Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

MAZLUMDER’den Cizre Raporu

06 Nisan 2016 - 787 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»MAZLUMDER’den Cizre Raporu

MAZLUM-DER Cizre

Cizre’de yaşananları raporlaştıran MAZLUMDER, ilçede en az 203 kişinin yaşamı yitirdiği bu sayının 266’ya kadar çıkabileceği savundu. MAZLUMDER Genel Başkan Yardımcısı Abdurrahim Ay, yaşananlara dair yürütülen soruşturma konusunda bir ilerlemenin olmaması halinde yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Aralık – 02 Mart tarihleri arasında yaşananları raporlaştırdı. İlçede 3 günlük incelemenin ardından hazırlanan 55 sayfalık “Cizre Raporu” Diyarbakır Şubelerinde basın toplantıyla kamuoyuna açıklandı. MAZLUMDER Genel Yönetim Kurulu üyesi Selahattin Çoban, yaptıkları incelemeler sonucunda ciddi sorunların yaşandığına tanık olduklarını söyledi. Çoban, yaşananlara dair yürütülen soruşturma konusunda bir ilerlemenin olmaması halinde yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti. Raporu okuyan MAZLUMDER Genel Başkan Yardımcısı Abdurrahim Ay, ateşli silahlara öldürülen 66 ismin kesinleştirdiklerini 15 kişinin ise farklı tarihlerde ateşli silah yaralanmasıyla yaşamanı yitirdiğini ileri sürdü.  Ay, 5 kişinin ise kronik hastalıkları olduğu ve hastaneye yetiştirilemediği için yaşamını yitirdiğini savundu. Cudi Mahallesi’nde bulunan 3 bodrumda farklı kaynakların beyanlarına göre 139 ile 187 arasında insanın öldürüldüğünü iddia eden Ay, Cizre’de en az 203 kişinin yaşamını yitirdiğini bu sayının kimi kaynaklara göre de 266 olduğunu ileri sürdü.

VARILAN KANAAT

MAZLUMDER incelemeler sonucunda varılan kanaatlerini ise şöyle sıraladı:

“*Milli Eğitim Müdürlüğü’nün öğretmenlerin ilçeyi terk etmelerini isteminin ardından halkta tedirginlik yaratmıştır. 130 binlik nüfuslu ilçenin yasak başında 90 bine indiğini, çatışmalarla birlikte nüfusun 30 bine kadar indiğini tespit ettik.

*Cizre’de operasyonların bitti denildikten sonra 19 gün boyunca yasak sürdü. Bu da delilerin karartılması yününde şüphelerin arttırdı.

*Çatışmalar sürerken keskin nişancıların su depolarını hedef alarak ateş açılmış. Bu da ilçe halkını evlerini terk etmeye zorladığı yönünde iddialar oldu.

*Beyaz bayrak taşımasına rağmen sivillerin hedef alındı. Ramazan İnce’nin ölmesi ve Miray İnce’nin annesinin yaralanması da ailenin iddiasına göre polisin bilgisine dahilinde beyaz bayrak taşıdıkları halde gerçekleşmiştir.

*Bodrumda kalan kişilerin sağ olarak teslim alınması ve yaralıların hastaneye ulaştırılması için arabulucu olabilecek hiçbir aktörün devreye sokulmadığı iddia edildi.

*Özellikle 3 bodrumun bulundu alanda olay yeri incelemesinin yürütülmediği yaygın bir şekilde iddia edildi. Savcılığın konuya dair ise gizlilik kararı devam ediyor.

*Çatışmaların sonrasında bodrumdaki cesetlerin nasıl toplandığı, bina yıkımın öncesi ve sonrası nasıl yapıldığı yönünde yetkililerden bir açıklama alamadık.

*Çatışma süreci boyunca yaralılar hastaneye gitmeye çekinmiştir. Yetkililerce cevaplamalarını bekledikleri soruların olduğunu bu soruları da şöyle sıralandı.

*Bodrumda kalan kişilerin neden sağ ya da vücut bütünlüğü korunarak teslim alınmadığı ve bodrumlarda hangi tür silahların kullanıldı?

*Avukatların neden otopsiye alınmadı?

*İlçede kalıp gıda yardım talebinde bulananlar hakkında neden GBT kontrolü sonrasında yardım yapıldı?”

Cizre’de soruşturulması gereken filleri ise şu şekilde sıralandı:

“*Operasyon sürecinde “Mahter marşı” ve “Ölürüm Türkiye” milliyetçi marşların megafonda okunması.

*Cenazelerin alındığı sırada ailelerin maruz kaldığı hakarete uğraması.”

471 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika