Dolar : Alış : 4.7908 / Satış : 4.7994
Euro : Alış : 5.5680 / Satış : 5.5780
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir39°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Polat: “Suç icat ediyorlar”

11 Şubat 2016 - 474 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Polat: “Suç icat ediyorlar”

Özgür Gazeteciler Cemiyeti Cizre’de bulunan ve kendisinden haber alınamayan Azadiya Welat gazetesi Yazı İşleri Müdürü Rohat Aktaş’ın akibetine, DİHA muhabirleri Nazım Daştan ve Feyyaz İmrak’ın gözaltına alınmasını kınamak amacıyla basın açıklaması düzenledi. Azadiya Welat binası önünde bir araya gelen gazetecilerin açıklamasına haber nöbeti için Diyarbakır’a gelen gazeteciler Zeynep Yüncüler, Tuğba Tekerek, Fatih Polat ve Fehmi Işık’ın yanı sıra JINHA, DİHA, Azadiya Welat, Özgür Gün TV, Azadi TV’nin çalışanları ve çok sayıda basın emekçisi katıldı.

“KATLİAM GERÇEKLEŞTİRİYOR”

Açıklamada konuşan Özgür Gazeteciler Cemiyeti Eşbaşkanı Hakkı Boltan, son dönemlerde basın çalışanları üzerinde baskı, gözaltı ve tutuklamaların yoğunlaştığını iddia ederek, “Cizre’de büyük bir vahşet gerçekleşti. Bütün dünyanın gözü önünde insanlık katlediliyor. Devlet güçleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun emriyle ‘temizlik’ adı altında kirli bir katliam gerçekleştiriyor. İnsanları bodrum katında infaz ediyor ve ‘terörist’ gibi göstermeye çalışıyor. Toplu bir şekilde infaz ediyorlar. En son olarak 7 Şubat’ta Cizre’de 2 bodrumda onlarca insan yaralı orada sıkışanlar devlet güçleri tarafından katledildi. Azadiya Welat Yazı İşleri Müdürü Rohat Aktaş’tan haber alınamıyor. DİHA muhabiri Nazım Daştan ve Feyyaz İrmak gözaltına alındı. Genelkurmay Başkanı havuz medyasına Cizre ile ilgili haber yapmamaları için emir veriyor” dedi.

“HİÇBİR GÜÇ GERÇEĞİN SESİNİ KISAMAZ”

Özgür Gazeteciler Cemiyeti olarak Cizre ve bölgede yaşananları kınadıklarını ifade eden Boltan, “Gerçekleri gizlemek amacıyla basına yönelik saldırıları kınıyoruz. Gözaltına alınan iki arkadaşımız ve tutuklanan bütün arkadaşlarımızın acilen serbest bırakılmasını istiyoruz. Bu saldırılar karşısında hiçbir zaman sessiz kalmayacağız. Sonuna kadar gerçeklerin izinde olacağız ve gerçeğin sesi olmaya devam edeceğiz. Özgür basın oldukça hiçbir güç gerçeğin sesini kısamaz ve gerçekleri gizleyemeyiz” diye konuştu.

“GAZETECİLER İÇİN SUÇ İCAT EDİLİYOR”

Açıklamaya destek veren gazetecilerden Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ise bölgedeki meslektaşlarıyla omuz omuza haber yapmak ve dayanışmak için burada olduklarını ifade ederek, “Sokak ortasında kafalarına silah dayanması endişesini yaşıyoruz ve hedef olmaları bizi tedirgin ediyor. Bu da batıda bizim de özgür olmadığımız anlamına geliyor. Dayanışmak için geldik ve nöbetimize devam edeceğiz. Bildiğiniz gibi gazeteci arkadaşımız Rohat Aktaş Cizre’de yaralandı görevi başında ve 12 gündür kendisinden haber alınamıyor. Akıbeti konusunda endişeliyiz. Yetkililerin bu konuda açıklama yapması gerektiğini düşünüyoruz. Bu ülkede de tüm dünyada da gazetecilerin ve yurttaşların can güvenliğinden devlet sorumlu” dedi.

Polat, son olarak gözaltına alınan DİHA muhabirleri Nazım Daştan ve Feyyaz İrmak’ın da bir an önce serbest bırakılmalarını talep ederek, “Son dönemlerde dünya basın tarihine geçecek nitelikte tutuklamalar oldu. Beritan Canözer heyecanlı davranışları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı ve ondan sonra üzerine suç icat edildi. Diğer arkadaşlarımızda aynı şekilde gözaltına alınarak resmen sosyal medya GBT’si yapılıyor” şeklinde konuştu.  Açıklamanın ardından “Özgür basın susturulamaz” sloganları atıldı.

“Suç icat ediyorlar”

336 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..