçecek olan Diyarbakırlılar bu kortejlerle birleşerek, yürüyüşlerini Sur’a kadar sürdürecek.

TÜM DIŞ İLÇELER DE YÜRÜYECEK

Sur’a sadece merkez ilçeler değil Diyarbakır’ın tüm dış ilçeleri de, yasağın kalkması için Diyarbakır’a gelip, Sur’a yürüyecek. Eşbaşkanların “Herkes Sur’a yürümeli” çağrısına ve yürüyüşün önemine ilişkin konuşan HDP Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, “AKP devleti Kürdistan halkına katliam ve teslimiyet dışında bir seçenek bırakmadı” dedi. Bunun en bariz örneğinin Cizre’de yapılanlar olduğunu savunan belirten Yıldırım, farklı çözüm yollarının da olduğuna dair yapılan tüm açıklama ve çağrılara da cevabın katliam olduğunu ileri sürdü. Yıldırım, “20 gün boyunca AKP devleti Cizre’de onlarca yoldaşımızın ölümünü an be an canlı olarak bize izlettiler ve yaşattılar. Şimdi bunun Sur’da tekrarlanması durumu söz konusu. 1 yaşındaki çocuktan tutun 70 yaşındaki insana kadar onlarca sivilin olduğu bir yerde tam 90 gündür her türlü teknik silah kullanılarak bir saldırı durumu söz konusu. Kent adeta adım adım yıkılarak, o insanlara ulaşarak, onları katletmek için faşizan bir saldırı durumu var. Bu konuda demokratik kamuoyunun yaptığı bütün çağrılar, bütün girişimler sonuç vermedi. Katliam dışında devletin, hiçbir alternatif ve yaklaşımının olmadığını gördük” dedi.

“TEK SEÇENEĞİMİZ KALDI: DİRENMEK”

Tek bir seçeneklerinin kaldığını vurgulayan Yıldırım, “O da halkımızla birlikte güçlü bir direniş geliştirmek” şeklinde konuştu. “Eşbaşkanlarımızın yaptıkları çağrı, Sur’da devam eden destansı direnişe toplumsal ve siyasal alanlardan doğru da cevap vermek ve bir direniş hattı örme çağrısıdır” diyen Yıldırım, şöyle devam etti: “Oradaki insanlarımızın katliamdan kurtulmalarının bir tek yolu var. O da halkın direnişi güçlü sahiplenmesidir. Onun dışında hiçbir çözüm yolu yoktur. Bütün çözüm yolları tüketilmiştir. Vardığımız nokta bıçağın kemiğe dayandığı andır.” Bütün hazırlıklar tamamlanarak yarın (bugün) dört koldan Sur’a yürüyeceklerini söyleyen Yıldırım, “Çarşamba günü, halkımız hayatı durdurarak, artık normal bir hayatın Amed’de yaşanamayacağı şiarından hareket ederek, bulunduğu mahallelerden ve sokaklardan Sur’a doğru yürüyecek. Amed halkı vekilleriyle, belediye başkanlarıyla, kurum yöneticileriyle ve bütün seçilmişleri ve öncüleriyle birlikte Sur’a girip, ablukayı kırmayı hedefliyoruz. Çarşamba günü saat 16.00’da belirlenen noktalardan herkes evinden çıkarak 3’er, 5’er mahalle birleşerek, sur’a doğru yürüyüş yapacağız” ifadelerini kullandı.

“KİM NEREDE BİR YOL BULDUYSA SUR’A YÜRÜMELİ”

Tüm ilçe ve köylerden halkın Sur’u sahiplenerek yürüyeceğini belirten Yıldırım, “Köylüler illa ki asfalt yoldan gelmeleri gerekmiyor. Dağdan, bayırdan, kırsaldan kim nerde bir yol bulduysa Sur’a ulaşmak için hareket etmeli. Amed halkı Sur’a ulaşmak için Hevsel Bahçeleri, Çarıklı, fakülte yolu, Seyrantepe, Urfakapı, Mardinkapı veya Dağkapı hangi yol ona yakınsa halkımız yönünü oraya doğru çevirmelidir. Sloganlarımızla, zılgıtlarımızla ve marşlarımızla birlikte yürüyeceğiz” diye konuştu.

 “ÇAĞRIMIZ ABLUKA KIRILANA KADAR…”

Yıldırım, şunları söyledi: “Halkımız çok iyi bilsin, biz Çarşamba günü bir saat, bir gün veya bir gece için planlama yapmıyoruz. Çağrımız bu değil. Çarşamba günü saat 16.00’da başlayacak şekilde Sur’daki abluka kırılana kadar, oradaki insanlarımız katliam tehlikesini atlatana kadar, hatta Sur şahsında Kürdistan’daki tüm ablukalar kırılana kadar evlerimize dönmeyeceğiz. Normal bir yaşamı kendimize haram edeceğiz. Nerede önümüz kesilirse, nerede bir saldırı durumu gerçekleşirse, müdahale durumu gelişirse orada bir direniş odağı oluşturacağız. Orada gerekirse bir barikat oluşturacağız, orada gerekirse bir hendek oluşturacağız, ancak geri dönmeyeceğiz ve geri adım atmayacağız. Bu kararlılıkla en üst düzeyde demokratik direniş hakkımızı serhildan ruhuyla gerçekleştireceğiz.”

“NEWROZ RUHUYLA SUR’A YÜRÜYECEĞİZ”

2016 Newroz’unun tarihsel bir Newroz olacağını vurgulayan Yıldırım, “Amed halkı ve Kürdistan halkı, aslında 2 Mart günü Newroz’un startını veriyor. Newroz’un startı da, Sur’daki katliamcı ablukayı kırmakla Kürdistan’ın her tarafını Newrozlaştırmakla verecek. Onun için biz halkımıza diyoruz ki; hep birlikte, omuz omuza faşizme karşı kol kola girerek, Newroz ruhuyla Sur’a yürüyeceğiz ve oradaki ablukayı kıracağız. Newroz ruhu dışında bizi özgürlüğe götürecek başka bir ruh yoktur. Newrozlaşarak özgürleşebiliriz” dedi.

“HÜKÜMETE ÇAĞRIMIZ YOK, HALKIMIZA VAR”

“Bizim şu an için hiçbir kesimden, hiçbir güçten, hiçbir devlet veya hükümet yetkilisinden talebimiz yoktur. Onlara dönük bir çağrımızda yoktur. Talep ve çağrı dönemi bitmiştir” diyen Yıldırım, tek çağrı ve taleplerinin halka olduğunu belirtti ve ekledi: “Halkımızla birlikte Çarşamba günü Newroz ruhuyla, Newrozlaşarak özgürlüğe güçlü bir adım atmak istiyoruz. Amed’in her sokağı, her caddesini, her mahallesini Sur’laştırarak, Newrozlaştırarak direniş alanı haline getirebilirsek dosta ve düşmana güçlü bir mesaj vermiş olacağız ve bu mesajımız sonuç verecektir. Ancak ve ancak bu mesajımızla biz katliam ablukalarını ve kuşatmalarını kırabiliriz.”

8-9 MANŞET (1) Kamuran Yüksekdağ

382 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..