Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat bahçelievler evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir37°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14280 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sur için 3 yeni karar

02 Nisan 2016 - 2.235 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Sur için 3 yeni karar

SUR’UN DÖRT BİR TARAFINA 15 TONLUK ZIRHLI GÜVENLİK KULÜBESİ KURULDU

İl Koruma Kurulu, İlçesi’ne dair valilik ve emniyetin talebi doğrultusunda 3 yeni karar aldı. Tarihi Sur’daki aralıkların beton bloklarla kapatılması, ilçeden çıkarılan molozların Dicle Nehri kenarına dökülmesi ve 12 yeni karakol ile 4 güvenlik kulübesi inşa edilmesini öngören bu kararların tümü uygulamaya sokulduktan sonra alındığı iddia edildi.

Bakanlar Kurulu’nun Sur’a ilişkin aldığı “Acele kamulaştırma” tartışmaları devam ederken,  Sur’a dönük yeni kararların alındığı belirtildi. Diyarbakır Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü’nün talebi üzerine İl Koruma Kurulu Sur’a dair 3 önemli karar aldı. Bu kararların ilki, Sur’a dair alınan güvenlik önlemleri kapsamında UNESCO tarafından tescilli olup, koruma altına alınan tarihi Surlardaki açıklık ve gediklerin beton bloklarla kapatılması oldu.

“SUR’DA 12 KARAKOL KURULACAK”

Alınan diğer kararlar ise yakıp, yıkılan Suriçi’ndeki enkaza ait molozların Dicle Nehri kenarına dökülmesi ile Sur’a 12 karakol ve 4 güvenlik kulübesi inşa edilmesi oldu. Bu kararları önemli kılan ise tüm bu kararların Kurul’da geçmeden önce zaten hayata geçirilmiş iddiası.

“KARARLAR HUKUKSUZ”

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi Başkanı Deniz Akdemir, hukuksuz olduğunu belirterek tepki gösterdikleri bu kararların tamamının ‘Koruma Amaçlı İmar Planına’ aykırı olduğunu savundu. Tarihi Surlar’ın birçok yerine örülen utanç duvarı ile UNESCO kararlarına doğrudan karşı çıkıldığını ileri süren Akdemir, yapılan bu müdahaleden önce Kültür Bakanlığı tarafından oluşturulan bir bilim kurulunun yerinde gözlem yapması ve bu işlemin de UNESCO’ya bildirilmesi gerektiğini söyledi.

“MOLOZLAR KARAR ALINMADAN KALDIRILDI”

Enkaza ait molozların kaldırılmasına ilişkin ikinci kararın da yine kentsel sit alanı içinde yer alan 6 mahalleye dair olduğunu kaydeden Akdemir, bu alanda 76 tescilli anıtsal, 258 tescilli sivil mimari yapının olduğuna işaret etti. Tescilli kültür varlıklarının yıkılıp yıkılmadığını, yıkılmışsa bunların tespitinin Koruma Kurulu tarafından yapılması gerektiğini söyleyen Akdemir, Bölge Koruma Kurulu gündeminde değerlendirildikten sonra molozların kaldırılması kararının alınması gerekirken, molozların Dicle Üniversitesi’nin kampus alanına dökülmeye başlandığını savundu. Akdemir, “Molozlar döküldükten bir ay sonra Koruma Kurulu usulsüzce resmi karar aldı. Bu, 2873 sayılı Kültür Varlıklarını Koruma Kanunu’na aykırılık teşkil etmektedir” dedi.

“SUR’DA KARAKOLLARIN HARİTASI ÇIKTI”

Akdemir’in Kurul’un aldığı üçüncü kararın ise Sur’u tamamen karakola çevrilecek nitelikte olduğunu dile getirdi. Alınan bu karardan sonra Sur’daki karakol haritasını hazırladıklarını belirten Akdemir Fatihpaşa Mahallesi’nde 2 karakol ve 2 güvenlik kulübesi, Hasırlı Mahallesi, Mardin Kapı bölgesi, Savaş Mahallesi, İskenderpaşa Mahallesi, Ziya Gökalp Mahallesi, Lale Bey Mahallesi ve Ali Paşa Mahallesi’nde 1’er karakol için karar aldığını söyledi.

“SUR’DA HİÇBİR PLANA UYULMUYOR”

Karakolların kurulacağı alanların da yine Kültür Bakanlığı ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer aldığını vurgulayan Akdemir, “Bu plana göre, tampon bölgede yapılacak yapılar Koruma Kurulu’nun gündemine getirilerek değerlendirildikten sonra karar alınmalıdır. Ancak Koruma Kurulu’nun gündemine herhangi bir karakol ve gözetleme kulesi planı getirilmeden, ada-parsel bilgileri bile verilmeden sadede bir kroki üzerinden buralarda bir karakol yapılacağı söyleniyor. Burada şöyle bir çelişki var hükümet bir yandan ben koruma amaçlı imar planını uygulayacağım öbür yanda ise projesiz, koruma alanlarında, yeşil alanlarda karakol inşa ediyor” diye konuştu.

“SUR’DAKİ HUKUKSUZLUĞA KARŞI ÇIKACAĞIZ”

Koruma Kurulu’nda alınan üç kararın da 2 bin 863 sayılı ‘Kültür Varlıklarını Koruma Yasası’na aykırı olduğunu ifade eden Akdemir, kararlarla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.  Akdemir, Sur sakinlerine ise şu çağrıda bulundu: “Halkımız acele etmesin doğru bilgiye ulaşsınlar, hukuki açıdan bilgilensinler. Biz de ulusal ve uluslararası düzeyde itirazlarımızı yaparak kentimize sahip çıkacağız.”

779 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..