Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir18°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Kürdistan’a statü verilsin”

08 Şubat 2016 - 496 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»“Kürdistan’a statü verilsin”

Diyarbakır’da düzenlenen “Kürdistan’da Savaşın Sonlandırılması ve Siyasi Çözüm Perspektifi” başlıklı konferansının sonuç bildirgesi açıklandı. Kürt sorununun temel sebebi olarak “tekçi” anlayışın gösterildiği bildirgede, “Kürt kimliğinin tanınması” ve “Kürdistan’a statü hakkı”nın yeni Anayasa’da yer alması istendi.

Kürdistani partilerin “Kürdistan’da Savaşın Sonlandırılması ve Siyasi Çözüm Perspektifi” başlığıyla Diyarbakır’da düzenlediği ve iki gün süren konferansının sonuç bildirgesi açıklandı. Sonuç bildirgesi, Türkçe ve Kürtçenin Kurmanci ve Kirmançki lehçelerinde paylaşıldı. Metnin Türkçesini okuyan Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkanı Mesut Tek, Kürt sorunun bölgesel ve uluslararası siyasal bir mesele olduğunu, sorunun çözümünü ise, “Kürt halkının kendi geleceğini belirleme hakkı”nda gördüklerini ifade etti.

“ACİL ÖNLEMLER ALINMALI”

Tek, Kürt sorunun bugün halen devam etmesinin temel sebebinin ise Türk devletinin izlediği “Tek devlet, tek millet, tek vatan, tek bayrak”’ siyaseti olduğunu savundu. Kürt sorununun şiddet ve askeri yöntemlerle çözülemeyeceğini belirten Tek, yine Varto, Silvan, Cizre, Sur, Nusaybin, İdil, Şırnak ve diğer yerleşim yerlerinde, çatışmalardan dolayı evlerini terk etmek zorunda kalan, zarar gören, yaşamını yitiren veya yaralananların maddi ve manevi zararlarının tazmini için ise devleti acil önlemler almaya çağırdıklarını belirtti. Tek, yeni Anayasa’da “Kürt kimliğinin tanınması” ve “Kürdistan’ın statü hakkı”nın yer alması gerektiğini de dile getirdi.

 “HERKES İÇİN ANADİLLE EĞİTİM”

Yine Kürtçenin eğitim ve kamusal alanda kullanılması ve resmi dil statüsüne kavuşmasını gerektiğini ifade eden Tek, “Herkes için anadille eğitim, gerçek anlamda bir düşünce ve örgütlenme özgürlüğünün anayasal güvenceler altına alınmalıdır” dedi. Tek, son olarak “Türk halkını savaş siyasetine sessiz kalmamaya ve tutum almaya” çağırdı.

“Kürdistan'a statü verilsin”

302 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika