Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kayıp yakınları 368. haftayı geride bıraktı

27 Şubat 2016 - 452 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Kayıp yakınları 368. haftayı geride bıraktı

İHD ve Kayıp yakınların “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 368’incisi gerçekleştirildi. Eylemde, 1994 yılında İstanbul’da polis tarafından gözaltına alınan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Cüneyt Aydınlar’ın akıbeti soruldu.

İHD ve Kayıp yakınların “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 368’incisi, Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi. Kayıp fotoğraflarının taşındığı eyleme İHD Diyarbakır Şubesi yönetici ve üyeleri, kayıp yakınları, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve insan hakları aktivistleri katıldı. Eylemde, 1994 yılında İstanbul’da polis tarafından gözaltına alınan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Cüneyt Aydınlar’ın akıbeti soruldu.

SUR’DA MAHSUR KALAN SİVİLLERİN ÇIKIŞI ENGELLENİYOR

Oturma eylemi öncesi konuşan İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Sur ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağında mahsur kalan sivillerin kurtarılmasına ilişkin tüm çabalara rağmen devlet yetkililerinin kolaylaştırıcı bir yöntem önermediklerini söyledi. İçerde bulunan sivillerin ‘5 sivil toplum örgütü temsilcisinde oluşan bir heyetle çıkmak istiyoruz’ talebini Diyarbakır Valiliği ile görüştüklerini, ancak bu talebin kabul edilmediğini söyledi. Bilici, valiliğin anonslara sivillerin çıkabileceğini söylediğini, ancak bunun doğru bir yöntem olmadığının ve gösterilen tutumun bir katliam girişimi olduğunu söyledi. Her zaman doğrunun bir mutlaka gün yüzüne çıkacağını belirten Bilici, katliam gerçekleştirenlerin mutlaka işledikleri suçlardan ötürü hukuk karşısında yargılanacaklarını belirtti.

BASINA YÖNELİK YASAKLAR ENGELLEME ÇABASIDIR

Bilici, İMC TV’nin yayının durdurularak ekranın karartılmasını, halkın doğru bilgiye erişimi engellemeye yönelik bir çaba olduğunu söyleyerek, bu yasakçı tutumun sokağa çıkma yasakları ile bölgede meydana gelen hak ihlallerini ortaya çıkmasını önlemeye yönelik bir çaba olarak değerlendirdi. Bilici’nin ardından, 1994 yılında İstanbul’da polis tarafından gözaltına alındıktan sonra kaybedilen Cüneyt Aydınlar’ın yakınların tarafından, hikayesi anlatıldı. Yapılan konuşmaların ardından kaybedilenler anısına beş dakikalık oturma eylemi yapıldı.

GÖZALTINDA KAYBEDİLEN CÜNEYT AYDINLAR’IN HİKAYESİ

Diyarbakır’lı ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi 3. sınıfta okuyan Cüneyt Aydınlar, 18 Şubat 1994 tarihinde arkadaşı Kemal Göngü ile buluştuğu sırada, İstanbul Terörle Mücadele polisleri tarafından gözaltına alındı. Kendisiyle beraber 13 kişi daha gözaltına alındı. Ailenin başvurusu üzerine, Cüneyt’in gözaltında olduğu kabul edildi ve aileye 2 Mart’ta duruşmaya çıkartılacağı söylendi. Ancak Cüneyt, mahkemeye çıkarılmadı. Gözaltı süresi içersinde Cüneyt’e yer göstermeler yapıldı. 28 Şubat 1994 tarihinde Saat 19.30 sıralarında, Cihangir Kadirler Yokuşu Ekmekçiler Camii Sokağı’da bulunan bir evin önüne getirildi. Yer gösterme esnasında Cüneyt’in kaçtığı, ‘dur’ ihtarlarına rağmen durmadığı ve kovalandığı ama yakalanmadığı şeklinde polislerce tutanak hazırlandı. Konu ile ilgili araştırmalarda bulunan İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi avukatları, Cüneyt’in en son götürüldüğü eve gitti. Ev sahibi Esmer Bardakçı, Cüneyt’in çok kötü vaziyette olduğunu, ayakta duramadığı için onu sürekli ayakta tutmaya çalıştıklarını, Cüneyt’in kendisine “Teyze bu beni götürdükleri 25’inci ev. Ne yapmak istiyorlar anlayamadım” dediğini anlattı. Bardakçı, daha sonra polislerin eve gelip “Çocuk elimizden kaçtı, bunu imzala” dediklerini ve bir kâğıda bir şey yazdırıp, karakolda da parmak bastırdıklarını söyledi. Mahalledeki çocuklarla görüşün avukatlar, çocukların kendilerine polisin Cüneyt’i bir inşaata götürdüğünü ve daha sonrada da silah sesleri duyduklarını söylediklerini belirtti. Olayı soruşturan DGM Savcısı Aytaç Tolay, polisler’in kendisine Cüneyt’in kaçtığını ve yakalanamadığı şeklinde tutanakla bilgilendirmede bulunması üzerine, hazırlanan iddianamede Cüneyt Aydınlar’ın firari sanık olduğu belirtildi ve hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkartıldı. Aradan geçen 21 yıla rağmen, ailesinin tüm girişimlerini rağmen Cüneyt Aydınlar’dan hiçbir haber alınmadı. (Sait BAYRAM)

kayıpeylemi 368.hafta kayıpeylemi 368.hafta (1)

306 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika