Dolar : Alış : 4.5781 / Satış : 4.5863
Euro : Alış : 5.4043 / Satış : 5.4141
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

STK’lar: “Kara bir lekedir”

08 Şubat 2016 - 768 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»STK’lar: “Kara bir lekedir”

Cizre’de çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği iddialarına siyasetçiler, insan hakları savunucuları ve hukukçulardan sert tepki geldi. Yaşananların sorumlusunun AKP hükümeti olduğunu savunan kurumlar, “Cizre’de yaşananlar, Türkiye’nin tarihine kara bir leke olarak geçecektir” dedi

Şırnak’ın Cizre ilçesinde iki ayrı binanın bodrum katına eş zamanlı olarak operasyon yapıldığı ve operasyonda çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği iddialarına Diyarbakır’da bulunan sivil toplum örgütleri, tepki göstererek, yaşananların sorumlusunun siyasal iktidar olduğunu savundu.  DİHA’da yer alan habere göre, “katliamı insanlığa karşı işlenmiş bir suç olarak” niteleyen İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, “katliamın sorumlusunun siyasal iktidar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu olduğunu” işleri sürdü. “Katliamın önlenmesi için her yere başvuru yaptıklarını” belirten Bilici, yaşananlardan Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın da haberi olduğunu savundu. “Yapılan katliamın Kürtlere öteden beri uygulanan soykırım politikasının devamı olduğunu”  iddia eden Bilici, “Her gün, her saat, her dakika bu katliam politikası gündemdedir. Cizre’de bir daha çıktı ortaya Kürde sadece reva görülen katliam, yok etme ve imhadır. Başka da hiçbir şey reva görülmüyor” şeklinde konuştu.

“KATLİAMDAN DÜNYA ÜLKELERİ DE SORUMLU”

“Yapılan katliama tüm dünya ülkelerinin de ortak olduğunu” ileri süren Bilici, “Cizre’de vahşet bodrumundaki yaralılara ilişkin Avrupa Parlamentosu, Avrupa İnsan Hakları Komiserliği ve Birleşmiş Milletler’e (BM) bilgi verdik. Bu katliamdan bunlar da sorumludur. Çünkü bunların da haberi vardı ve sessiz kaldılar. Bu katliam, dünyanın gözü önünde yapıldı” dedi. Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DİSİAD) Başkanı Burç Baysal da, “Eğer vahşet bodrumlarında insanlar yanarak ölüme terk edilmiş ise bunlar yarınlarımız için gerçekten çok tehlikeli sonuçların işaretidir” diye konuştu. Diyarbakır Baro Başkanı Yönetim Kurulu Üyesi Av. Abdullah Çağer, “katliamla beraber ortaya çıkan durumun Türkiye’nin bir polis devleti olduğunu ispatladığını” iddia edere, “katliamın Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçeceğini” ileri sürdü.

“VAHŞETİN BOYUTUNU ORTAYA KOYUYOR”

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar ise, “Bir insanın yanarak hayatını kaybetmesinin ne dinde, ne vicdanen ne de hukukta yeri vardır. Bu katliam azıcık da olsa var olan barış umutlarını da azaltabilecek bir gelişmedir. Bu katliam, vahşetin boyutunu ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı. “Katliamın devletin otoriter ve faşist zihniyetinin göstergesi olduğuna” işaret eden Pir Sultan Abdal ve Kültür Derneği Cafer Koluman, “Cizre acısını biz Aleviler, biraz daha derinden hissediyoruz. Çünkü yaşanılan katliam bize, 1993 yılında Madımak Oteli’nde yanarak hayatını kaybeden insanları hatırlattı. Bugün Cizre’de yaşanan Madımak Oteli’nde yaşanan vahşetin bir benzeridir” dedi.

(ÖZEL HABER) SUR’DA 10 BİN KİŞİ İŞSİZ KALMA TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NEDENİYLE İLÇEDE 360 ESNAF DÜKKAN KAPATTI, 50’Sİ DE YER DEĞİŞİM TALEBİNDE BULUNDU DTSO BAŞKANI AHMET SAYAR: "ÇATIŞMALAR NEDENİYLE 10 (ÖZEL HABER) DÝYARBAKIR'DA STK’LARDAN AKÝL ÝNSANLAR KOMÝSYONU’NA DESTEK DESOB BAÞKANI ALÝCAN EBEDÝNOÐLU: “MECLÝS’TE DE BÜTÜN SÝYASÝ PARTÝLERÝN TABANLARINA ÞU MESAJI VERMESÝ GEREKÝYOR; EVET BU SÜREÇTE BÜTÜN SÝYASÝ PARTÝLERÝN EMEÐÝ VAR, ÇÜNKÜ HÝÇ KÝMSENÝN K

 

321 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika