Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7151 / Satış : 4.7236
Euro : Alış : 5.4667 / Satış : 5.4765
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sur’da Kentsel dönüşüm yerine Koruma ve yenileme

12 Mart 2016 - 1.421 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Sur’da Kentsel dönüşüm yerine Koruma ve yenileme

Diyarbakır’da işveren camiası ile toplantı yapan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Sur’la ilgili daha kapsamlı bir çalışma başlatacaklarına değinerek, “Bunlar sıradan çalışmalar olmayacak. Kentsel dönüşüm diye bir kavram da kullanmıyoruz. Kentsel koruma ve yenileme kavramı çerçevesinde Sur’a yaklaşıyoruz” dedi.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a geldi. Diyarbakır Valiliği’ni ziyaret eden Bakan Yılmaz, burada Diyarbakır’daki iş camiası temsilcileri ve çeşitli kamu kurum ve kuruluş müdürleri ile bir toplantı düzenledi. İl Valiliği konferans salonunda düzenlenen toplantıya, Bakan Yılmaz’ın dışında İl Valisi Hüseyin Aksoy, Vali Yardımcıları, Sur Kaymakamı Memduh Tura,  Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, Ticaret Borsası Başkan Vekili Şehmus Ayhan, DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, DOSİAD Başkanı Aziz Özkılıç, DİSİAD Başkanı Burç Baysal, DOGÜNSİFED Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, AK Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Abdurrahman Kurt, AK Parti İl Başkanı Muhammed Akar, Sur İlçe Başkanı Şeref Yontürk ile kamu kurum ve kuruluş müdürleri katıldı.

DİYARBAKIR ÖZEL BİR KONUMA SAHİP!

Toplantının basına açık bölümünde konuşan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Diyarbakır’ın özel bir konuma sahip olduğunu ifade ederek, “Sur gibi sadece bu bölgenin sadece bu Ülkenin insanlığın mirası olan bir değere sahip. UNESCO’nun da kararı olmuştu. Dolayısıyla hepimizin gözbebeği gibi yaklaşması gereken bir alan. Tarihi olarak herkesin büyük sorumluluğu hissetmesi gereken bir alan. Burada geçmişte maalesef yine çok çarpık bir yapılaşma çok ciddi sıkıntıların da yaşandığını biliyoruz. Bu Sur’da şuan operasyonlar bitmiş durumda. Ama ince arama dediğimiz daha detaylı çalışma sürdürülüyor. Buda halkın güvenliği için yapılıyor. Tamamıyla güvenli ortama kavuşturulması için çalışmalar devam ediyor. Ama bir taraftan da tabi aşama aşama toplumumuzun sıkıntılarından kurtulması için çalışmalar yürütüyoruz. İlk aşamada Cevatpaşa mahallesini tamamen açacağız. Burası artık sokağa çıkma yasağı olmayan bir alana dönüşecek ve büyük ölçüde bir rahatlama getireceğiz. Dabanoğlu mahallesini kısmen güvenlik şartlarını dikkate alarak kısmen açacağız. Gazi caddesini de tamamen açacağız. Geriye kalan alanlarda da güvenlik şartları düzeldikçe bu durum ortadan kaldırılacak” dedi.

SURDDA KENTSEL KORUMA VE YENİLEME ÇALIŞMASI YAPACAĞIZ

Ağırlıklı Sur’la ilgili daha kapsamlı bir çalışma başlatacaklarına değinen Bakan Yılmaz, “Sur’da sıradan bir çalışma yapmayacağız. Kentsel dönüşüm diye bir kavram da kullanmıyoruz. Kentsel koruma ve yenileme kavramı çerçevesinde Sur’a yaklaşıyoruz. Diyarbakır’ın Kentsel dönüşüme ihtiyacı yok mu? Var. Bununla ilgili Sur dışında TOKİ kapsamlı çalışmalar yürütülecek. Suriçine ilişkin TOKİ’nin bir görevi olmayacak. Suriçine dönük olarak, tarihi ve kültürel değerlerimizin olduğu alanlarda Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı sorumluluk üstlenecek. Tabi bizim cazibe projelerimiz ve enstrümanlarımızla birlikte tarihi ve kültürel değerleri öncelikli olarak ele alacağız. Diğer taraftan hem Sur’un onarımı tamamlanması hem de Suriçinde bu eski Diyarbakır kültürünün, mimarisinin ihya edilmesine dönük olarak da geniş kapsamlı bir çalışma planlıyoruz” diye konuştu.

ELİMİZDE BİR YOL HARİTASI VAR!

Bakan Yılmaz, Sur’da yapılacak çalışmalarla ilgili ellerinde bir yol haritası bulunduğunu belirterek, “2012 yılında Koruma İmar Planımız var. İyi ki o dönemde yapılmış. Elimizde yol haritası var. Bu bizim için büyük bir şans ve imkan. Tamamen bu plana uygun bir şekilde Sur içindeki çalışmalarını da sürdüreceğiz. Orada Diyarbakır’da yakışır bir şekilde bu çalışmalar devam ettirilecek. Bunu da tek başımıza yapmayacağız. Oturup bir masa başında kimseden habersiz de yapmayacağız. Açıkçası kafamda olan en az iki tane danışma kurulu oluşturmak, bir tanesi daha teknik bir danışma kurulu olacak. Bu kurulda, Akademisyenler, Şehir planlayıcıları yer alacak. Diğer taraftan daha kültürel ve sosyal açıdan, ticari açıdan bu çalışmalara girebilecek ikinci bir ekip de olacak. Danışarak, konuşarak, istişare içerisinde bu süreci yönetmek. Sur inşallah O sur dediğimiz tarihi Diyarbakır aslında. Dolayısıyla oraya yakışır bir çalışma yapacağız. Biraz daha uzun soluklu düşüneceğiz. İyi düşüneceğiz. Hep birlikte tartışarak, konuşarak, inşallah Sur’a yakışır bir yol haritasını hayata geçireceğiz. Alt yapımız var. Hükümet olarak bu konuda kaynakları harekete geçirme noktasında idaremiz var. Bu çalışmalar aynı zamanda Diyarbakır’ın gelecek perspektifi için ekonomisi içinde son derece önemlidir. Sur’u gerçekten farklı bir Sur haline getirdiğimiz zaman sadece Kültürel değerleri korumakla kalmayacağız. Çok ciddi bir kültürel turizm alt yapısını oluşturacağız. Çok elit bir ortam oluşturacağız. Bunun Diyarbakır ekonomisine çok büyük katkısı olacağına da yürekten inanıyorum” dedi.

BÖLGEMİZ FARKLI BİR ATMOSFERE KAVUŞACAK

“Siyasi özgürlükler, demokratik haklarla terörü birbirine karıştırmayacağız” diyen Bakan Yılmaz, şöyle dedi: “Bu konuların çok detayları var. Onları da ilerleyen zamanlarda dile getireceğiz. Güvenliği de ihmal etmeyeceğiz. Bilindiğiniz gibi güvenliğin olmadığı yerde hiçbir şey olmuyor. Siyasi özgürlükler, demokratik haklarla terörü birbirine karıştırmayacağız. Bütün demokratik ülkelerde olduğu gibi bir taraftan terörle en etkili şekilde mücadeleye etmeye ve bir daha böyle hadiselerin yaşanmaması için gerekli tedbirleri almaya kararlıyız. Ama elbette karşımızdaki meseleler güvenlikten ibaret değil. Güvenlik dışında sosyal, ekonomik, demokratikleşme boyutuyla inşallah önümüzdeki süreç atılacak adımlarla yapılacak çalışmalarla bu bölgemiz çok daha farklı bir atmosfere kavuşacak. Bunun olması için de hep birlikte çaba sarf etmemiz gerekiyor. Bunu da istişarelerle yapmamız gerekiyor”

Bakan Yılmaz’ın konuşmasının ardından İl Valisi Hüseyin Aksoy, Sur’da yapılan çalışmalarla ilgili olarak katılımcılara brifing verdi. Ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti. (Sait BAYRAM’ın Haberi)

Bakan yılmaz (1) Bakan yılmaz (2) bakan yılmaz Bakan

502 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika