Dolar : Alış : 3.9087 / Satış : 3.9157
Euro : Alış : 4.8245 / Satış : 4.8332
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14156 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yıldızhan: ‘Her seferinde canımız acıyor’

17 Ocak 2016 - 882 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Yıldızhan: ‘Her seferinde canımız acıyor’

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yasağın ve operasyonların sürmesi üzerine Diyarbakır Sağlık Platformu üyelerinin Büyükşehir Belediyesi önünde “Ölüme karşı yaşam, siyaha karşı beyaz duruş” sloganıyla başlattığı “Beyaz nöbet” eylemi 26’ıncı gününde büyük bir kararlılıkla devam ediyor. Nöbet eylemini devralan KJA Sağlık Komitesi ve SES Kadın Meclisi üyeleri yaşananlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“SUR’DA SAĞLIK HİZMETİ SUNMAK İSTİYORUZ”

Nöbet eylemine katılan SES üyesi Rozerin Çatak, sağlık emekçileri olarak önceliklerinin insan sağlığı olduğunu dile getirerek, “25 gündür tüm zorluk ve baskılara rağmen burada nöbet tutmaya devam ediyoruz. Sur’a atılan her top atışında, her silah sesinde yüreğimiz ağzımıza geliyor. Orada bir eve mi, bir sivile mi isabet etti diye” dedi. Sur’da sağlık hizmeti vermek istediklerini söyleyen Çatak, “Doğum yapmış kadınlar, kronik hastalar, ters doğumlar olabilir. Biz onları tedavi etmek istiyoruz. Bu nöbetimizi oradaki yasak bitene kadar davam ettireceğiz” diye konuştu.

“BU DURUM TOPYEKUN DİRENİŞLE AŞILIR”

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Seda Kuzucu ise, “Sur’dan her an top, tank ağır silah seslerini duyuyoruz. Bu insanların üzerinde inanılmaz bir etki bırakıyor. Devlet insanlar üzerinde psikolojik bir savaş yürütüyor. Her gün Sur’a insan sayısı kadar zırhlı araç gidiyor. Bugün ki durumun aşılmasında ancak topyekun direnişle aşılır” ifadesinde bulundu.

“HER GÜN ÖLÜMLE KARŞILAŞIYORUZ”

SES Kadın Sekreteri Fatma Yıldızhan, yaşatmak için söz verdiklerini buna olan inançla nöbet tuttuklarını söyledi. 25 günlük nöbet sürecinde silah sesi altında mücadele verdiklerini dile getire Yıldızhan, “O silah seslerini duyduğumuzda her seferinde canımız acıyor. Müdahale edememenin bize verdiği vicdan azabını çekiyoruz. Biz sağlıkçıların oraya girmesi için bu ablukaların kalkması için bu direnişimiz devam edecektir” diye belirtti.

“SAĞLIK OLMAZSA OLMAZ”

KJA Salık Komitesi üyesi Celile Babaoğlu, “Biz her top atışında acaba hangi anayı, genci, kadını, çocuğu öldürdü diye burada yaşıyoruz. Biz burada bu durumu yaşarken orayı da yaşatmak istiyoruz. Her şeye rağmen barış istiyoruz ve avazımız çıktığı kadar bağıracağız” dedi.

“MÜCADELENİN BİR PARÇASI OLMAK ÇOK ANLAMLI”

TİHV İstanbul Temsilciliği Başvuru Hekimi Canan Korkmaz da beyaz nöbette olmanın anlamını şöyle tarif etti: “Nöbetin bir parçası olmak, oturarak burada bulunarak bile olsa mücadelenin bir parçası olmak iyi his ettiriyor. Arkadaşların seslerini duymak, onlarla temas etmek çok anlamlıdır. Hem bizim zihnimizi daha açıcı oluyor onlardan aldığımız bildirimler onların aktardığı burada yaşanan şeyler zihnimizde farklı yerlere değiyor ve bizimde zihnimi açıyor açıkçası.”

‘Her seferinde canımız acıyor’

596 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika