Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Osmanlı mimarisine izin vermeyeceğiz”

02 Nisan 2016 - 1.834 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»“Osmanlı mimarisine izin vermeyeceğiz”

osmanlıBaşbakan Ahmet Davutoğlu’nun Sur ile ilgili açıklamasına tepki gösteren STK’lar, Davutoğlu’nun açıklamasını devletin yaptıklarını inkar etmesi geleneği olduğunu ileri sürdü. Sur’daki mimarinin Selçuklu ve Osmanlı mimarisi ile değiştirilmek istendiğini savunan STK’lar, “Osmancılığı yeniden canlandırma çabalarına izin vermeyeceğiz” dedi

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Sur planına sivil toplum örgütleri “derhal bu plandan vazgeçilsin” diyerek tepki geldi. İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Raci Bilici, Davutoğlu’nun açıklamalarının devletin inkar geleneğinin bir devamı olduğunu savundu. “Mahallelerde direnişçilerin ellerinde sadece kaleşnikof silahı olduğunu herkesin bildiğini ve binaların, tarihi yapıların bu silahla yakılıp yıkılmayacağına” belirten Bilici, “Bu işgalden, hukuk dışı el koymadan vazgeçsinler” dedi.

SAYAR: “KARARLARA HALK DAHİL EDİLMELİ”

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar ise, Sur’da yaşayanların faydasına olan kararlara karşı olmadıklarını söyleyerek, “Oradaki insanların sosyal yaşamında bir değişik olmazsa ve tarihi dokular devam ederse buna karşı değiliz. Bu karar alınırken insanlara ve bize sorulmadan yapıldı. İçeriği paylaşılmadı” diye konuştu. Davutoğlu’nun “İnsanların rızası olmadan bir şey yapılmayacak. UNESCO kararları korunacak. 2012 yılının projesine uyulacak” açıklamalarına da değinen Sayar, “Eğer bunlar yapılacaksa söylenecek söz yok. Bu tip kararlarda merkezi düzeyde kararlar alınmamalı. Burada yaşayanlar bu kararlara dahil edilmezse kararların uygulanması sağlıklı olmaz” diyerek cevap verdi. Sokağa çıkma yasağı varken kamulaştırma kararının alınmasının doğru olmadığını belirten Sayar, “Orada neler döndüğünü bilmiyoruz” diye konuştu.

 AYDIN: “OSMANCILIĞI CANLANDIRMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Şerefhan Aydın ise, 7 bin yıllık tarihe sahip Sur’un yapılacak binalarının Davutoğlu tarafından Selçuklu ve Osmanlılara uygun şekilde dizayn edilmek istediğini iddia ederek, “Bu hükümetin yaklaşımı yeniden Osmancılığı canlandırmaktır” şeklinde konuştu.

“KAMULAŞTIRMA YAPARKEN RIZA ALDIN MI?”

Davutoğlu, “Sur’da yapılacak yapıların Ulu Cami yapılarını aşmayacak” sözlerini ise Aydın şu cümlelerle cevap verdi:  “Ulu Camii minaresini aşmayacak demek 13 katlı yapılar olacağı anlamına geliyor.” Davutoğlu’nun “Rıza almadan yapmayacağız” açıklamasına “Kamulaştırma yaparken rıza aldın mı?” diye soran Aydın, “Bu bir el koyma çabasıdır. Bundan sonra da bazı meskenleri yapacak ve halkı oradan sürgün edecek. Halkı çıkarmayacakları ve rızalarının alınacağı yönündeki açıklamalarının hepsi halkın tepkisini dindirme için yapılıyor” diye konuştu.

“SUR’DA OSMANLI DEĞİL KÜRTLER YAŞIYOR”

Diyarbakır Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Recep Seykan da Sur’un Osmanlı ve Selçuklular’ın mimarisine göre inşa edilmesinin kabul etmediklerini dile getirdi. “Sur’da Osmanlılar değil Kürt halkı yaşıyor. Halkın dediği gibi olacak her şey. Biblo şeklinde inşa edilmesinin sebebi sıkıldıkça içine rantçıları katarak istedikleri gibi değiştirmektir” ifadelerini kullandı.

Ahmet Sayar Şerefhan Aydın AKÝL ÝNSANLAR KOMÝSYONUNUN KURULMASININ SON DERECE ÖNEMLÝ OLDUÐUNU ÝFADE EDEN ÝNSAN HAKLARI DERNEÐÝ (ÝHD) BAÞKANI RACÝ BÝLÝCÝ, BÖYLE BÝR KOMÝSYONUN GEREKLÝ OLDUÐUNU KAYDETTÝ. (MÜBAREK YÜCEEL/DÝYARBAKIR-ÝHA)

783 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika