Dolar : Alış : 4.7207 / Satış : 4.7292
Euro : Alış : 5.5240 / Satış : 5.5339
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir31°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

AB’den Barzani’ye destek

27 Temmuz 2015 - 429 kez okunmuş
Ana Sayfa » kurmanci»AB’den Barzani’ye destek

Avrupa Birliği’nden (AB), Başkan Barzani’nin, “Türkiye-PKK arasındaki çatışma Kürdistan Bölgesi’ni kötü etkiliyor. Bu çatışmanın durdurulması gerekiyor” sözlerine destek geldi.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, bugün İnsani Yardımlar ve Kriz Yönetiminden Sorumlu AB Komisyonu Üyesi Christos Stylianides ve AB Irak Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jana Hybaskova başkanlığındaki heyetle biraraya geldi.

Başkanlığın sayfasından yapılan açıklamada Stylianides’in Barzani’ye, “Hem kendi adıma hem de uluslararası toplum adına size ve Kürdistan Bölgesi’ne, terörle mücadeledeki bu yükü omuzladığınız için teşekkür etmeye geldim. Doğrusu tüm mültecilere kapınızı açtınız ve hayatlarını kurtardınız. Bu yüzden süreçteki liderliğinizi çok değerli buluyoruz” dediği bildirildi.

AB olarak IŞİD’i  sadece bölge için değil, uluslararası toplum için de tehlike olarak gördüklerini ve bu anlamda desteğe ihtiyaç olduğunu belirten Christos Stylianides, Barzani ve Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin barış ve huzur ortamı açısından olan önemli rolüne dikkat çekti.

Stylianides Başkan Barzani’yi överek, “Saddam rejiminin Kürtler’e karşı işlediği tüm o suçlara rağmen şimdilerde Iraklı tüm mültecilere kucak açtığınızı görüyoruz. Büyüklüğünüz ve bağışlayıcı duruşunuza hayranlık duyuyorum. Bu insani çabayı takdir ediyorum” sözlerinde bulundu.

Görüşmede AB temsilcisi Türkiye ve PKK arasında son günlerde tırmanan çatışmalı sürece değinerek, “Barış süreci ile diyalog masasına geri dönülmesi ve bunun sorunların çözümünde tek yol olduğunu belirtmenize tamamen katılıyoruz” dedi.

BARZANİ: IŞİD HALEN TEHDİT

Kürdistan Bölgesi Başkanı heyete, koalisyon güçleri ve peşmergenin terörisleri yenip birçok bölgeden çıkardığını ancak, IŞİD’in halen tehdit olduğunu ve örgütle ideolojik olarak da mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Barzani, bölgede terör ve şiddetin ortadan kaldırılması için uluslararası kamuoyunun daha ciddi şekilde çaba göstermesi talebinde bulundu. Irak’taki etnik ve mezhepsel çatışmalara ilişkin ise Barzani, “Yanlışların düzeltilmesi için şimdi bir fırsat ortaya çıkmış durumda. Çünkü ne zorla bölünme ne de zoraki birlikte yaşam sonsuza kadar sürdürülemez” ifadelerinde bulundu.

Barzani, mültecilerin istikrar içinde evlerine dönebilmesi için IŞİD’in elindeki Musul ve diğer bölgelerin kurtarılması gerektiğine işaret etti.

TÜRKİYE – PKK ÇATIŞMASI

Mesud Barzani görüşmede son günlerde Türkiye ve PKK arasında yaşanan çatışmalara da değindi. Barzani AB heyetine şunları söyledi:

“Şüphesiz savaş kötü bir şeydir ve bunu yaşayanlar bilir ki savaş, ölüm ve yıkımdır. Bize göre her şeyden önce savaş durmalı ve çok emek verdiğimiz barış sürecine geri dönülmeli. Bu çatışmanın durması ve tarafların barış sürecine dönmesi için elimizden geleni yapacağız. Şu an ortak bir tehlike var ki bu da IŞİD’le savaştır. Bütün gücümüzü IŞİD teröristleriyle mücadele için sarfetmeliyiz.”

Barzani ayrıca İran ve 5+1 ülkeleriyle varılan anlaşmaya dair ise, “Şüphesiz anlaşma uygulanırsa bölge üzerinde olumlu etkileri olacaktır” diye konuştu. (Rûdaw)

BARZANİ

284 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika