Dolar : Alış : 3.9356 / Satış : 3.9427
Euro : Alış : 4.8516 / Satış : 4.8604
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Sürek avı çözüm değildir”

07 Mart 2016 - 423 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»“Sürek avı çözüm değildir”

Demokratik Belediyeler Birliği Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan, son süreçte yaşanan gelişmelere ilişkin yazılı açıklama yaptı. Yaşananların Kürt sorununun geleneksel çözümsüzlük politikalarına havale edilmesinden kaynaklandığı savunulan açıklamada, 2013 Newroz’unda adımları atılan demokratik çözüm sürecinden uzaklaşmış olmanın, son birkaç ayda ortaya çıkardığı sonucun ağır bir yıkım tablosu olduğu vurgulandı. İfade ve örgütlenme özgürlüğünün, kamu güvenliği adına sınırlandırıldığı ileri sürülen açıklamada, TBMM’nin işlevsizleştirilmeye çalışılarak, kürsü dokunulmazlığı mutlak güvencede olması gerekirken, düşüncelerinden dolayı DTK, HDP ve DBP eşbaşkanlarıyla birlikte kimi milletvekillerin dokunulmazlıkları kaldırılmak istendiği iddia edildi.

“BİR SÜREK AVI BAŞLATILMIŞ”

Bütün göstergelerin özgürlüklerin hem yasal hem fiili olarak budandığı, sistemin gittikçe otoriterleştiği yönünde olduğunun iddia edildiği açıklamada, bu antidemokratik, baskıcı ve hukuksuz uygulamalardan en fazla etkilenenlerin başında DBP belediyelerinin geldiği savunularak, şu bilgiler paylaşıldı: “7 Temmuz 2015 tarihinden bu yana seçilmiş eşbaşkan ve meclis üyelerine yönelik adeta bir sürek avı başlatılmış durumda. 18 Eşbaşkanı ve 10 Belediye Meclis Üyesi yalnızca görüş belirttikleri için tutuklanmış, 2 Eşbaşkan hakkında ise denetimli serbestlik kararı verilmiş bulunuyor. Yine 10 Eşbaşkan ve 16 Meclis Üyesi de tutuksuz yargılanmakta olup, görevden uzaklaştırılmıştır. Bununla birlikte 6 Eşbaşkan ve 1 Meclis Üyesi hakkında ise yakalama kararı bulunuyor. Cizre Belediye Meclis Üyesi Abdulhamit Pomaç güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu yaşamını kaybetmiş, Yüksekova İl Genel Meclis Üyesi Sibel Çapraz ise yaralanmıştır. Ayrıca çeşitli belediyelerde görev yapan 54 belediye çalışanı ise tutuklanmıştır. Sur, Kulp, Silvan, Edremit, Silopi, Bismil, Van Büyükşehir ve Cizre Belediyelerinin iş makinelerine el konulmuştur.”

“DEMOKRASİDEN BAHSEDEBİLMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Siyasi iktidarın tutuklama ve iş makinelerine el koymak suretiyle belediyeleri iş yapamaz duruma getirmekle yetinmediği ileri sürülen açıklamada, bir yandan vali ve kaymakamlar, “İş makinelerine keyfi şekilde el koymaya teşvik edilirken, öte yandan idari, mali ve siyasi vesayet kıskacı daha da sıkılaştırılmaktadır. DBP belediyelerine kayyum atamayı gündemine alması, itfaiyeleri merkezi bir çatı altında birleştirmek istemesi bu durumun göstergesidir” denildi.  Yerel yönetimlerle ilgili yapılacak her düzenlemenin, ülkede demokrasinin geliştirilmesine hizmet ettiği oranda sorunların çözümünün sağlanacağı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Günümüzde değişime ve demokratikleşmeye kapalı, tekçi, baskıcı, merkeziyetçi ve otoriter siyasal sistemlere karşı güçlü demokratik yerel yönetimler, gerçek bir demokrasinin temel taşları olarak görülmektedir. Dolayısıyla yerel yönetimler ve demokrasi ilişkisi her geçen gün daha da önemli hale gelmekte; yerel demokrasi ve demokratik yerel yönetim kavramları her geçen gün daha fazla tartışılmaktadır. Oysa bölgemizde yerelde halkın kendi kendini yönetmek için seçtiği organlar olan yerel yönetimlerin, antidemokratik yöntemlerle sınırlandırılması, onları seçen iradenin de gaspı olacaktır. Belediyelerimizi ötekileştirip ayrımcılığa tabi tutmakla, halkın ve seçilmişlerin iradesine müdahale etmekle büyük kırılmalara neden olacağını görebilmelidir. Belediyelere kayyum atanması yoluyla bürokratlar belediyeleri yönetecekse, seçimlerin yapılmasının bir anlamı olmayacaktır. Böylesi bir uygulamada demokrasiden bahsedebilmek mümkün değildir.”

“YIKIM TABLOSU AĞIRLAŞIYOR”

Tüm bu antidemokratik yönelişlerin, Kürt sorununda yaşanan çözümsüzlükten bağımsız olmadığı iddia edilerek, sorunu derinleştirmek, büyütmek, üzerine ateşle gitmenin doğru olmadığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Ülkenin temel önceliği demokratikleşme ve toplumsal barışın kalıcı olarak tesis edilmesidir. Bunlar, yıllardır toplumun çok geniş kesimlerinin talepleri olmaya devam ediyor. Bu sorunların çözümünden uzaklaşarak, yapay gündemler etrafında antidemokratik yol ve yöntemlere yönelmek, sorunları dolayısıyla toplumun yükünü ağırlaştıracaktır. 2013 yılında geliştirilmeye çalışılan çözüm sürecinden uzaklaşılmış olmasının birkaç ayda yarattığı yıkım tablosu, çözümsüzlüğün derinleşmesi halinde daha da boyutlanarak ağırlaşacağı gerçeği görmezden gelinemez.”

“Sürek avı çözüm değildir”

286 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika