Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14233 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Newroz’a davet!

19 Mart 2016 - 427 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Newroz’a davet!

Newroz'a davet

Diyarbakır’da 21 Mart günü kutlanacak Newroz’a dair yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi veren Amed Tertip Komitesi, herkese direniş ruhuyla Newroz’a katılması çağrısında bulundu

Dünyanın gözü her yıl olduğu gibi bu yılda 21 Mart günü Diyarbakır’da gerçekleştirilecek Newroz kutlamasına çevrildi. Günlerdir hummalı bir çalışmanın yürütüldüğü kutlamanın yapılacağı Newroz Parkı’ndaki hazırlıklar devam ederken, Amed Tertip Komitesi’ni oluşturan DBP, HDP ve sivil toplum örgütü yöneticileri ve temsilcileri, HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel ve partili bazı milletvekilleri ile çalışmaları denetledikten sonra açıklamalarda bulundu. Newroz Tertip Komitesi Başkanı olarak konuşan Hafize İpek, 21 Mart sabahı saat 09.00 ile 16.00 arasında coşkulu, kitlesel ve halkların talepleriyle Newroz’a başlayacaklarını söyledi. Newroz, direnişin sonunda kazanıldığına dikkat çeken İpek, “Demirci Kawalardan, modern Kawalara uzanan bir direniş tarihine sahip Newroz’a tüm halkımızı bekliyoruz” dedi.

“NEWROZ KAZANMANIN TEMELİDİR”

DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ali Şimşek de Dehakların devam eden zulmüne bugün Kawaların her alanda direndiğini ifade etti. Şimşek, sözlerinin devamında ise şunları söyledi: “Kürdistan’da zulme karşı mücadele edenler bu direniş Newrozu’nun anlamıdır. Cizre Halk Meclisi Başkanı Mehmet Tunç ve onun gibi yüzlerce direnişçinin anlamıdır Newroz. Bu alana gelecek herkes bu anlam ve direnişle gelecek. Her sokak, her mahalleden halkımız kıyafetleriyle gelsin alana, direnişi selamlasın ve Kürdistan’da uygulanan savaş konseptini bu alanda boşa çıkaralım. Newroz’da verilecek mesajlar geleceğe yön verecek ve savaş politikalarını boşa çıkaracak. Newroz kazanmanın temelidir.”

“BU NEWROZ YENİ BİR YAŞAMIN BAŞLANGICI”

HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ömer Önen ise bu yıl Newroz alanına 2013 yılının Newrozu’nda Abdullah Öcalan’ın gönderdiği mesajın ruhuyla geleceklerini söyledi. Bu yılki Newroz’un yeni bir yaşamın başlangıcı olacağını dile getiren Önen, Newrozu yasaklayan zihniyeti kınadıklarını ve halkın direniş bayramını hiçbir zihniyetin yasaklayamayacağına ifade etti. Önen, “Halkımız her alanda Newrozu’nu direniş ruhuyla kutlayacak. Milyonlar alana akacak ve direnişi buradan sahiplenecek. Halkımız hiçbir güce, korkuya boyun eğmedi, eğmeyecek bunu alana akan milyonlar gösterecek. Barış, kardeşlik için, acı dolu günlerimizi geride bırakmak için Newroz alanında olacağız. Elbette acılarımız var, cenazelerimiz var hastanelerde ama biz acımızla yasımızla bu alanda olacağız. Yürütülen bu savaşa kirli politikalara bu alanda dur diyeceğiz. Halkımız kararını verdi kirli siteme boyun eğmeyeceğiz. Dehaklara boyun eğmeyen direnen Kawalar gibi bu halk alada yeni Dehaklara direnecek” dedi.

“ALANDA DİRENİŞİ HAYKIRACAĞIZ”

Newroz’un tarihsel direnişini ve önemini hatırlatan HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel de Cizre’de, Silopi’de, Sur’da yaşanan acılara rağmen bu yıl alanlarda onların direnişini haykıracaklarını vurguladı. “Bugün her ne kadar katliamlarla sorunlar çözülmeye çalışılsa da halkın buna karşı verilen direnişi sahiplenerek, bu direnişimizi Newroz alanlarına taşıyacağını” dile getiren Demirel, “Geleceği örmenin elimizde olduğu, yasaklarla katliamlara bunun yok edilemeyeceği mesajıyla alanda olacağız. Bütün Amed halkını, Türkiye halklarımızı Newroz alanına davet ediyoruz. Direnişle kazanacağımızı, halklarımız taleplerini bu alandan özgürlük heveslerini haykırmasını istiyoruz” çağrısında bulundu.

250 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika