Dolar : Alış : 4.7207 / Satış : 4.7292
Euro : Alış : 5.5240 / Satış : 5.5339
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir32°CMevzi Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14244 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Valilikten tahliye açıklaması!

03 Mart 2016 - 614 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Valilikten tahliye açıklaması!

Sokağa çıkma yasağının 93. gününe girdiği Sur İlçesi’nde gece ve bugün sabah saatlerinde güvenlik güçlerine içeriden çıkmak isteyenlerin olduğu yönünde bilgi ulaşması üzerine operasyona ara verilerek, Hasırlı Mahallesi’nde bulunan ve aralarında 1 bebek, 2 kadın ile 1 yaralanın bulunduğu 11 kişiyi tahliye edildi.

HERGÜN ANONS YAPILIYOR

Diyarbakır Valiliği’nce, dün sokağa çıkma yasağının sürdüğü Sur ilçesinden çıkarak, güvenlik güçlerine teslim olan şahıslarla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, ilçedeki operasyonların sürdüğü belirtilerek, farklı saatlerde ve farklı bölgelerde her gün vatandaşların duyacağı şekilde ses yayın cihazları ile anonslar yapıldığı anımsatıldı.

AZAMİ HASSASİYET GÖSTERİLİYOR

Güvenlik güçleri Bu konuda mülki makamlar ve güvenlik güçleri tarafından azami hassasiyet gösterildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Söz konusu anonslar yerel ve ulusal basın ve yayın organlarında farklı zamanlarda yayınlanmıştır. Ancak bazı taraflı basın yayın organları tarafından ve sosyal medya üzerinden kamuoyunu yanıltıcı şekilde, vatandaşların operasyon bölgesinden çıkamadıkları yönünde gerçeği yansıtmayan haberler de yayınlanmaktadır” denildi.

SOSYAL MEDYA VE DOLAYLI YOLLARCA MÜRACAATTA BULUNDULAR

26 Şubat ile 1 Mart tarihlerinde valiliğe operasyon bölgesinde bulunduğu bildirilen şahısların çıkmak istedikleri yönünde sosyal medya üzerinden ve dolaylı yollarla müracaatta bulunulduğunun aktarıldığı açıklamada, şöyle denildi: “Aynı gün şahısların güvenlik güçlerince tahliye edilmesi maksadıyla gerekli tedbirler alınarak, bölgenin kendileri için emniyet altına alındığı, güvenlik güçlerinin, kendilerini Dört Ayaklı Minare bölgesinde ve Cumhuriyet İlköğretim Okulu bölgesinde sağlık ekipleri ile birlikte beklediklerini belirtir anonslar 2 saat süre ile yapılarak, tahliyesi talep edilen şahıslar beklenmiş ancak gelmedikleri tespit edilmiştir. Benzer müracaatların devam etmesi üzerine 2 Mart’ta aynı şekilde gerekli tedbirler alınarak anonslar tekrar edilmiştir. Bu anonslar üzerine saat 22.50 sıralarında 3’ü kadın, 1’i bebek, 1’i de ağır yaralı olmak üzere 8 şahıs, gelerek güvenlik güçlerine teslim olmuş, müteakiben Diyarbakır Valilik makamına ilave 3 kişinin daha teslim olmak istediği bildirilmiştir. Aynı emniyet tedbirleri alınmış ve 3 Mart’ta 00.45’te aynı bölgeden 3 erkek şahıs güvenlik güçlerine teslim olmuş, söz konusu şahıslar emniyetli bölgeye alınmıştır. Yaralı bir erkek şahıs güvenlik güçleri tarafından zırhlı araç ile alınarak olay yerinde hazır bekletilen 112 Acil Servis ambulansına teslim edilmiş ilk kontrolüne müteakip hemen hastaneye sevki sağlanmıştır. 9 şahıs ile 4 aylık olduğu ifade edilen bebeğin şahsi ihtiyaçları karşılanmış, sağlık kontrolleri yaptırılmış ve adli ve idari işlemleri için Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerine teslim edilerek, çatışma bölgesinden güvenli bölgeye sevkleri sağlanmıştır.”

ART NİYETLİ AÇIKLAMALARA İTİBAR EDİLMEMELİ

Açıklamada, Bu kapsamda, bazı basın yayın organları ile sosyal medyadaki bir kısım art niyetli şahısların güvenlik güçlerinin gerçekleştirmiş olduğu huzur ve güvenlik operasyonunu sekteye uğratmak, kamuoyunu maksatlı olarak yanıltmak için yapmış olduğu yayınlara vatandaşların itibar etmemesinin önem arz ettiğine de dikkat çekilerek, “Güvenlik güçleri gece şartlarında bile vatandaşlarımızın can güvenliğini sağlamak ve onları bölücü terör örgütünün elinden kurtarmak için büyük bir özveri ve fedakârlık ile üzerine düşen insani, ahlaki ve vicdani sorumluluğunu yerine getirmektedir. Tüm bu çağrı ve iyi niyetli yaklaşımlara rağmen içeride olduğu iddia edilen kadın ve çocukların sağ salim güvenlik güçlerine ulaşmasını engelleyen, başta örgüt mensupları olmak üzere onları propaganda aracı olarak kullanan kişilerin ahlaki, vicdanı ve hukuki açıdan sorumlu olacakları değerlendirilmektedir. Halkımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması, teröristle mücadele ve terörden etkilenen vatandaşlarımıza karşı yürütülen yardım çalışmalarına kararlılıkla devam edilecektir” denildi.

tahliye2 tahliye3 tahliye4 tahliye5 tahliye6 tahliye7 tahliye tahliye1

374 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika