Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7151 / Satış : 4.7236
Euro : Alış : 5.4667 / Satış : 5.4765
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kamulaştırma Danıştay’da

29 Mart 2016 - 414 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Kamulaştırma Danıştay’da

Kamulaştırma Danıştay'da

Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Sur ilçesine yönelik kamulaştırma kararına ilişkin Baro Adli Yardım binasında basın toplantısı düzenledi. Bakanlar Kurulunun almış olduğu kamulaştırma kararını Diyarbakır Barosu yürütmenin durdurulması için Danıştay Başkanlığı nezdinde “acele kamulaştırma kararına karşı yürütülmesinin durdurulması ve iptali istemiyle dava açtıklarını” söyledi. Diyarbakır Baro Başkanı Yardımcısı Ahmet Özmen, Sur’da kamulaştırılmasına karar verilen parsel sayısı 6 bin 642 olup, kamulaştırmaya tabi tutulan mahallelerde yaşayan nüfus ise 50 bin civarında olduğunu ifade etti.

“KAMULAŞTIRMA KARARI YASALARA AYKIRI”

Özmen, “Mülkiyet hakkını koruma altına alan Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’na ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne açıkça aykırıdır. Herhangi bir makul sebep ve gerekçeye yer verilmeksizin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın istemi üzerine alındığı anlaşılan bu kararın Anayasal düzen içerisinde kabul edilebilir bir tarafı bulunmamaktadır” dedi.

“KARARIN KABULÜ MÜMKÜN DEĞİL”

Sur’da bulunan özel mülkiyete konu taşınmazların tamamının devlet tarafından mülkiyetinin kendi yurttaşlarından arındırılmasının yasal bir gerekçesi olamayacağını savunan Özmen, yüz binlerce insanın yaşadığı Sur ilçesinin tamamına yönelik alınan bu karar ile yurttaşların mülkiyet hakkı ihlal edileceğini ve semtin demografik yapısı değiştirileceğini söyledi. Özmen, “Bir kentin bütün tarihi dokusuna sahip ilçesinde, bu denli önemli değişimlere sebebiyet verecek kararın alınma sürecine kentin yerel yönetimlerinin, meslek ve sivil toplum örgütlerinin dâhil edilmemiş olması, yurttaşların taleplerinin görmezden gelinerek diğer birçok konuda olduğu gibi merkeziyetçi bir refleksle karar alınmış olmasının kabulü mümkün değildir” diye konuştu.

“SUR’DA YAPILAN ASKERİ İMARDIR”

Sur’da yapılmak istenen ve yapılanın, kent ve toplum yararına bir ihya çalışması olmadığı, “askeri-güvenlikçi imar” çalışması olduğu yönünde büyük kaygılar taşıdıklarını ifade eden Özmen, Tahir Elçi’nin Sur’daki tarihi ve kültürel eserler ile ilgili koruma duyarlılığı yaratmak üzere yaptığı bir basın açıklaması esnasında katledildiğini hatırlattı. Özmen, “Diyarbakır Barosu olarak sizlerin şahitliğinde Baro başkanımızın sahip olduğu duyarlılığı sürdürerek kentimizin tarihi, kültürel yapıları ile sosyal dokusuna yönelik her türlü tehdidin karşısında olacağımızın sözünü veriyoruz” ifadelerini kullandı.

“SORUNLARI HEP BERABER ÇÖZEBİLİRİZ”

Sur İlçesi’nde olduğu gibi ortaya çıkan ağır tahribatların giderimi noktasında da benzer güvenlikçi çözüm yöntemlerinden uzak durulması gerektiğini söyleyen Özmen, sorunların giderilmesi için yurttaşların, yerel yönetimlerin, meslek ve sivil toplum örgütlerinin müdahilliğinin sağlanmasını bir hukuk örgütü olarak talep ettiklerini söyledi. (Sait BAYRAM’ın Haberi)

305 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika