Dolar : Alış : 3.9362 / Satış : 3.9433
Euro : Alış : 4.8335 / Satış : 4.8423
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kamulaştırmaya karşı hukuk komisyonu

02 Nisan 2016 - 1.058 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Kamulaştırmaya karşı hukuk komisyonu

eren laçin

Sur ilçesinin “Acele kamulaştırma” kararına karşı hukuk örgütleri ve hukukçulardan oluşan bir hukuk komisyonu kuruldu. Komisyonun her türlü hukuksal yollara başvurarak, suç duyurusunda bulunacağı ve iptal davaları açacağı öğrenildi

Diyarbakır’ın Sur ilçesine ilişkin Bakanlar Kurulu tarafından alınan “Acele kamulaştırma” kararına karşı İnsan Hakları Derneği (İHD), Diyarbakır Barosu, Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD), Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD), Sosyal Haklar Derneği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Yerel Yönetimler Komisyonu’nun da aralarında bulunduğu kurumlar hukuk komisyonu oluşturdu. Komisyonda bulunan MHD Eşbaşkanı Avukat Serhat Eren, “Acele kamulaştırma” kararı alınarak Sur’u insansızlaştırmaya çalışıldığını ve devletin bir bütün olarak Sur’a el koyma kararı olduğunu ileri sürdü. Eren, komisyonun mülkiyet hakkı ve yaşam alanlarının korunmasına ilişkin hukuksal başvurularda bulunmak üzere kurulduğunu ifade etti. Eren, komisyonun her türlü hukuksal yollara başvuracak, suç duyurusunda bulunacağını aynı zamanda iptal davaları açacağını söyledi.

“ESKİ BELEDİYE BAŞVURU MERKEZİ HİZMETİ VERİYOR”

Sur halkına çağrıda bulunan Eren, “Şuan ihlal edilen bazı haklar var. Bu ihlal edilen hakların önüne geçmek, tespitlerin yapılması açısından da bu komisyonlara başvurmalarını istiyoruz” dedi. Eren, Komisyonun şuan Sur içerisinde Ulucami civarında belediyeye ait eski binanın danışma merkezi ve başvuru merkezi olarak hazır bulunduğunu, insanların buraya başvurarak, davaların açılması konusunda o komisyondan her türlü hukuksal desteği alabileceğini söyledi. Eren, Sur’daki yasağın kalkması gerektiğini belirterek, “Kalktıktan sonra hem orada tescilli yapılar, tarihi dokular, aynı zamanda yurttaşlara ait yerleşim alanları, iş yerleri ve zararlarının tespit edilmesinden sonra varsa burada bir çalışma hep birlikte bir karar alınarak yapılır. Alınacak karar tarihi dokuya kesinlikle zarar vermemesi gerekiyor” diye konuştu. Eren, Sur’da bazı yerlere beton blokların yerleştirerek yolların kapatılmasına ve kentin dokusunu bozmasına tepki göstererek, “Beton blokların Sur içerisinde bazı yerlere yerleştirilmesi konusunda alınmış bir karar var. Dünya tarih mirası bir alana aynı zaman da kentsel sit alanı olarak kabul edilmiş bir alana sizin müdahale edebilmeniz için Kültür Müdürlüğü bünyesinde oluşmuş bilim kurulunun önerisi olması gerekiyor. Bu konuda bir tespitin yapılması gerekiyor. Tarihi alana siz istediğiniz gibi dokunamazsınız. Ama burada alınmış karar yasaya aykırı olarak alınmıştır” şeklinde konuştu.

“SUR’DAKİ HALKIN RIZASINI ALMIŞ MIDIR?”

Komisyon üyesi Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Hukuk Komisyonu üyesi Avukat Feride Laçin de, Bakanlar Kurulunca 2942 sayılı acele kamulaştırma kararı alındığını bununla bütün halkın, 7 bin 500 yıllık bir kentin tüm hafızası yok edilmek istendiğini ileri sürdü.  Laçin, Sur’da “Acele kamulaştırma” kararının alanların Sur’daki halkın rızasını almış mıdır?, kent dinamikleriyle görüşmüşler midir?, esnafla çalışma yürütmüşler midir?, gayrı menkul sahipleriyle ya da kiracılarla bir protokol yapmışlar mıdır? Ya da bir görüşme yürütülmüş müdür?” sorularını yöneltti. “Acele kamulaştırma” kararının komisyon olarak incelediklerini ve birkaç değişik sonuçların ortaya çıktığını belirten Laçin, “Kamulaştırma haritası dört yolun merkezinde bir kamulaştırma kararı alınmış, ancak bunun karşısındaki Yakup Plaza, solunda ki Park Vadi Otel bunlar yedi sekiz katlı olan binalar bunların hiç biri kamulaştırılmamış. Yine arkasındaki parsel kamulaştırılmamış ancak ortadaki yer kamulaştırılmıştır” dedi.

797 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika