Dolar : Alış : 3.9276 / Satış : 3.9347
Euro : Alış : 4.8223 / Satış : 4.8309
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İş dünyası da “kamulaştırma”ya karşı

31 Mart 2016 - 536 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»İş dünyası da “kamulaştırma”ya karşı

burç baysal Ahmet Sayar

Sur’daki “Acele kamulaştırma” kararına ilişkin bir itiraz da iş dünyasından geldi. İşveren temsilcileri, karar ile birlikte ekonomi ve ticari hayatın biteceği konusunda uyarılarda bulundu. DİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Burç Baysal, Sur’daki ekonomik kayıplar rakamla ölçülmez olduğuna dikkat çekerken, DTSO Başkanı Ahmet Sayar da, Sur’un mevcut düzeni değiştirilirse kültürel cazibe merkezi olma özelliğini kaybedeceğini söyledi.

Sur’da 122 gündür süren sokağa çıkma yasağı devam ederken, kent ekonomisinin kalbi olan ilçede büyük ekonomik sorunlar yaşanıyor. Yasağın başladığı ilk günden bu yana en az 300 iş yerinin kapandığı, 5 bini aşkın kişinin ise işini kaybettiği belirtiliyor. Bankalarda vâdesi dolan 70 milyon TL kredi için yasal takip başladı, karşılıksız çek oranı ise yüzde 16 arttı. Ekonomik sorunlar katlanırken, Bakanlar Kurulu’nun aldığı “Acele kamulaştırma” kararı ilçe esnafını düşündürmeye başladı. Karara sert tepki gösteren Diyarbakır Sanayici ve İş Adamları Derneği (DİSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Burç Baysal, konunu çok hassas olduğunu ve Sur’daki esnafın çoğunun kiracı olduğunu dile getirdi. Baysal, kamulaştırma kararıyla hem kiracı hem de mal sahibinin büyük mağduriyet yaşayacağını söyledi.

“EKONOMİK KAYIPLAR RAKAMLA ÖLÇÜLMEZ”

Küçük esnafın yaşadığı alanlardaki kamulaştırmanın büyük sorunlar beraberinde getireceğini dile getiren Baysal, “kamulaştırma” kararının kamu yararı olduğu konusunda ciddi soru işaretleri olduğuna dikkat çekti. İlçedeki ekonomik kayıpları rakamlara dökmenin çok zor olduğunu da ifade eden Baysal, sorunun bütün kenti etkilediğini dile getirdi.

“SUR ESNAFININ ÖDEME İMKANI YOK

Baysal, “Sur’da güvenlik noktaları nedeniyle hala insanlar rahat alışveriş yapamıyor. Sur’da esnafın ödeme imkanı yok. Çekleri yazılan, senetleri protestoya giren esnaflarımız maalesef hükümetten hiçbir destek almamanın sıkıntısı içindeler” diye konuştu. “Kamulaştırma” kararıyla beraber büyük bir fotoğrafla karşı karşıya olduklarını dile getiren Baysal, yaşanan zararın resmi yollardan giderilmesinin imkanı ve ortamı olmadığını da söyledi. Sur, tarihi, kültürel yönünün dışında 7 bin yıllık yaşam ve ticari bir merkez konumunda olduğuna işaret eden Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar da, ilçenin ayrıca çevre illerle de bağlantılı bir ticari merkez olduğunu anımsattı.

“ESNAF NEYLE KARŞILAŞACAĞINI BİLMİYOR”

Son 7 aydır yaşananlar Sur esnafını çok mağdur ettiğini ifade eden Sayar, “Bu kamulaştırma kararı ile beraber esnaf neyle karşılaşacağını bilmiyor. İş yeri almış kiralamış, bizim deyimimizle, hava parası ödemiş esnaf bizim durumumuz ne olacak diye bize de soruyor. Doğrusu bu kamulaştırma kararının çerçevelerini içeriğini henüz biz de bilmiyoruz. Çünkü bu karar alınırken bizim görüşümüz alınmadı. Genel olarak esnafın yarını belirsizdir” diye konuştu.

“SUR’UN TARİHİ DOKUSU DEĞİŞMEMELİ”

Sayar, şöyle devam etti: “Sur’u alıp başka bir yere taşısanız da orda oluşan ahenk yeniden ortaya çıkmayacak. Onun için bizim talebimiz oranın tarihi dokusunun değiştirilmemesidir. Eğer Sur’un mevcut düzeni değiştirilirse orası ticari, kültürel cazibe merkezi özelliğini kaybeder.”

411 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika