Dolar : Alış : 4.0848 / Satış : 4.0922
Euro : Alış : 4.9862 / Satış : 4.9952
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kamulaştırma “rant”ı mı?

05 Nisan 2016 - 854 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Kamulaştırma “rant”ı mı?

osmanlı

Sur’a dair alınan “acele kamulaştırma” kararına ilişkin değerlendirmelerde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AKP’nin Diyarbakır milletvekillerinden birisinin Sur’daki ihaleler için yüzde 10’luk bir pay alarak ihaleleri dağıtmaya başladığını ileri sürdü. Bu konuda havaalanı VIP salonunda bu yönlü konuşmaya şahit olanların olduğunu iddia eden Demirtaş,  gerekirse yüzleştirmeye hazır olduklarının altını çizdi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Meclis’teki grup toplantı salonunda basın mensuplarıyla bir araya geldi.

AKP’Lİ VEKİL YÜZDE 10’LUK PAY ALARAK İHALELERİ DAĞITIYOR

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AKP’nin Diyarbakır milletvekillerinden birisinin Sur’daki ihaleler için yüzde 10’luk bir pay alarak ihaleleri dağıtmaya başladığını ileri sürdü. Bu konuda havaalanı VIP salonunda bu yönlü konuşmaya şahit olanların olduğunu iddia eden Demirtaş,  gerekirse yüzleştirmeye hazır olduklarının altını çizdi

“UNESCO TARAFINDAN ONAYLANAN PLANI VAR

Sur’daki kentsel dönüşüm tartışmaları ve acele kamulaştırma adı altındaki işgal tartışmalarına ilişkin de değerlendirmeler yapan ve kimi bilgiler veren Demirtaş, “Başbakan Sur’u kendilerinin yıktığını kabul etmeli. Doğrudan kendisinin emriyle takla topla yıkım yapıldı. Hendektekiler bu yıkımı yapmadı. Bunu artık kirli bir propaganda malzemesi yapmasınlar. Bundan dolayı bir özür borçlular. Bir ülke yönetimi kendi yurttaşlarına karşı tank ve ağır silahlarla operasyona yapıyorsa bu savaş suçudur. Sur’dan dolayı Cizre’deki yıkımdan dolayı sivil halktan öncelikle özür dilemeli.

ASİMİLASYON FIRSATÇILIĞINA DÖNÜŞTÜRME GİRİŞİMİ DE PİŞKİNLİKTİR

İkincisi, bunu bir asimilasyon fırsatçılığına dönüştürme girişimi de pişkinliktir. Sen oraya sadece Türk-Sünni kimliği ile imar anlayışı ile yaklaşırsan bunun adı bir yerde faşizmdir. Hiçbir faşist anlayış Sur’u bu şekilde inşa etmeyi başaramaz. Hazır Sur’u yıkmışız bunu AKP dinine de biat eden hale getiririz diye düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Bu konuda yapılmış belediye tarafından hazırlanmış bir imar planı zaten var. UNESCO tarafından da onaylanmış bir plan bu. Bu plana göre hareket edilirse o şekilde bir imar ve yeniden inşası desteklerse hükümet bu daha akıllıca olur. Bu kadar yıkımdan sonra insanlar evsiz barksız kalsın demiyoruz. Sur yıkılmadan önce bir plan vardı ve bu planı değiştirmeden onun dışında hiçbir planı kabul etmeyiz” dedi.

“AKP’LİLER ZENGİNLİK HAYALİ KURUYOR”

Ayrıca AKP’nin yaşanan yıkım ve katliamlardan ekonomik rant da elde etmeye çalıştığını iddia eden Demirtaş, “Bazı AKP’li vekiller Sur’daki ihaleleri yüzde 10’luk kar ile dağıtmaya başlamışlar. AKP’li milletvekillinin ortak olduğu şirketler ve ihaleleri pay etmeye başlamışlar. Bir danışman arkadaşımız da buna tanık olmuştur. Oradan bir kez daha zengin olmak isteyenler yanılıyorlar. Tek kelime ile avuçlarını yalayacaklardır. Diyarbakır halkının öfkesinden korksunlar. İnsanlar katledildikten sonra zengin olmayı düşünenler karşılarında Diyarbakır halkının öfkesini görürler”” diye konuştu.

338 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika