Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Zümrüt: “Savaşa dur diyelim”

03 Şubat 2016 - 730 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Zümrüt: “Savaşa dur diyelim”

Barış İçin Kadın Girişimi’nin (BİKG) çağrısıyla aralarında Kongreya Jinên Azad (KJA), Kadın Özgürlük Meclisi (KÖM), feminist ve demokrat kadınların da bulunduğu çok sayıda kadın örgütü, “Ölümden değil, yaşamdan yanayız” kampanyası kapsamında Kürdistan’daki kuşatma ve katliamlara karşı 6 Şubat’ta Diyarbakır’da buluşuyor. Bin kadınla Sur’da “barış nöbeti” gerçekleştirmeyi planlayan kadınlar, daha sonra orada yaşananları döndükleri yerlerde paylaşacak. Konuya dair bilgi veren KJA İl Koordinasyon Üyesi Zübeyde Zümrüt, bölgede yaşananlara sessiz kalmamak için Diyarbakır’a 1000 kadının gelmesinin tarihi bir adım olduğunu belirterek, “bölgede yürütülen savaşın ancak kadınların gücüyle durdurulabileceğini” söyledi.

“KADINLAR TOPLUMU HAREKETE GEÇİRECEK”

Sur’da yaşananlara dikkat çeken Zümrüt, “Devlet güçlerinin tüm ağır saldırılarına rağmen halkın kadın öncülüğünde direnişi 2 ayı aşkın süredir sürüyor” dedi. Kadınların bu nedenle hedef alındığını savunan Zümrüt, “Devlet, Kürdistan’da yürüttüğü savaşta kadınları hedef alıyor. Çünkü devlet şunu çok iyi biliyor; kadının direnişte yer alarak harekete geçmesi ve kendi özüne sahip çıkmasıyla birlikte toplumu da harekete geçireceğini bildiği için korkuyor. Bu korkuyla hamile kadınları bile katlediyor” diye konuştu. Bölgede aylardır yürütülen bu yoğun çatışmalara batıdan yükselen sesin çok cılız olduğunu ve bu anlamda kadınların başlattığı hamlenin çok değerli olduğunu ifade eden Zümrüt, “Doğmamış bebekler anne karnında, çocuklar sokak ortalarında katlediliyor. Bu kadar katliama batının sessiz kalmasını doğru bulmuyoruz. Ancak Türkiye metropollerinden 1000 kadının yürütülen bu savaşa ‘artık yeter’ demek için 6 Şubat’ta Diyarbakır’a gelmesi bizim için önemli ve anlamlıdır. Çünkü Kürdistan’da yürütülen savaş şimdiye kadar Türkiye gündemine girmedi. Biz inanıyoruz ki bu kadınların buraya gelmesiyle, batıda savaşa karşı bir kamuoyu oluşacak ve harekete geçilecek” şeklinde konuştu. “Bölgede 40 yıldır yürütülen savaşta en çok kadınların bedel ödediğini ve bundan ötürü direnişlere ve yeni yaşama kadınların öncülük ettiğini” belirten Zümrüt, “Özyönetim modeli dediğimiz yeni yaşama kadınlar öncülük edecektir ve bu konuda ısrarcı olup bu modeli dünyaya tanıtacaktır. Buna en iyi verilecek örnek Rojava kadın devrimidir. Bundan ötürü Türkiyeli kadınların Diyarbakır’a gelip direniş safındaki kadınlarla özyönetimi tartışması ve diyalog içerisine girmesiyle özyönetim batıya da taşınıp doğru bir şekilde Türkiye cephesine aktarılacak. Biz inanıyoruz ki bu vesileyle direniş erken sonuç alacaktır” ifadesinde bulundu.

“1000 KADIN SÜMERPARK’TA NÖBET TUTACAK”

Diyarbakır’a 6 Şubat’ta gelecek 1000 kadın için hazırlıklar yaptıklarını belirten Zümrüt, kadınları Sümerpark’taki nöbet alanında ağırlayacaklarını söyledi. Diyarbakır’ın birçok noktasında Sur’daki yasak için nöbet tutulduğunu hatırlatan Zümrüt, “Biz özellikle Sümerpark’taki nöbet eyleminde kadınları karşılayacağız. Çünkü orada Sur’da katledilip cenazeleri alınamayan çocukların aileleri oturuyor. Kadınların ailelerin acısını görüp, paylaşmaları bizim açımızdan önemlidir. O yüzden Sümerpark’ın anlamlı bir yer olacağını düşündük” dedi.

“NÖBET EYLEMİNDE ÖZYÖNETİM TARTIŞILACAK”

“6 Şubat gecesinde Sümerpark’ta tutacakları nöbette özyönetim başlığıyla “demokratik özerklik, özyönetimlerde kadının rolü ve direnişi, kadınların özyönetim alanlarındaki deneyimlerinin tartışılacağını” ifade eden Zümrüt, “ayrıca direniş safında yer alan kadınların nasıl direndiklerini ve Sur’da şu ana kadar halkın direnişini konu alan forumlar düzenleneceğini” kaydetti. 1000 kadını Sümerpark’ta saat 10.00’da karşılayacaklarını aktaran Zümrüt, Diyarbakır’daki kadınlara seslenerek, “Çocuklarımız için, aydınlık bir toplum için, güzel yarınlar için gelin batıdan gelen kadınlarla birlikte savaşa karşı duralım ve barışı inşa edelim. Kürdistan’daki katliamları birleşen kadın eliyle durduralım” çağrısında bulundu.

zübeyda zümrüt

455 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika