Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Yalanlarına bizi inandıramazlar!”

18 Mart 2016 - 423 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»“Yalanlarına bizi inandıramazlar!”

Elçi

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin 28 Kasım günü basın açıklaması yaptığı sokakta kameralar önünde katledilmesinin üzerinden 102 gün geçtikten sonra önceki gün vurulduğu Dört Ayaklı Minara çevresinde olay yeri keşfi yapıldı. Olay yeri incelemesine katılan Baro Yöneticileri üyeleri dün Diyarbakır Adliyesi önünde açıklama yaptı. Çok sayıda baro üyesi avukat ile birlikte, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Avrupa Fair Trial Watch (Avrupa Adil Yargılanma ve İzleme Komisyonu) üyelerinin de katıldığı açıklamada üzerinde Elçi’nin fotoğrafının da yer aldığı “Em te ji bîr nakin” yazılı pankart taşındı.

“HİÇBİR İLERLEME YOK”

Açıklamada konuşan Baro Yönetim Kurulu üyesi Cihan İpek, cinayetin üzerinden 15 hafta geçmesine rağmen Elçi’nin soruşturma dosyasında hiçbir ilerlemenin olmadığına dikkat çekti. Elçi’nin ‘operasyon istemiyoruz’ dediği yerde çatışmaların tüm yoğunluğuyla devam etmesi nedeniyle olay yeri keşfinin sürekli ertelendiğini belirten İpek, keşfin ancak dün (önceki gün) yapılabilindiğini ifade etti.

“OLAYIN OLDUĞU YERDE MOLOZ YIĞINLARI VAR”

Toplanan delillerden sağlıklı bir sonuç elde etmenin mümkün olmadığını, çünkü olay yerinin tamamen yıkılmış moloz yığınlarıyla dolu olduğunu söyleyen İpek, moloz yığınları içerisinde birkaç kurşun çekirdeğinin bulunduğunu ve yer ölçümlerinin yapılarak laboratuara gönderildiğini paylaştı. 

“AVRUPA’DAKİ AVUKATLARI TEMSİLEN GELDİK”

Baro Yöneticisi İpek’ten sonra konuşan Avrupa Fair Trial Watch üyesi Hans Langerberg ise Avrupa’daki avukatları temsilen Diyarbakır’da olduklarını belirterek, “Bir insan ve avukat olarak meslektaşımızın burada öldürülmesinden dolayı üzüntü duyuyoruz. Suçluların bulunmasını ve yargılanmasını umut ediyoruz” dedi.

“KAMERALAR ÖNÜNDE KATLEDİLDİ”

Yaptığı konuşmada Elçi’nin kameraların önünde katledildiğini hatırlatan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş da şunları söyledi: “Kimin öldürdüğünü bilmiyoruz yalanına bizden inanmamızı beklemesinler. Eğer Tahir’i kolluk güçleri dışında başka bir şahıs vursaydı şuan o kişi tutuklu ve yargılanıyor olurdu. Açıklanmamasının sebebi siyasi amaçlı işlenen cinayetin zamana yayılıp unutturulmasını sağlamaktır.”  İnsan hakları savunucuları ve avukatlar olarak, Elçi cinayetinin ‘faili meçhul’ bırakılmasına müsaade etmeyeceklerini söyleyen Baştaş, ona bu kötülüğün yapılmasına izin vermeyeceklerinin altını çizdi. Yapılan konuşmalar sonrası açıklama kısa süreli oturma eylemiyle son buldu.

265 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika