Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir25°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kışanak: “Darbe hukukundan farksızdır”

31 Ocak 2016 - 452 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Kışanak: “Darbe hukukundan farksızdır”

DBP’li belediyelere dönük suçlamaları değerlendiren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, halkın iradesi olan seçilmişleri görevden alıp yerine merkezi hükümetin bürokratını göndermenin darbe hukukundan farksız olduğunun savundu.

Türkiye’de 7 Haziran seçimlerinin hemen ardından bölgede başlayan çatışmalı süreçle birlikte Demokratik Bölgeler Partisi’ne (DBP) bağlı belediyelere bir çok yönelim gerçekleşti. Çok sayıda belediye eşbaşkanı, belediye meclis üyesi gözaltına alınıp tutuklanırken, seçilmişler, hükümet tarafından görevden alındı.  Açılan soruşturmalar kapsamında bir çok belediyeyi “yolsuzluk” iddialarıyla incelemeye alındı, ancak müfettişlerin günler süren kontrollerine rağmen herhangi bir bulguya rastlanmadı. DBP’li belediyelere “kayyum atama” tartışmaları devam ederken, DBP’li belediyelerin iş makinesine el konuldu. Belediyelere dönük suçlamaları değerlendiren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, “kayyum atama” kararının alınması halinde darbe hukukunun devreye konulacağını savundu.

“DARBE HUKUKUN KANITIDIR”

Kışanak, AKP’nin “kayyum atama” tartışmalarını gündemde tutmasının böyle bir niyetinin olduğunu gösterdiğini, ancak buna hem parlamentodaki arkadaşlarının, hem kendilerinin hem de halkın izin vermeyeceğini söyledi. Böyle bir kararın alınması halinde demokrasinin askıya alınacağı değerlendirmesi yapan Kışanak, “Halkın iradesi olan seçilmiş insanları görevden alıp onların yerine merkezi hükümetin bir bürokratı göndermesi darbe hukukundan farksızdır. Bu ancak fiili darbe dönemlerinde olacak bir durumdur. Böyle bir durum şeklen bile olsa demokraside kabul edilemez” dedi. Türkiye’deki mevcut yasaların buna izin vermeyeceğini ifade eden Kışanak, böyle bir kararın alınacağını tahmin etmediğini sözlerine ekledi.

“SİYASİ OPERASYONLARIN PARÇASIDIR”

DBP’li belediyelerin “yolsuzluk” iddiasıyla incelemeye alınmasını değerlendiren Kışanak, hiçbir kanıt yokken belediyelerin basılmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını söyledi. Bu tarz uygulamaların yerel yönetimlere karşı siyasi bir karar verildiğinin göstergesi olduğunu savunan Kışanak, “Yapılan baskınlarla hukuki bir kılıf bulmaya çalışıyorlar. Bütün belediyelerimize yönelik böyle bir itham etme, sürekli karşı propaganda haberleri yayınlama bu yürüttükleri psikolojik savaşın kara propagandanın ve siyasi bir operasyonun bir parçasıdır” diye konuştu. Kışanak, DBP’li belediyelerin Türkiye’deki en şeffaf ve en çok hesap veren belediyeler olduğunu belirterek, “Çünkü biz bütün bütçelerimizi kentteki sivil toplum örgütleri, kent konseyi ve halkla birlikte yapıyoruz ve bütün harcamalarımızı halkla paylaşıyoruz. Yani bizim için halkın denetimi her şeyden daha önemlidir” şeklinde konuştu. Belediyelerin denetimini sonuna kadar halkın denetimine açtıklarını ifade eden Kışanak, halkın bir kuruş parasının başka yere peşkeş çekilmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

“VALİLİK VE KAYMAKAMLIK NEYSE BELEDİYELER DE ODUR”

Hendek kazılmasında kullandığı iddiasıyla DBP’li belediyelere ait iş makinelerine valilikler ve kaymakamlıklar tarafından el konulmasını da değerlendiren Kışanak, “Tam da zaten bunun için biz yeni bir demokratik yerel yönetimden ve demokratik özerklikten bahsediyoruz. Bu vesayetin kalkması lazım. Burası da bir kamu kurumudur. Valilik ve Kaymakamlık neyse belediye de odur” şeklinde konuştu. Belediyelerin halkın kurumu olduğunu ve halkın kurumundaki çalışmaları sekteye uğratacak uygulamaların demokrasiye aykırı olduğuna vurgu yapan Kışanak, “Kentlerdeki yol yapımından altyapı sorunlarına, temizlikten çevre düzenlemeye kadar tüm hizmetlerin belediyeler eliyle yürütülüyor. O nedenle üzerindeki bu idari vesayet kabul edilebilir bir durum değildir” dedi.

Kışanak

287 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika