Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7488 / Satış : 4.7573
Euro : Alış : 5.4929 / Satış : 5.5028
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14271 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kışanak: “Bu karar Sur’dan geri döner”

31 Mart 2016 - 551 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Kışanak: “Bu karar Sur’dan geri döner”

Kışanak

Bakanlar Kurulunun Sur ilişkin almış olduğu “Acele Kamulaştırma” kararına tepki gösteren ve bu karara izin vermeyeceklerini söyleyen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak, “Sur’da yapılmak istenenlere izin vermeyeceğiz. Diyarbakır bir tarihtir. Binlerce yıllık kültürüyle, diliyle bir kimliktir. Bunu ortadan kaldırmaya kimsenin gücü yetmez” dedi

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talebi üzerine Bakanlar Kurulu tarafından alınan “Acele Kamulaştırma” kararına tepkiler giderek büyüyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, kararın karşılığının, “Sur’un tamamı devletin mülkü olacak” anlamına geldiğini söyledi. Kararla, Sur diplerindeki yeşil alanlar dahil, belediyeye ve vakıflara ait hiçbir alanın olmayacağı, tamamının devletin mülkiyetine geçeceğine dikkat çeken. Kışanak, “kararı özel mülkiyete, yerel idareye ve azınlık haklarına bir saldırı olarak” değerlendirdi.

“İZİN VERMEYECEĞİZ”

İlçeden, inanç merkezleri, mahalle sakinleri ve ticaret çıkarıldığında geriye bir şey kalmayacağının altını çizen Kışanak, bu kararla kimliksiz bir kent yaratılmak istendiğini ileri sürdü. “Sur’da yapılmak istenenlere izin vermeyeceğiz” diyerek kesin tavrını ortaya koyan Belediye Eşbaşkanı Kışanak, “Diyarbakır bir tarihtir. Binlerce yıllık kültürüyle, diliyle bir kimliktir. Bunu ortadan kaldırmaya kimsenin gücü yetmez. O nedenle kentteki tüm yerel yönetimler bu karara hukuki yollardan itiraz edeceklerini bildirdiler. Hükümete çağrı yaptılar bu yanlıştan dönülmesi için. Umarım bütün bir kenti karşına alma akılsızlığı ve kör inadı göstermezler. Tarihsel olarak kültürel, ticari bir kavşaktır Sur. Alınan karar da yanlıştır. Bu karar Sur’dan geri dönecektir” diye konuştu.

“SUR’A EL KOYMA KARARIDIR”

Karırın siyasi olduğunu savunan Kışanak, şöyle devam etti: “Bu karırın Sur’da tahribat var da alınmış bir karar değildir. Bu karar ‘artık ben buraya el koyuyorum burası benim mülkümdür. Ben ne istersem onu yaparım’ diyen bir karardır. Diyarbakır bu karara karşı güçlü bir direniş gösterecektir. Kendi kentine, kimliğine el koymasına izin vermeyecektir.” Kamu kurumuna ait bir yerin kamulaştırılamayacağını ifade eden Kışanak, bu anlamda merkezi Ankara yönetiminin yerel yönetimi de tanımadığını gösteren bir karara imza attığını söyledi.

Kışnak devamla, “Sur’a dönük alınan karar azınlıklar yasasına ve Lozan Anlaşması’na aykırıdır. Zaten azınlıklar yıllar boyu mallarıyla ilgili sorunlar yaşadılar. Mücadele ederek ibadet yerlerini vakıfların elinden az da olsa kurtardılar. Azınlık mallarına el konulması ve kamulaştırılması başka bir hukuksuzluktur. Demek ki ortada gerçekten siyasi bir karar, saldırı, operasyon var. Devlet vatandaşın zararını tazmin etmek zorundadır. Kamulaştırma kararı alacağına buna yönelsinler. Doğru dürüst hasar tespit yapılmadı. Biz belediye olarak buna dönük çalışmalarımız uzun süreden beri var. Halkımızın kendi evini yaratması için olanaklar yaratmak istiyoruz. Her türlü teknik ve mühendislik desteğini sağlayacağız” dedi.

“UNESCO SÜRECİ ZORLANACAK”

UNESCO’nun devletleri muhatap alan, büyükelçilik düzeyinde çalışan bir BM organı olduğunu da hatırlatan Kışanak, UNESCO ile iletişimlerinin mümkün olmadığını, Kültür Bakanlığı’na gönderdikleri raporların da UNESCO’ya iletmediğini söyledi. Kışanak, şöyle devam etti: “UNESCO heyeti buraya geldiğinde ‘biz sadece bina ile maddi varlıklarla ilgilenmiyoruz manevi yaşanmışlıklarla da ilgileniyoruz’ dedi. Sanat, edebiyat, müzik, Sur içindeki sosyal yaşam, Hevsel Bahçeleri’ndeki tarım yöntemleri hep bu kapsamdadır. Biz de bunu taahhüt ettik. Tüm bunları koruyacağız dedik. Surların fiziksel olarak tahrip olmaması iyi ama tek başına yeterli değildir. Sur’daki yaşam zarar gördüğü için UNESCO süreci zorlanacak.”

356 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika