Dolar : Alış : 4.7908 / Satış : 4.7994
Euro : Alış : 5.5680 / Satış : 5.5780
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir39°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Özçelik: “Kürtlerin ulusal demokratik hakları sağlanmalıdır”

13 Şubat 2016 - 416 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Özçelik: “Kürtlerin ulusal demokratik hakları sağlanmalıdır”

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, Tarihte Kürdistan’ın dört parçasındaki Kürtlerin kaderinin ilk kez bugün yaşanılan boyutta iç içe geçtiğini ifade ederek, Kürdistan’ın herhangi bir parçasındaki özgürlük mücadelesinin dört parçanın da çıkarlarını düşünen bir stratejiyle yol alabileceğini ve her parçasının özgün mücadele yöntemi ve hedeflerin bugün farklılıklar gösterebileceğini ama her Kürdün diğer parçadaki kardeşlerini de düşünerek adım atması gerektiğini söyledi.

Güney Kürdistan’daki bağımsızlık referandumu bir kez daha desteklediklerini belirten Özçelik, tüm dünya Kürtlerinin Güney’in bağımsızlığını desteklemeleri gerektiğini dile getirdi.  Güneybatı Kürdistan’daki PYD, ENKS ve diğer tüm partileri ittifaklarını oluşturmaya, ortak bir askeri siyasi ekonomik yönetim oluşturmaya çağıran Özçelik, “Ortak yönetim, ortak bir strateji belirlenememesi durumunda, uluslararası platformlarda hesaba katılmak zor olacaktır. İran rejiminin 5+1 ile imzaladığı Nükleer programa dair protokolü, doğu Kürdistan’daki halkımıza karşı bir koz olarak kullanmak istiyor. Bu nedenle de tüm ulusal demokratik parti ve güçleri Doğu Kürdistan’da ittifaklarını kurmaları ve özgürlük mücadelelerini yükseltmeleri gerekir” dedi.

Özçelik, Bölgede süren savaşın derhal durdurması için bir kez daha Türkiye devletine çağrı yaparak, PKK’ye de şehir içi çatışma siyasetinden vazgeçmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Sadece PKK ile 3 yıl boyunca görüşen devletin şimdi de PKK ve HDP’yi görüşmelerde hesaba katmayacaklarını söyleyerek bu yanlışlığı başka bir yanlışlıkla sürdürdüğüne dikkat çeken Özçelik, tüm Kuzey Kürdistan parti ve toplumsal güçlerinin bir taraf olarak Türk Devleti’nin muhatabı olmaları gerektiğini söyledi.

Özçelik, Kürt halkının en temel insani ulusal hak ve özgürlüklerinin silahların bırakılmasına ya da çatışmaların son bulmasına endekslenemeyeceğini vurgulayarak, bu yaklaşımın Kürtleri rencide eden ve öteleyen bir yaklaşım olduğunu belirtti.

PAK Özçelik (1) PAK Özçelik

270 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..