Dolar : Alış : 3.9087 / Satış : 3.9157
Euro : Alış : 4.8245 / Satış : 4.8332
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14156 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yapıcıoğlu: “Adalet sağlanmadan huzur avdet etmez”

19 Nisan 2016 - 470 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Yapıcıoğlu: “Adalet sağlanmadan huzur avdet etmez”

yapıcıoglu

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, partisinin il başkanları toplantısında gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

“FİZİKİ, MADDİ GÜÇ OLARAK ZAYIF OLANIN HAK ARAMA YÖNTEMİ OLARAK GÜCE BAŞVURMASI AHMAKLIKTIR”

Çatışmalı süreç ve bölgenin içerisinde bulunduğu son durum hakkında da değerlendirmede bulunan Yapıcıoğlu,  şöyle konuştu:  “Gündemin değişmeyen maddelerinden bir tanesi de özellikle bölgemizde yaşanan çatışmalı süreçtir. Son dönemlerde bölgede yürütülen bu siyasetin yanlış olduğu, hata olduğu malum partinin içerisindeki bazı şahıslar ve bazı milletvekilleri tarafından dile getirilmeye başlandı. Fiziki, maddi güç olarak zayıf olanın hak arama yöntemi olarak güce başvurması ahmaklıktır. Hak arama yöntemi olarak kuvvete başvurma ahmaklığını ortaya koyanların daha sonra ‘devlet orantısız güç kullanarak bizim üzerimize geldi’ şeklinde ağlaşmalarının bir manası yoktur. Daha önce de söyledik; Özerklik veya öz yönetim,  adına her ne derseniz deyin bunun tek taraflı ilanı olabilecek bir şey değildir. Eğer siz memleketin idari yapısında bir değişiklik istiyorsanız, bunu dile getirir ve mutabakatın sağlanmasını zorlarsınız. Ama işi bir oldubitti ile kazılmış çukurlara veya onların kenarlarına veya evlerin içerisine yüzlerce kiloluk hatta tonlarca ağırlıkta bombalar yerleştirerek yapmaya kalkarsanız, devletin şiddetle sizin üzerinize geleceğini de mutlak surette hesap etmişsiniz demektir.  Hatta belki istediğiniz buydu. Şu anda memleketin dört bir tarafında iç savaş manzaraları oluşturmak için yoğun bir çaba içerisinde olduğunuzu gizlemeye çalışmayın.”

“AĞIR HAK İHLALLERİ YAŞANMIŞTIR”

Yaşanan çatışmalı süreçte sivil kayıplara ve hak ihlallerine de dikkat çeken Yapıcıoğlu, “Evet, çatışmaların şehir içine taşınmasından sonra mutlak surette hak ihlalleri yaşanmıştır. Hem de ağır hak ihlalleri yaşanmıştır. Ciddi anlamda siviller de bundan zarar görmüştür, sivil can kayıpları yaşanmıştır. Milletin evi yıkılmıştır, evi yıkılmayanlar da evlerini kullanamamaktadırlar. Hastaneler yıkılmış, okullar tahrip olmuş, öğrenciler okula gidememiştir. Herkesin hayatı alt üst oldu. Bundan siyasi bir rant bekleyerek bu işe girenler, siyaseten de bu işten zarar ettiklerini umarım görmeye başlamışlardır. Bu çatışmaların bir an önce bitmesi, memleketin bir an önce huzura kavuşması insanların normal hayatına dönebilmesi temennimizdir.” dedi.

“ADALET SAĞLANMADAN HUZUR AVDET ETMEZ”

Yapıcıoğlu, “Ancak şunu da söylemeden geçemeyeceğim; Eğer memlekete gelen huzurun kalıcı olması isteniyorsa, gerçekten kalıcı bir kardeşliğin tesis edilmesi isteniyorsa bunun mutlak surette adalet temelinde olması gerekir. Adalet sağlanmadan huzur avdet etmez. Adalet sağlanmadan sağlanan sükûnet kalıcı olmaz. Adil olmayan bir çözüm, çözüm değildir. Bunu da herkesin bilmesi ve ona göre hareket etmesi gerekir.” diye belirtti. Kürt Meselesinin çözümünde hükümetin muhataplık noktasında hatalar yapmaya devem ettiğini belirten Yapıcıoğlu, şunları ifade etti: “Çatışmalar başladıktan sonra birçok kez söyledik, buradan bir kez daha söylemekte, tekrar etmekte fayda görüyorum. Adına çözüm süreci dedikleri çatışmasızlık sürecinde hükümetin sadece bir partiyi veya bir örgütü veya onun liderini muhatap alarak bu süreci sürdürmeye çalışması hataydı. Bugün hükümet bu işin muhatabı yoktur demekle aynı hatayı tekrar ediyor. Bu daha önce söylenenin bu kez tersten söylenmesidir. Bir partiyi veya bir örgütü bütün Kürtlerin temsilcisi makamına oturtanlar bugün de diyorlar ki onlar silaha sarıldığı için artık bu meselenin muhatabı yoktur ve konuşacak bir şeyde yoktur. Bu yine bu meselenin tek muhatabı, Kürtler ‘in tek temsilcisi o malum çevrelerdir demenin başka bir şeklidir.”

“TERÖRLE MÜCADELE DEVAM EDERKEN REFORM YAPILMAZ YAKLAŞIMI DOĞRU DEĞİLDİR”

Yapıcıoğlu, “Bu konuda da hükümete seslenerek şunu söylemek istiyoruz; Operasyonlar devam ederken veya “terörle mücadele devam ederken reform yapılmaz” mantığı ve yaklaşımı doğru değildir. Eğer siz gerçekten meseleyi çözmek istiyorsanız, elinde silah olan, eylemlere girişenlere karşı operasyon yaparken de atmanız gereken adımları mutlak surette atmak zorundasınız. Siyaseten belki sizlere bazı şeyleri kaybettirir düşüncesiyle bunu erteliyor olabilirsiniz, ama yanlış yapıyorsunuz. Kısa günün karı diyerek bu yola sapmışsanız, emin olunuz ki uzun vadede bu politikanızdan da en büyük zararı yine siz göreceksiniz. Memlekete bir iyilik yapmak istiyorsanız kısa vadede siyaseten size zararı olabileceğini kesin olarak biliyor olsanız bile memleketin menfaatine olan bu adımları bir an önce atmalısınız. Atılacak bu adımlarla inşallah daha güzel günler ve daha adil bir yönetim bizi bekliyor olacaktır.” ifadelerini kullandı.

 

“BU TEHLİKEYE DİKKAT ÇEKMEK ZORUNDAYIZ”

“Bu toplumsal ifsat çalışmalarının önünde set olmak durumundayız.” diyen Yapıcıoğlu, “Gücümüz neye yetiyorsa, sesimiz çıktığı kadar, boğazlarımızı patlatırcasına bu tehlikeye dikkat çekmek zorundayız ve çekeceğiz. Halkı bu tehlikeler karşısında uyarmaya, bunun farkına vararak bu gaflet uykusundan herkesi uyandırmaya çalışacağız. Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde ciddi bir toplumsal muhalefet oluşmazsa, bu tehlikenin farkına varan insanlarda artış yaşanmaz ve onların tepkilerini ortaya koymasını sağlayamazsak, korkarım ki yarın bir gün öyle yasal düzenlemeler gelecek ki belki de bu sapıkların yapmış olduklarına ahlaksızlık demek bile suç sayılacak.” dedi.

“İNŞALLAH ONLARIN BU SİNSİ PLANLARINI BOŞA ÇIKARACAĞIZ”

Yapıcıoğlu, “Bir taraftan kendilerine eğitim sendikası diyen birileri okullara bunu sokmaya çalışırken bir taraftan da ana muhalefet partisi kanun teklifi vererek bunlara yasal koruma sağlamaya çalışıyor. Öbür taraftan başka bir parti de daha üst düzeyde anayasal bir güvence sağlamak istiyor bunlara. Ama dediğim gibi biz bunlara tepkisiz kalmayacağız ve herkesin bu tehlikenin farkına varması için elimizdeki her türlü imkânı seferber edeceğiz. İnşallah onların bu sinsi planlarını, tuzaklarını ve oyunlarını boşa çıkaracağız.” şeklinde konuştu.

312 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika